Цэцэрлэгийн тавилга сэдвээр хичээл. Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн OD тоглоомын тойм: Тавилга. Хурууны тоглоом, дасгалууд

3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан "Тавилга ба түүний зорилго" хичээлийн хураангуй

Зорилго: хүүхдүүдийг танилцуулах янз бүрийн төрөлтавилга.
Нас: 3-4 жил
Хөтөлбөрийн зорилго: уялдаа холбоотой яриа: хүүхдүүдэд ойлгомжтой, ойлгомжтой хариу үйлдэл үзүүлэхийг заах
тавилга зориулалтын талаархи асуултууд;
z.k.r: бэхлэх зөв дуудлагаэгшиг ба гийгүүлэгч;
үгийн сан ба дүрэм: яриандаа нэр үг хэрэглэж сур
ерөнхий утгатай - тавилга.

Тоног төхөөрөмж, материал: тоглоомын тавилга, тоолох саваа, зааны тоглоом, туулайн тоглоом;

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.
Багш: (А. Кондратьевын “Мэндчилгээ” шүлгийг уншина)
Өглөөний мэнд!
Шувууд дуулж эхлэв.
- Сайн хүмүүс,
Орноосоо бос
Бүх харанхуй буланд нуугдаж,
Нар мандаж, хөндийгөөр алхаж байна

Би та бүхэнд мэндчилж, унадаг дугуй унахыг урьж байна (Хүүхдүүд сандал дээр суугаад дугуйчдын хөдөлгөөнийг Екатерина, Сергей Железнов нарын "Унадаг дугуй" хөгжимд дуурайдаг)

"Унадаг дугуй" дууг сонсоорой
Дуу татаж авах)

2. Үндсэн хэсэг.

"Заан" үе мөчний гимнастик
Багш: Залуус аа, хар л даа, хэн бидэнтэй уулзаж байна вэ? (Заан)
-Зааныг айлгахгүйн тулд бид бас заан болно.
Би зааныг дуурайна
Би уруулаа тэврээрээ татаж,
Тэгээд одоо би тэднийг явуулж байна
Тэгээд би түүнийг байрандаа буцаана (уруулыг урагш татах)
Багш: За цаашаа явцгаая

Дидактик тоглоом"Тавилгын дэлгүүр"
Багш: Манай дугуй зогслоо. Энэ ямар барилга вэ, орцгооё.
(Багшийн ширээн дээр хүүхэлдэйний тавилга байдаг)
Багш: Залуус аа, энэ бол дэлгүүр.
- Энэ дэлгүүрт юу зарж байгааг хар, нэрлэ. (ширээ, сандал гэх мэт)
- Зуу, сандал, сандал, буйдан, энэ мөн үү? (тавилга)
- Чи бид хоёр орсон тавилгын дэлгүүр. Тавилгын дэлгүүр нь янз бүрийн төрлийн тавилга зардаг.
- Бидэнд яагаад буйдан хэрэгтэй байна вэ? (хэвтэх, унтах гэх мэт)
- Шүүгээ юунд зориулагдсан вэ?
- Яагаад бидэнд сандал хэрэгтэй байна вэ? Өтгөн уу? Ор? гэх мэт.

Хурууны гимнастик"Тавилга"
Багш: Энд ямар тавилга байхгүй байна вэ? Та юу дээр сууж байгаагаа хараарай? (сандал).
- Харандаа, будаг хаана байгааг хараарай? (хүснэгт)
- Дэлгүүрт байсан эдгээр тавилгыг задалсан. Ширээ сандал ямар байдгийг хуруугаараа харуулъя
"Сандал" Хөл, нуруу, суудал -
Таныг гайхшруулах сандал байна ( зүүн далдуушулуун дээш, баруун гараа нударгаараа зангидаж, доод хэсэгт нь байрлуулна)
"Ширээ" Ширээ нь дөрвөн хөлтэй,
Дээд талын таг нь гарын алган шиг ( зүүн гарнударгаараа зангидсан, дээр нь далдуу мод тавьсан баруун гар)

"Үг нэмэх" дидактик тоглоом
Багш: Тавилгын талаар эелдэг, сайхан хэлж болно. Энэ нь зөв.
ширээ - ширээ,
сандал – ..... (өндөр сандал),
буйдан - ..... (буйдан),
хувцасны шүүгээ - .....(шүүгээ).

Дидактик дасгал"Хоёулаа танилцацгаая"
Багш: Залуус аа, хар л даа, хэн бутны цаанаас харж байна? (туулай).
- Бүүжин, бүү ай, гараад ир. Залуустай уулз. Залуус аа, туулайг тэжээ. Бүжинд нэрээ хэлье, гэхдээ туулай ойлгож, бидний нэрийг санаж байхын тулд бид нэг нэгээр нь хэлье.
(Хүүхдүүд туулайг гараас гарт дамжуулж, нэрийг нь дууддаг)
- Бидний хаана байсныг туулайд хэл. (тавилгын дэлгүүрт)

Дидактик тоглоом "Саваагаар угсрах"
Бөжин: Надад хэзээ ч тавилга байгаагүй
Багш: Бүү санаа зов, бөжин, залуус одоо танд саваагаар тавилга угсарна
"Өтгөн" Тэд ширээний сандал дээр сууж,
Үүнгүйгээр манай байшин эвгүй байна (гурван саваа: хоёр босоо, нэг хэвтээ)
"Ор" Бид унтлагын өрөөнд хүүхдийн ор тавина.
Мөн бид үүн дээр сайхан унтах болно.
(дөрвөн саваа: хоёр босоо, хоёр хэвтээ)

3. Хичээлийн хураангуй
Багш: Залуус аа, бид гэртээ харих цаг боллоо. Аав, ээжүүд биднийг аль хэдийн хүлээж байна.
- Өнөөдөр бид хаана байсан бэ? (тавилгын дэлгүүрт)
- Тавилгын дэлгүүрт юу зарагддаг вэ? (тавилга)
-Дараагийн хичээлээр хаашаа явахыг хүсэж байна вэ?

Олеся Пономаренко
"Тавилга" хичээлийн тэмдэглэл

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Хүүхдүүдийн янз бүрийн талаархи мэдлэгийг олж тогтоох, өргөжүүлэх тавилга; үүнийг хийсэн материал; бүрээс: даавуу, арьс; гарал үүслийн түүхүүд тавилга, хүний ​​хэрэглээ.

Үйлдвэрлэлд оролцож буй хүмүүсийн мэргэжлийг танилцуулах тавилга: мод бэлтгэгч, мужаан, мужаан, зураач-дизайнер, угсрагч.

Харьцуулах, ижил төстэй байдал, ялгаатай байдлын шинж тэмдгийг олох, объект, материалын хоорондын шалтгаан-үр дагаврын холбоог тогтоох, нэгтгэх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.

Шинэ үгсээр үгийн сангаа өргөжүүл.

Толь бичиг: мод бэлтгэгч, мод зөөгч, дизайнер, мужаан, угсрагч, мужаан, бүрээс, даавуу, цуглуулах, бэлтгэх, тавилгын үйлдвэр, ширээний тавцан, гарын түшлэг.

Материал: янз бүрийн дүрслэл тавилга, мэргэжил, материал: чулуу, мод, арьс шир, даавуу, гуаш, ус, сойз, өөдөс; хэрэгсэл: алх, хадаас, хөрөө, онгоц; байгалийн ба хүүхэлдэй тавилга

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хүн орон сууцгүй амьдрахад юу хэцүү байдаг вэ?

Өнөөдөр бид ярих болно тавилга. Аль нь Таны мэдэх тавилга? Энэ нь юунд зориулагдсан бэ? тавилга? Үргэлж ийм байсан уу хүмүүс тавилгатай?

Багшийн түүх, үзүүлбэр чимэглэл:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрт дээр үед тосгон, хот гэж байдаггүй байсан үед хүмүүс агуйд амьдардаг байсан. Бороо, хүйтнээс зугтахын тулд тэд гал түлж, галын дэргэд дулаацдаг байв. Хүмүүс юун дээр амардаг байсан гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Шалан дээр, газар дээр, хадан дээр

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та одоо агуйд байна, ядарсан байна гэж төсөөлөөд үз дээ тайвшир: суух, хэвтэх, тав тухтай байх үед. Танд ямар санагдаж байна?

Хүүхдүүд: Шалан дээр хэвтэхэд хэцүү, хөл чинь тонгойхоос залхаж, нуруу чинь эвгүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс эртний хүмүүс эвгүй байсан, шал нь нойтон, хүйтэн, хатуу, чулуу нь хурц байсан. Хэрэв та хүйтэн газар удаан хэвтвэл яах вэ?

Хүүхдүүд: Та хөлдөх, ханиад хүрэх, өвдөх боломжтой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд нэг өдөр анчид олзоо дагуулан буцаж ирээд амарч суув унасан мод. Та ойд, модон дээр сууж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Тав тухтай юу? Дэлхий дээрхээс дээр үү?

Хүүхдүүд: Илүү сайн, мод чийгтэй биш, хүйтэн биш, гэхдээ эвгүй хэвээр байгаа тул мод ганхаж, эргэлдэж, хагархай тарьж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд л тэр хүн юу хийх ёстойгоо бодож эхэлсэн тавилга? Агуйн эргэн тойронд зөвхөн чулуу, мод л байсан. Би чулуу, модыг шалгаж үзэхийг санал болгож байна (түүнд хүрч, хацар дээрээ тавиад, үнэрлэж, харсан, хадаас алх, төлөвлөх).

Хүүхдүүд: Чулуу нь хүйтэн, хүнд, хурц, ширүүн, хүчтэй. Хумс нь нугалж, алхаар цохихгүй, харсангүй. Мод нь хүрэхэд тааламжтай, дулаахан, бат бөх, та үүнийг төлөвлөж болно, энэ нь гөлгөр болно, та түүнд хадаас сайн хатгаж болно, та нүхийг өрөмдөж болно.

Дүгнэлт: Хүн хийхээр сонгосон модон тавилга, учир нь энэ нь хүрэхэд тааламжтай, боловсруулахад хялбар байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар мэдэх үү хүмүүс ээ, ямар мэргэжлээр үйлдвэрлэл эрхэлж байна тавилга?

Дизайнер нь гаргаж ирдэг тавилга, зураг зурдаг. Мод бэлтгэгчид мод бэлтгэхэд зориулж мод бэлтгэдэг тавилга, дээр тавилгаүйлдвэрт мужаан, модчин нар эд ангиудыг хайчилж, нааж, угсардаг тавилгатом хэмжээтэй эд зүйлсийг үр дүнтэй, хурдан угсрахад тусална тавилга.

Хурууны гимнастик "Олон орон сууцанд тавилга» :

Нэг, хоёр, гурав дөрөв (хүүхдүүд эрхий хуруугаараа хуруугаа нугалж, хоёр гараараа,

Олон орон сууцанд тавилга(хүүхдүүд нударгаа зангидаж, тайлдаг).

Тэгээд бид шүүгээнд аяга тавина.

Хөлөө амраахын тулд,

Сандал дээр жаахан сууцгаая.

Тэгээд бид хүчтэй унтаж байхад,

Бид орон дээр хэвтэж байсан.

Тэгээд би болон муур

Бид ширээнд суув.

Бид хамтдаа цай, чанамал уусан (хүүхдүүд ээлжлэн алга ташина).

Олон орон сууцанд тавилга.

Зохион байгуулалтын мөч: "Үгийг хэл".

Костя өрөөнд оров

Тэгээд шүүсээ хийнэ... (ширээн дээр).

Катя анаашаа гаргаад,

Бөмбөг ба гном... (шүүгээнээс).

Иванын шинэ ном

Авцгаая... (буйдан доороос).

Хэрэв Миша унтахыг хүсч байвал

Тэр хэвтэж байна ... (орон дээр).

Хөлөө амраахын тулд

Би жаахан сууя... (сандал дээр).

Дасгал хийх "Үүнийг эсрэгээр нь хэл":

Шүүгээ өндөр, орны дэргэдэх ширээ... намхан.

Шүүгээ том ч орны дэргэдэх ширээ... жижиг.

Буйдан нь зөөлөн, харин сандал нь ... хатуу, хатуу.

Сандал нь зөөлөн, ширээ нь ... хатуу, хатуу.

Орны дэргэдэх ширээ намхан, шүүгээ нь... өндөр.

Орны дэргэдэх ширээ жижигхэн ч шүүгээ нь... том.

Өтгөн нь хатуу, харин буйдан нь ... зөөлөн.

Ширээ хатуу, сандал ... зөөлөн.

Дасгал хийх "Намайг эелдэгээр дууд":

Ширээ - ширээ, сандал - сандал, тавиур - тавиур, хувцасны шүүгээ - шүүгээ, ор - хүүхдийн ор, сандал - түшлэгтэй сандал, буйдан - буйдан, цээжний шүүгээ - шүүгээ, орны дэргэдэх ширээ - орны дэргэдэх ширээ;

Ширээ - ширээ, сандал - сандал, тавиур - тавиур, шүүгээ - шүүгээ, ор - хүүхдийн ор, буйдан - буйдан, цээжний шүүгээ - цээжний шүүгээ, орны дэргэдэх ширээ - орны дэргэдэх ширээ.

Дасгал хийх "Аль нь?":

Модоор хийсэн ширээ - энэ юу вэ? (Модоор хийсэн ширээ нь модон гэсэн үг.)

Хуванцар сандал - энэ юу вэ? (Хуванцар сандал нь хуванцар гэсэн үг.)

Сүрэлээр хийсэн сандал - энэ юу вэ? (Сүрлээр хийсэн сандал нь сүрлээр хийсэн гэсэн үг.)

Арьсан буйдан - энэ нь ямархуу вэ? (Буйдан нь арьсаар хийгдсэн - энэ нь арьс гэсэн үг.)

Өтгөний хөл нь төмрөөр хийгдсэн байдаг - тэгээд тэд юу вэ? (Өтгөний хөл нь төмрөөр хийгдсэн байдаг - энэ нь төмөр гэсэн үг юм.)

Засгийн газрын хаалганууд нь шилээр хийгдсэн байдаг - тэдгээр нь юу вэ? (Шүүгээний хаалганууд нь шилээр хийгдсэн байдаг - энэ нь шилэн гэсэн үг.)

Дасгал хийх "Энэ зүйл юунд зориулагдсан болохыг надад хэлээч тавилга:

Хоолны ширээ юунд зориулагдсан вэ? (үдийн хоолонд)

Кофены ширээ юунд зориулагдсан вэ? (сэтгүүлийн хувьд)

Ширээ юунд зориулагдсан вэ? (бичихийн тулд)

Компьютерийн ширээ юунд зориулагдсан вэ? (компьютерийн хувьд)

Номын тавиур юунд зориулагдсан вэ? (номын хувьд)

Шүүгээ юунд зориулагдсан вэ? (аяга тавагны хувьд)

Хувцасны шүүгээЮуны төлөө? (хувцасны хувьд)

Гутлын шүүгээ юунд зориулагдсан вэ? (гутлын хувьд)

Маалинган шүүгээ нь юунд зориулагдсан вэ? (маалинган даавууны хувьд)

9. Дасгал хийх "Нэг үгээр хэлээрэй":

Оройн хоолны ширээ - аль нь вэ? (хоолны хоол)

Сэтгүүлийн ширээ - аль нь вэ? (сэтгүүл)

Тэд ямар ширээн дээр бичиж байна вэ? (бичих)

Компьютерийн ширээ - аль нь вэ? (компьютер)

Номын тавиур - аль нь вэ? (ном)

Шүүгээ - аль нь вэ? (аяга таваг)

Хувцасны шүүгээ - аль нь вэ? (хувцаслалт)

Гутлын шүүгээ - аль нь вэ? (гутал)

Маалинган шүүгээ - аль нь вэ? (маалинган даавуу)

10. Дасгал хийх "Энэ зүйл юунд зориулагдсан бэ? тавилга:

Энэ бол номын тавиур юм. Номын тавиуроффисын хувьд.

Энэ бол ор. Унтлагын зориулалттай ор.

Энэ бол буйдан юм. Зочны өрөөнд зориулсан буйдан.

Энэ бол хятад тавиур юм. Гал тогооны хэрэгслийн тавиур.

Энэ бол хувцасны шүүгээ юм. Унтлагын өрөөнд зориулсан хувцасны шүүгээ.

Энэ бол буфет юм. Гал тогоонд зориулсан буфет.

Энэ хоолны ширээ. Гал тогоонд зориулсан хоолны ширээ (зочны өрөөнд).

Энэ бол сандал юм. Гал тогоонд зориулсан сандал.

Энэ бол сандал. Зочны өрөөний сандал (оффисын хувьд).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид өнөөдөр юу ярьсан бэ? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Аль нь тавилгаТа байраа сонгох уу? Яагаад?

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Үлгэрийн оршин суугчдад зориулсан тавилга" Зорилго: Бүтээлч үйл ажиллагааны сонирхлыг хөгжүүлэх Зорилтууд: 1. Диаграммын дагуу дизайн хийж сурах 2. Маягт.

Зорилго: "Тавилга" сэдвээр толь бичгийг тодруулах, идэвхжүүлэх. Боловсролын зорилго: хүүхдийн тавилга ба тэдгээрийн талаархи ойлголтыг тодруулах.

Зорилго: үгсийн сангийн хэмжээг нэмэгдүүлэх, үг бүтээх чадварыг нэгтгэх, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх. Хичээлийн явц: 1. Тоглоомын нөхцөл байдлын танилцуулга.

Хичээлийн хураангуй "Танягийн хүүхэлдэйний өрөөнд зориулсан шинэ тавилга" (эхний бага бүлэг)Хөтөлбөрийн зорилго: 1. Хүүхдийг ойр орчмынх нь объект, тэдгээрийн чиг үүрэгтэй үргэлжлүүлэн танилцуулах. 2. Хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.

"Тавилга". Бэлтгэл бүлэгт математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох хичээлийн хураангуйЗорилго: - өгөгдсөн үндэслэлээр багц үүсгэх, багцын бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг харах чадварыг хөгжүүлэх; - суулгах чадварыг бэхжүүлэх.

Зорилго: - тавилга, түүний зорилго, төрөл, эд ангиудын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх; - хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, харааны анхаарал, ярианы сонсгол;.

"Тавилга". Танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи GCD-ийн тойм ("Биднийг хүрээлэн буй ертөнц")Тавилга. Зорилго: Хүүхдийн тавилганы талаархи мэдлэгийг системчлэх.

Зорилго: "Тавилга" лексик сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах. Зорилго: - тавилга, түүний зорилгын талаархи санаа бодлыг шинэчлэх;

Интеграци боловсролын бүсүүд: "Танин мэдэхүй", "Харилцаа". Зорилго: хүүхдүүдэд тавилга төрлүүдийн талаархи ойлголтыг бий болгох; нэгтгэх, идэвхжүүлэх.

"Бидний эргэн тойрон дахь объектууд "тавилга" сэдвээр 3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан танин мэдэхүйн хөгжлийн (орчны ертөнцтэй танилцах) хичээлийн тойм.

Зургийн сан:

Хичээлийн сэдэв: Бидний амьдардаг орон сууц

Зорилго:

- "тавилга" гэсэн ойлголттой танилцах;

- аль болох туслах хүслийг төлөвшүүлэх, бусдад сайн үйлс хийхэд баярлах, сэтгэл ханамжийг мэдрэх;

- эд зүйл, тоглоомыг хэрхэн арчлахыг заах.

Тайлбар толь бичгийн ажил:нэр үг (орон сууц, ширээ, ор, хувцасны шүүгээ, сандал, тавилга, дэлгүүр, мөнгө); нэр үг (хоосон, тусгай, тоглоом, тавилга, шаардлагатай); үйл үг (суух, хадгалах, худалдаж авсан, хооллох, баримал хийх, өгөх).

Тоног төхөөрөмж: Степашка хүүхэлдэй, тавилга (сандал, ширээ, ор, хувцасны шүүгээ) дүрсэлсэн зураг, хуванцар, түүнтэй ажиллах самбар, стек.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, Степашка цэцэрлэгт бидэнтэй уулзахаар ирсэн. (Хүүхэлдэй авчирна.) Тэр уйлж байна.

Хүүхдүүд. Степашка, юу болсон бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч(гартаа хүүхэлдэйтэй). Степашка хүлээн авав шинэ байр, гэхдээ хоосон байна. Тэр юу хийхээ мэдэхгүй байна. Залуус аа, түүнд тусалцгаая.

Степашка.Миний байранд байхгүй ... (Таавар зохио.)

Хөлтэй, гэхдээ алхдаггүй,

Хэвтээгүй, түшлэгтэй. (Дарга.)

Сандалны зургийг харуулж байна.

Хүүхдүүд. Сандал.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Степашка сандалгүй. Тэд юуны төлөө вэ?

Хүүхдүүд. Тэд дээр суудаг.

Степашка.Надад өөр юу байхгүй гэж та бодож байна уу?

Би ядарсан хүнд эелдэг

Гэхдээ бид өвчтэй хүмүүсийг хооллох болно. (Ор.)

Орны зургийг харуулж байна.

Хүүхдүүд.Ор. Степашкад ор байхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, ор нь юунд зориулагдсан вэ?

Хүүхдүүд.Тэд үүн дээр унтдаг.

Степашка. Надад одоохондоо байхгүй...

Оньсого тааварлаарай.

Дөрвөн ах

Тэд нэг дээвэр дор цугларч,

Хүн бүр ижил нэртэй. (Хүснэгт.)

Ширээний зургийг харуулж байна.

Хүүхдүүд. Хүснэгт. Степашка ширээ байхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Ширээ нь юунд зориулагдсан вэ?

Хүүхдүүд. Тэд ширээн дээр хооллодог.

Степашка.Надад ч бас хэрэгтэй...

Гэрт хувцас хунар юу байдаг вэ? (Шүүгээ.)

Шүүгээний зургийг харуулж байна.

Хүүхдүүд. Шүүгээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Шүүгээ юунд зориулагдсан вэ?

Хүүхдүүд.Хувцас нь дотор нь хадгалагддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Степашкад сандал, ширээ, хувцасны шүүгээ, ор байхгүй. Орон сууцанд байх ёстой бүх зүйлийг нэг үгээр юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд. Тавилга.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, та гэртээ тавилгаа хаанаас авдаг вэ?

Хүүхдүүд. Ээж, аав хоёр үүнийг дэлгүүрээс худалдаж авсан.

Степашка.Дэлгүүрт ямар байна вэ? Би дэлгүүрээс талх, сүү худалдаж авдаг, гэхдээ би тэнд ямар ч тавилга хараагүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Энэ нь тусгай дэлгүүрт зарагддаг. Залуус аа, үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд.Тавилга.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, Степашкад тавилга худалдаж авахад нь тусалцгаая.

Хүүхдүүд. Болъё.

Багш, хүүхдүүд, Степашка нар тоглоомын тавилгын дэлгүүрт очдог.

Степашка.Залуус аа, миний орон сууцны тавилга сонгоход тусалж, сандал өгсөнд баярлалаа; Тавилга засахдаа та бүхнийг надтай уулзахыг урих болно. Баяртай.

Орон сууц, хувийн байшинд амьдардаг хүүхэд бүр тэнд ямар тавилга, ямар зориулалтаар ашиглагдаж байгааг мэддэг байх ёстой. Тийм ч учраас тэд хүүхдэд зориулсан тавилга дүрсээр бүтээгдсэн. Эдгээр нь хүүхдэд харааны ой санамжийг хөгжүүлэхэд тусалдаг бөгөөд ингэснээр дүрсэлсэн объектын санах ойг илүү сайн болгодог.

Тавилгатай картуудыг боловсролын тоглоомд ашиглаж болно.

Энэ зорилгоор тавилгын хүүхдүүдэд зориулсан зургийг хоёр бүлэгт хувааж, тэдний үйлдлийн талаар тайлбар өгдөг. Дараа нь тэд дүрсэлсэн объект бүрийг нэрлэж, орон сууцанд байгаа зорилгынхоо талаар ярьдаг. Жишээлбэл, эхлээд гал тогоо, түүнд суурилуулсан тавилга зэргийг анхаарч үзээрэй. Үүнд олон тавиур бүхий шалан дээр суурилуулсан өлгөөтэй шүүгээ, шүүгээ, шүүгээ, сандал бүхий хоолны ширээ. Эсвэл зөөлөн гал тогооны булан.

Дараа нь тэд зочны өрөөнд шилжиж, хүүхдүүдэд зориулсан дараах тохирох тавилга картуудыг үзүүлэв. Тэнд дүрмээр бол тэд төвийг тавьдаг тавилга хана, кофе ширээ, буйдан эсвэл буйдан, зөөлөн сандал эсвэл түшлэгтэй сандал.

Унтлагын өрөөг авч үзэхдээ унтлагын өрөөний иж бүрдэл, хувцасны шүүгээний дүрс бүхий тавилга картыг хоёр хэсэгт хуваадаг. Тэдгээрийн нэг нь тавиур хэлбэрээр, нөгөө нь өлгүүрт өлгүүрт өлгөгдсөн хувцасны зориулалттай.

Дараа нь тэд шинэ зүйл рүү орох нөхцөл байдлыг тоглоомоор тоглодог хоёр өрөө байр, хаана ч юу ч байхгүй. Хүүхдүүд өөрсдөө зочны өрөө, унтлагын өрөө, гал тогооны өрөө хаана байхыг тодорхойлох ёстой. Дараа нь тэдгээрт дүрслэгдсэн тавилга бүхий санал болгож буй нийт картуудаас тухайн өрөөний тавилгад хамгийн тохиромжтойг нь сонгох хэрэгтэй. Нэмж дурдахад, хүүхдүүд яагаад эдгээр зүйлсийг сонгосон тухайгаа тайлбарлах ёстой.

Та мөн тавилгын дэлгүүрт тоглож болно, тэнд хүүхдүүд олон зураг дундаас ямар нэгэн багц сонгох хэрэгтэй болно.

Таны харж байгаагаар тавилгын картууд нь хүүхдүүдэд түүний төрөл, зорилгын талаар суралцахад тусалдаг. Төрөл бүрийн тавилгын зураг бүхий сэдэвчилсэн картуудыг эндээс үнэ төлбөргүй татаж авах боломжтой. Тэд хоёуланд нь тохиромжтой хувь хүний ​​хэрэглээгэртээ болон цэцэрлэг, бага насны хөгжлийн сургууль гэх мэт... Доорх зурган дээр дарж хүүхдэд зориулсан тавилгын зургийг татаж аваад хэвлээрэй.

Сэдвийн талаархи материалын сонголт

Зургийн картууд

Та эдгээр картуудыг ерөнхий архив болгон татаж авах боломжтой.

Тавилгын тухай ойлголтыг бататгахын тулд эндээс татаж авах боломжтой үнэгүй тоглоомуудХүүхдэд зориулсан тавилга сэдэвт зориулагдсан:

Таны өмнө ширээ, сандал, ванн, сандал, утас, хөргөгч, шүүгээ, цаг, ор, зурагт, чийдэн, хөшиг гэх мэт тавилга, зургийн нэр бүхий сэдэвчилсэн картууд, түүнчлэн янз бүрийн төрөлөрөө - зочны өрөө, угаалгын өрөө, унтлагын өрөө, гал тогоо. Хүүхдийн даалгавар бол аль өрөөнд тавилга байх ёстойг бүлэгт ангилах явдал юм. Нэмж дурдахад, хүүхэд эдгээр картуудаас уншиж сурах боломжтой, жишээлбэл, зургийн карт, үгсийг зурагтай карттай тааруулах. Тиймээс ийм тоглоомууд нь хүүхдийн логикийг бүрдүүлдэг, анхаарал болгоомжтой байх, тэсвэр тэвчээр, хурууны нарийн моторт чадварыг сургадаг.

Бага насны хүүхдүүдэд зориулсан тоглоом, дасгалын сэдэвчилсэн сонголт, сэдэв: "Тавилга"

Зорилго:

Тавилгын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх.
Энэ сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүл.
Өнгө, хэмжээ, тоо хэмжээ, хэлбэрийн талаар тогтвортой санаа бодлыг бий болгох.
Хүүхдүүдийг гурав хүртэл тоолж, орон зайд жолоодож, "дээд", "доод" гэсэн ойлголтын утгыг ойлгохыг үргэлжлүүлэн заа.
Хуруугаар будаж, тамга дарах, сийлбэрлэх, наах дасгал хийх.
Сэтгэн бодох чадвар, ой санамж, нарийн моторт ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх. Үг, хөдөлгөөний зохицуулалт.

Тоног төхөөрөмж:

Тоглоомын тавилга бүхий гайхалтай цүнх.
Модны хэсгүүд.
Тавилга (ор, буйдан, сандал, ширээ, сандал), мужаан зэргийг дүрсэлсэн зургууд.
Хувцасны зүү, зузаан картоноор хайчилж авсан нуруугүй сандлын дүрс.
Буйдангийн дэрний оронд геометрийн хэлбэртэй цагаан хоосон зайтай буйдангийн зураг хайчилж авав буйдангийн дэрхэлбэрийн хувьд тохиромжтой.
Ширээний тавцангүй ширээ, суудалгүй сандал дүрсэлсэн дэвсгэр зураг; суудал, ширээний тавцан нь өнгөт цаасаар таслагдсан; цавуу.
Гурван ширхэг тавилга, нэг тоглоомыг дүрсэлсэн зураг - баавгай.
Тавилгын хосолсон зургууд.
Навчгүй модны дүрс бүхий дэвсгэр зураг, ногоон хуванцар.
Хурууны будаг, буйдангийн зурагтай будах зураг.
Гурван хэмжээтэй картон ор, орны хэмжээтэй тохирох даавуу-ор дэрний даавуу.
Дөрвөлжин, зууван, хоёр дугуйгаар хийсэн хоёр түшлэгтэй сандлын (том ба жижиг) бүдүүвч дүрслэл; өнгөт картоноор хайчилж авсан эдгээр ижил геометрийн дүрсүүд.
Үүрлэсэн хүүхэлдэйний жижиг барималууд. Хүүхэлдэйний тавилга.
Барилгын материал: шоо, тоосго, whetstones.
Хувцас, тоглоомын өнгөт дүрс, тавиур, хувцасны шүүгээний зураг.
Хөнжил, тамга, хайч хэлбэрээр цаасан хуудас.
-аас наасан шүдэнзний хайрцагнэг, хоёр, гурван шүүгээтэй цээжний шүүгээ; товчлуурууд.
Товчнууд, товчлууруудын өнгө, хэмжээтэй тохирох дугуй хэлбэртэй гал тогооны шүүгээний зураг, бариул, сав суулга хэлбэрээр.
Аудио бичлэг: "Бид амрах хэрэгтэй", "Туки-ток".

Хичээлийн явц:

"Гайхамшигт цүнх" дидактик тоглоом

Хүүхдүүд цүнхнээсээ хүүхэлдэйний тавилга гаргаж ирээд нэрлэнэ.
Сандал, ор, буйдан, сандал, ширээ, хувцасны шүүгээ - энэ бүгдийг нэг үгээр нэрлэж болно - тавилга. Эргэн тойрноо хар, манай өрөөнд ямар тавилга байдаг вэ?

Дидактик тоглоом "Миний нэрлэх тавилга руу гүйх"

Багш нэг тавилгаа нэрлэж, хүүхдүүд нэрлэсэн тавилгыг олж гүйж очдог.

Геометрийн дүрсийг аваад диаграм дээр том сандал дээр тавь.

Та сандлын нурууг ямар дүрсээр хийсэн бэ? Талбайгаас. Тэд ямар хэлбэртэй суудал хийсэн бэ? Зуувангаас. Суганы түшлэгийг ямар хэлбэрээр хийсэн бэ? Тойрогуудаас. Та хэдэн тойрог ашигласан бэ? Хоёр тойрог.
Одоо жижиг сандал тавь.

"Хүүхэлдэйг сандал дээр байрлуулах" дидактик тоглоом

Нэг үүрлэсэн хүүхэлдэйг жижиг сандал дээр, гурван хүүхэлдэйг том сандал дээр тавь.

"Буйдангийн дэрийг байрлуулах" дидактик тоглоом

Эдгээр шинэ буйдануудад зөөлөвч хэрэгтэй. Буйдан бүрт тохирох хэлбэрийн хоёр дэр сонго.

"Нэмэлт объектыг олох" дидактик дасгал

Зургийг харна уу. Энэ нь тавилга харуулдаг, гэхдээ нэг зүйл бол тавилга биш юм. Зураг дээрх тавилга биш юу вэ? Баавгай. Энэ бол тоглоом.

"Бид амрах хэрэгтэй" динамик завсарлага

Хүүхдүүд текстийн дагуу хөгжимд шилжинэ.

"Ширээ ба сандал" програм

Гал тогоонд зориулж худалдаж авсан шинэ ширээба өтгөн.
Ширээ ямар өнгөтэй вэ? Шар. Цэнхэр сандал, ногоон, улаан сандал үзүүлээрэй.
Суудлуудыг сандал дээр, оройг нь ширээн дээр наа. Зүгээр л зөв сонгох хэрэгтэй: цэнхэр сандал дээр - цэнхэр суудал, улаан сандал дээр - улаан суудал, ногоон сандал дээр - ногоон суудал, шар ширээн дээр - шар ширээний тавцан.

Хувцасны хавчаартай тоглоом "Ар талын сандал"

Хувцасны хавчаар ашиглан сандлын нурууг хий.

"Хосолсон зураг" дидактик дасгал

Хүүхдүүдэд янз бүрийн тавилга дүрсэлсэн зургуудыг өгч, энэ зүйлийг нэрлэхийг хүснэ. Дараа нь яг ижил объекттой хосолсон зургийг олоорой.

"Шүүгээний шүүгээ" дидактик тоглоом

Таны өмнө авдартай шүүгээ байна. Тэднийг тоол. Хэдэн авдартай шүүгээ вэ? Гурван авдартай шүүгээ. хэлэх боломжтой юу? Тэд адилхан гэж үү? Үгүй ээ, тэд өөр. Надад хамгийн жижиг шүүгээг үзүүл. Тэр хэдэн шүүгээтэй вэ? Нэг шургуулга. Надад дунд шүүгээг үзүүл. Тэр хэдэн шүүгээтэй вэ? Хоёр шүүгээ. Надад хамгийн том шүүгээ үзүүлээч. Тэр хэдэн шүүгээтэй вэ? Гурван шүүгээ. Том, жижиг, дунд шүүгээ ямар өнгөтэй вэ? Дунд шүүгээний дээд шургуулга руу хар. Үүнд юу байгаа вэ? Товчлуур. Товчлуурыг оруулна уу доод шургуулга. Мөн дунд шүүгээний дээд шургуулганд гурван товчлуур тавь.

Барилгын материалаар хийсэн хийц "Сандал, ширээ, ор"

Сандал: шоо дээр босоогоор тоосго тавина. Матрешка хүүхэлдэйг сандал дээр тавь.
Хүснэгт: Куб дээр тоосго тавина. Ширээн дээр жижиг аяга таваг тавь.
Ор: ирмэг дээр байрлуулсан тоосгоныг ирмэгийн дагуу дам нуруунд холбоно. Үүрлэсэн хүүхэлдэйг унтуул.

"Орыг засах" дидактик тоглоом

Оруудаа урд байрлуул. Хэдэн болохыг тоол? Гурван ор. Адил ор уу? Ялгаагүй. Надад үзүүлээч том ор, дунд, жижиг.
Одоо ор дэрний даавуугаа ав, орны тоотой адил олон - гурав. Ор бүрт тохирох хэмжээтэй орны даавууг сонго.

Хүүхдүүд хуруугаараа буйдангийн зургийг зурдаг.

"Юмсыг байранд нь тавь" дидактик тоглоом

Та шүүгээ, тавиуртай. Энд тараагдсан зүйлүүд байна. Хувцсаа шүүгээнд хийж, тоглоомыг тавиур дээр тавих хэрэгтэй.

Тавилга нь модоор хийгдсэн байдаг. Эдгээр модны хэсгүүдийг хараарай.
Ширээ хийхийн тулд мод огтлох хэрэгтэй.

"Нэгдэгчид" динамик түр зогсолт

Хүүхдүүд багшийн үзүүлсэн текстийн дагуу дуураймал хөдөлгөөн хийдэг.

Бид жижиглэсэн, жижиглэсэн,
Ингэснээр бид бүртгэлтэй болно.
Бид хөрөөдсөн, хөрөөдсөн -
Бид модоор банз хийсэн.
Бид төлөвлөсөн, төлөвлөсөн -
Самбарууд жигд болсон.
Бид тэдгээрийг дараалан тавьдаг
Тэд үүнийг алхаар хадсан.
Бид дараа нь бүгдийг будна.
Үр дүн нь шинэ хүснэгт юм.

Харин мод тайраад л байвал мод үлдэхгүй. Тиймээс тайрсан модыг нь шинээр тарих хэрэгтэй.

"Мод" баримал

Хүүхдүүд ногоон хуванцарыг урж, навчгүй модны зураг дээр наа.

Хурууны гимнастик "хадаас"

Бом, бом, бом, бом,
Бид хадаасыг алхаар цохив.
Хумс нь унадаггүй
Тэд зүгээр л тонгойдог.

Нэг гар нь "алх" (зуусан нударга) юм. Хоёр дахь гар нь "хадаас" (хуруугаа дэлгэсэн далдуу мод) юм. Алх нударга нь хадаасны хуруу бүрийг тогшдог бөгөөд цохилтын дараа бөхийж байдаг.

Тиймээс та бахө авах хэрэгтэй.
Хумсаар цохицгооё.
Би татсан, татсан, татсан,
Би бүх хадаасыг тэгшлэв.

Хумсны хуруунууд бүгд нугалж байна. Нөгөө гарын хуруунууд нь бахө (эрхий ба индекс хуруунууд нь хаагдаж, нээгддэг) бахө ашиглан бид ээлжлэн бүх хумсны хурууг татаж, шулуун болгодог.

Товч тус бүрийн байршлыг олоорой гал тогооны шүүгээ. Том дугуйнууд дээр том товчлуурууд, жижиг дугуйнууд дээр жижиг товчлууруудыг байрлуулахдаа болгоомжтой байгаарай.

Дидактик тоглоом "Юу дутуу байна?"

Объектуудыг хүүхдийн өмнө харуулдаг хүүхэлдэй тавилга. Дараа нь нэг объектыг арилгаж, хүүхдүүд аль объект дутуу байгааг нэрлэх ёстой.

"Орон сууцанд олон тавилга" динамик завсарлага

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв,
Орон сууцанд маш олон тавилга байдаг.
(Дугуйлан алхаж, гар барина)

Бид цамцаа шүүгээнд өлгөх болно,
(Гараа хажуу тийш нь сунга - хаалгыг нээ)

Мөн бид буфет дотор аяга тавина
(Гараа урагш сунга)

Хөлөө амраахын тулд,
Сандал дээр жаахан сууцгаая.
(Хөхлөө)

Тэгээд бид хүчтэй унтаж байхад,
Бид орон дээр хэвтэж байсан.
(Хивс дээр хэвтээд гараа хацрын доор тавь)

Тэгээд би болон муур
Бид ширээнд суув.
Тэд хамтдаа цай, чанамал ууцгаав.
(Ширээн дээр суу)

Орон сууцанд маш олон тавилга байна!

Маркаар зурах, хайчаар хайчлах "Буйдангийн шинэ хөнжил"

Хүүхдүүд орны даавууны бүх хавтгайд тамга дарж хэвлэмэл үлдээж, дараа нь захын ирмэгийг хайчаар таслав.

"Надад үг өгөөч" дидактик тоглоом

Багш оньсого хийж, хариултын зургийг харуулах бөгөөд хүүхдүүд хариултын үгийг чангаар хэлэх ёстой.

Хэрэв Федя унтахыг хүсч байвал
Тэр... ОРОН дээр хэвтэж байна

Миша өрөөнд оров
Тэгээд шүүсээ тавь... ШИРЭЭ

Даша өрөөнд орж ирэн,
Би цүнх, шүхрээ... САНДАЛаас авлаа

Иванын шинэ ном
Би доороос нь гаргалаа... БУЙДАН