Дунд бүлэгт миний биеийг ярилц. Дунд бүлгийн хичээлийн хураангуй “хүний ​​бие. "Даалгавраа гүйцээх" дасгал

Зорилтот:Хүний бүтцийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох. Эрүүл байх хүслийг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:хүүхдүүдийн өөрсдийнхөө тухай болон тэдний биеийн талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх; харилцан ярианы яриаг идэвхжүүлэх; хөгжүүлэх бүтээлч сэтгэлгээ, анхаарал, төсөөлөл, уран зөгнөл, сайн дурын санах ой; үгсийг үйлдэлтэй уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:эрүүл амьдралын хэв маягийг хэвшүүлэх; бие биенээ болон насанд хүрэгчдийг сонсох чадвар. Сурагчдын хооронд найрсаг харилцааг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх; баяр хөөртэй байдлыг бий болгох.

Боловсролын:биеийн хэсгүүдийг тодорхойлж, зөв ​​нэрлэж сурах; Биеийн бие даасан хэсгүүдийн зорилгын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Зорилтот:

Зорилго: Хөгжүүлэх: Боловсрол: Боловсролын:

Материал:

Урьдчилсан ажил:

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Биеийн тамирын минут.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд: Үс.

Зажлах, хазах шүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хуруу унтахыг хүсч байна

Энэ хуруу орондоо оров.

Энэ бяцхан хуруу жаахан нойрссон.

Энэ бяцхан хуруу аль хэдийн унтаж байна.

Энэ нь хурдан, тайван унтаж байна.

Чимээгүй, чимээгүй, битгий чимээ гарга!

Улаан нар мандах болно,

Улаан өглөө ирнэ

Шувууд жиргэх болно

Хуруунууд босох болно.

Тэд тарьдаггүй, тарьдаггүй, тэд өөрсдөө ургадаг. (үс)

Урьдчилан үзэх:

Шууд хийсвэр боловсролын үйл ажиллагааВ дунд бүлэг"Миний биеийн хэсгүүд" сэдвээр.

Зорилтот: Хүний бүтцийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох. Эрүүл байх хүслийг төлөвшүүлэх.

Зорилго: Хөгжүүлэх: хүүхдүүдийн өөрсдийнхөө тухай болон тэдний биеийн талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх; харилцан ярианы яриаг идэвхжүүлэх; бүтээлч сэтгэлгээ, анхаарал, төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх,дурын санах ой; үгсийг үйлдэлтэй уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх.Боловсролын: эрүүл амьдралын хэв маягийг хэвшүүлэх;бие биенээ болон насанд хүрэгчдийг сонсох чадвар. Сурагчдын хооронд найрсаг харилцааг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх; баяр хөөртэй байдлыг бий болгох.Боловсролын:биеийн хэсгүүдийг тодорхойлж, зөв ​​нэрлэж сурах;Биеийн бие даасан хэсгүүдийн зорилгын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Материал: хүний ​​зураг болон биеийн хэсэг, анаашны тухай дууны аудио бичлэг.

Урьдчилсан ажил:хүний ​​биеийн зургийг үзэх, мэдрэхүйгээ харуулах, эрүүл амьдралын хэв маягийн талаар ярих; дидактик тоглоом"Бяцхан эрийг цуглуул."

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав. Би чиний найз, чи бол миний найз. Өдрийг сайхан сэтгэлээр эхлүүлцгээе. Юу гэсэн үг гэж бодож байна сайхан сэтгэл?

Хүүхдүүд: Энэ бол хүмүүс инээмсэглэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, одоо бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе. Эхлээд бид баруун талын хөрш рүү, дараа нь зүүн талын хөрш рүү инээмсэглэнэ. Ингээд бид бие биетэйгээ сайхан сэтгэлээ хуваалцсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байцгаана уу.

Сайн уу, далдуу мод! (хүүхдүүд алгаа таших: алга таших)

Сайн уу гуталнууд! (зогсоох: дэвсэх)

Сайн уу мэлхий! (croak qua-qua)

Сайн уу, хөхөөнүүдээ! (санаа: ку-ку)

Сайн уу, дуугарсан өсгий! (тэдний хэл дээр дарна уу: cluck - clink)

Сайн уу, зөөлөн сэвшээ салхи, (үлээж)

Галт тэрэг тавцан дээр удаан байна! (татах: хэтэрхий-хэт-хэт)

Өдрийн мэнд, бугуйн цаг, (цахилгаан: шажиг)

Сайн уу, гэрэлтсэн нар (гараа өргөв)

Сайн байна уу, хүүхдүүд, охид, хөвгүүд (гар урагшаа).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мөн бид "Бид хэлэхгүй, харин харуулах" тоглоом тоглох болно.

Би чамд биеийн хэсгүүдийг хэлье, чи надад үзүүлнэ. Тоглоомын үеэр биеийн аль нэг хэсгийг ярьж, нөгөө хэсгийг нь зааж хүүхдүүдийг төөрөгдүүлдэг.

Биеийн тамирын минут.

"Анаш нь толботой, толботой, хаа сайгүй толботой" дуу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны таамаглаж байсанчлан бид хүний ​​тухай ярих болно. Манай дэлхий дээр маш олон хүмүүс байдаг. Хүмүүс адилхан, ярьж, сэтгэж, алхаж чаддаг. Гэхдээ бүх хүмүүс өөр өөр байдаг. Тэд гадаад төрх, нүдний өнгө, үсний өнгө, өндөр, алхалт, дуу хоолой, зан чанараараа ялгаатай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бие биенээ анхааралтай хараад, бид ямар адилхан болохыг надад хэлээрэй.

Хүүхдүүд: Бид гар, хөл, толгой гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Бүх хүмүүс гар, хөл, толгой, их биетэй. Оньсого тааг: Тариагүй, тарьдаггүй, өөрсдөө ургадаг.

Хүүхдүүд: Үс.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Толгой дээр үс бий.Хүний толгойн урд- энэ бол нүүр, ам, чих, нүд, хамартай. Тэд яагаад бидэнд хэрэгтэй байна вэ?

Хүүхдүүд: объект, хүмүүсийг харах, өнгө ялгах, нар, оддыг харах, биднийг хүрээлж буй бүх зүйлийг харах нүд.

Хамар нь үнэрлэх, амьсгалах явдал юм.

Хоол идэх, амьсгалах, ярих ам.

Хүмүүсийн ярих, шувуудын дуулж, хөгжим сонсох чих.

Ажиллах, оёх, бичих, зурах гар.

Алхах, зогсох, гүйх, үсрэх хөл.

Зажлах, хазах шүд.

Толгойгоо бодоод толгой дохи.

Их бие нь эдгээр бүх хэсгүүдийг хооронд нь холбодог.

Багш хүн болон биеийн хэсгүүдийн зургийг харуулдаг. Хүүхдүүд зургийг хардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, эдгээр нь бидний амьдарч буй ертөнцийн талаар бүх зүйлийг сурахад тусалдаг тул бидний туслахууд юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Миний араас хөдөлгөөнийг давт" тоглоом тоглоцгооё.

Чихээ татах; духаа цохих; нүдээ гараараа таглах; хацраа гараараа цохих; гараараа хамраа таглах;

Одоо би чамайг төөрөлдүүлэх болно, гэхдээ та үүнийг зөв харуулах ёстой. Болгоомжтой байгаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бидний хүрсэн зүйл бол нүүр, толгой юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид биеийн ямар хэсгүүдтэй, юунд хэрэгтэйг олж мэдэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дахин нэг удаа давтан хэлье, нүд нь хүний ​​эргэн тойрон дахь объектууд, тэдгээрийн өнгө, хэмжээ, хэлбэрийг харахад тусалдаг. Сонсголын ачаар бид дуу авиаг ялгаж чаддаг. Хүн чихээрээ шувуудын жиргээ, хүмүүсийн дуу хоолой, горхины чимээ, салхины чимээг сонсдог. Хамгийн жижиг хамар ч гэсэн биеийн маш чухал хэсэг юм. Бид хамраараа амьсгалдаг. Мөн хамар нь үнэрийг мэдрэх, ялгахад тусалдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид хуруугаараа бичиж, оёж, зурах, баримал хийх, янз бүрийн зүйлийг хийж чадна. Хурууныхаа тусламжтайгаар бид халуун, хүйтнийг мэдэрч, объект хатуу эсвэл зөөлөн, гөлгөр эсвэл барзгар эсэхийг мэдэрдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр та олон сонирхолтой зүйлийг сурсан.Туслах хүмүүсээ хайрлаж, шороо, өвчин, хөхөрсөн зэргээс хамгаалж сурцгаая.Гэхдээ та хамгийн чухал зүйлийг мартаж болохгүй: хүн үргэлж цэвэр, цэвэрхэн байх ёстой. Ийм хүнтэй харилцах нь үргэлж таатай байдаг.Дараагийн удаа бид тэднийг хэрхэн хамгаалах талаар ярилцах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид хуруугаараа тоглох уу? Хүүхдүүд: тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хуруу унтахыг хүсч байна

Энэ хуруу орондоо оров.

Энэ бяцхан хуруу жаахан нойрссон.

Энэ бяцхан хуруу аль хэдийн унтаж байна.

Энэ нь хурдан, тайван унтаж байна.

Чимээгүй, чимээгүй, битгий чимээ гарга!

Улаан нар мандах болно,

Улаан өглөө ирнэ

Шувууд жиргэх болно

Хуруунууд босох болно.

Хүүхдүүд нэг гараараа эсрэг гарын хурууг ээлжлэн нугалж, нударгаараа барина. "Хуруунууд дээшлэх болно" гэсэн үгсийн хариуд хүүхдүүд гараа дээш өргөж, хуруугаа тэгшлэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эцэст нь хэлэхэд би таныг шүлгийг сонсохыг урьж байна.Бидэнд нэг толгой өгсөн. Хоёр нүд, хоёр чих, Хоёр сүм, хоёр гар, Харин нэг хамар, ам. Харин эсрэгээрээ байсан бол Нэг хөл, нэг гар, Харин хоёр ам, хоёр хэл Бид юу идэж, ярилцаж байгаагаа л мэдэх байсан.


"Эрүүл мэнд" боловсролын салбар

Нас: 3-5 жил.

"Хүний бие" сэдвээр GCD-ийн хураангуй.

Зорилтууд:

тухай хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох гадаад шинж чанаруудхүний ​​биеийн бүтэц;

Хүний биеийн чадварыг танилцуулах (би гүйх, үсрэх гэх мэт);

Өөрийгөө болон бие биенээ авч үзэх чадварыг хөгжүүлэх;

Шинжилгээ хийх, харьцуулах, дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх;

Бусад хүүхдүүдийг сонирхох, үе тэнгийнхэнтэйгээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:янз бүрийн хүмүүсийг дүрсэлсэн зургууд, хүүхэлдэй - "Мэдэхгүй" бээлий

Хүүхдүүд янз бүрийн хүмүүсийг (өөр өөр насны хүүхэд, насанд хүрэгчид) дүрсэлсэн зургуудыг (өмнө нь самбар дээр өлгөх) хардаг.

Багш гартаа бээлийтэй хүүхэлдэй тавиад хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг: Залуус аа, бидэн дээр хэн ирснийг хараарай, энэ нь мэдэхгүй байна. Түүнтэй мэндчилье: Сайн уу, Мэдэхгүй.

мэдэхгүй:сайн уу залуусаа. Та хаашаа харж байна, энд ямар зураг өлгөөтэй байна, тэдгээрт хэн дүрслэгдсэн бэ? (хүүхдийн хариулт). Өө, нээрээ энд зурсан хүмүүс байдаг, бүгд өөр.

Сурган хүмүүжүүлэгч- Мэдэхгүй ээ, та зөв хэлж байна - тэд энд зурсан өөр өөр хүмүүс, гэхдээ сайн ажиглавал тэд бие биетэйгээ төстэй болохыг харах болно.

Мэдэхгүй- Үгүй ээ, тэд адилхан харагдахгүй байна, хараарай, ээж нь маш том, түүний тэвэрсэн хүүхэд маш жижиг.

Сурган хүмүүжүүлэгч- Залуус аа, эдгээр хүмүүст ямар нийтлэг зүйл байдаг гэж та бодож байна вэ? Зурган дээрх хүмүүсийг хараад юу нь адилхан, тэд хэрхэн адилхан болохыг нэрлэе.

Тоглоом "Тэд ямар адилхан вэ"- дүрсийг шалгах, хэлэлцэх: охин, хүү, ээж, хүүхэд, өвөө, аав гэх мэт. Багш хүүхдүүдээс дүрсэлсэн хүмүүсийн ижил төстэй шинж тэмдгийг нэрлэхийг хүснэ (ижил төстэй байдлын шинж чанарууд - гар, хөл, толгой, их бие байдаг. , толгой дээр - чих, нүд, ам, хамар, үс).

Сурган хүмүүжүүлэгч- Залуус аа, босоод Dunno-д бид ямар биетэй болохыг харуулцгаая.

Биеийн тамирын минут.

Би толгойтой

толгой эргэх

Баруун талд - нэг, зүүн талд - хоёр.

баруунаас зүүн тийш, толгой хазайдаг.

Тэр хүчтэй хүзүүн дээр сууж,

Эргэж, эргүүлэв.

хүзүүний дугуй эргэлт.

Дараа нь бие нь явдаг

бүс дээр гараа,

Буцаж, урагш бөхийж,

хазайлт,

Эргэх - эргэх.

эргэдэг

Хүн бүр чадварлаг гартай

гар хөл

Дээш - доош, доош - дээш.

дээш - доош

Бид гүйх хөл хэрэгтэй

байрандаа гүйж байна

үсрэлт (2-3 удаа),

тонгойх, зогсох ...

squats (2-3 удаа).

Энэ бол миний бие!

Түүнтэй хамт та бүх зүйлийг төгс төгөлдөр болгодог!

Сурган хүмүүжүүлэгч- Одоо та харж байна, Мэдэхгүй ээ, бүх хүмүүст өөр хоорондоо төстэй зүйл байдаг.

Мэдэхгүй- Энэ их сонирхолтой байна, тийм үү залуусаа? Би бидний бие хэрхэн ажилладаг талаар илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч- За залуусаа, Дунно-д тусалцгаая? Тэгээд хурдан суудалдаа суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч- Бидний бие дараах байдлаар бүтээгдсэн:

Толгойг нь дээд талд нь байрлуулж, хүзүүгээр дамжуулан биетэй холбогддог. Хүзүү нь толгойг янз бүрийн хөдөлгөөн хийхэд тусалдаг.

Мэдэхгүй- Тийм байж болохгүй, би итгэхгүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч- тэгвэл оролдоод үзээрэй, манай залууст даалгавар өг, тэгвэл тэд биелүүлэх болно.

Толгойгоо хаана байгааг надад харуул

Хөршийнхөө толгойд хүрч, цохих

Галуу шиг хүзүүгээ сунга

Хүзүүгээ мөрөндөө тат

Толгойгоороо дугуй хөдөлгөөн хий

Толгойгоо нэг тийш, одоо нөгөө тал руу нь эргүүл

Даалгавруудыг гүйцэтгэсний дараа Данно хүүхдүүдийг магтав.

Сурган хүмүүжүүлэгч- Мөн хүзүүний тусламжтайгаар толгойг биетэй холбодог. Их бие нь бас хөдөлж чаддаг.

Хүүхдүүд практик дасгал хийдэг:

Урагшаа, дараа нь хойшоо бөхий

Нэг тийшээ, одоо нөгөө тал руугаа эргэ

Сурган хүмүүжүүлэгч- Мөн чухал зүйлс бие дотор "хадгалагдсан" байдаг. дотоод эрхтнүүд- зүрх, та түүний цохилтыг бие биенээсээ сонсох боломжтой (хүүхдүүд хөршийнхөө зүрх хэрхэн цохилж байгааг сонсдог), уушиг - тэд амьсгалахад тусалдаг, бусад маш чухал, чухал эрхтнүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч- Гар нь биеийн дээд хэсэгт бэхлэгдсэн байдаг.

Мэдэхгүй- Үзгээ үзүүлээч, танд хэдэн ширхэг байгаа вэ?

Гар нь далдуу, хуруутай, таны гар юу хийж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт) - практик дасгалууд:

▪ гараа алгадах

▪ гэдэс дотрыг нь цохих

▪ гараа нурууныхаа ард нуу

▪ нуруундаа хүр

▪ хөршийнхөө нуруунд хүр

▪ хуруугаа сэгсэрнэ

▪ гараа урдуураа өргө

▪ алгаа шалан дээр хүргэнэ

▪ алгаа нударгаараа зангидах

▪ хуруугаа хөдөлгө

Сурган хүмүүжүүлэгч- Хөл нь биеийн доод хэсэгт бэхлэгдсэн байдаг.

Мэдэхгүй- Хөлөө харуул. Та хэдтэй вэ? (Бас хоёр нь байгаа.) Ямар гоё оймс, гутал өмссөн юм бэ. Таны хөл ямар хөгжилтэй болохыг харуул - практик дасгалууд:

▪ хөлөө дэвс

▪ хоёр хөл дээрээ, одоо нэг хөл дээрээ үсэр

▪ хөлөө өргөн, өргөн байрлуул

▪ хөлийнхөө хуруун дээр, одоо өсгий дээрээ алх

▪ хөлөө өвдөг дээрээ нугалах

▪ суу

Сурган хүмүүжүүлэгч-Харж байна уу, залуус аа, та бид хоёр маш олон янзын хөдөлгөөн хийж чаддаг бөгөөд бидний бие бидэнд тусалдаг.

Хичээлийн төгсгөлд Данно хүүхдүүдэд талархаж, дахин тэдэн дээр ирэх болно гэдгээ хэлэв.

Дараа нь багш хүүхдүүдийг түүн рүү дууддаг (та эхлээд охид, дараа нь хөвгүүд, дараа нь бүх хүүхдүүдийг дуудаж болно): "Яншуй" гадаа тоглоом тоглодог: хүүхдүүд тойрог үүсгэдэг, удирдагч яншуй төвд зогсож байна. тойргийн. Яншуй хүүхдүүдтэй хамт дараах текстийг уншина.

Би хөгжилтэй тоглоом юм

Тэгээд намайг Яншуй гэдэг!

Би дасгалуудыг хийнэ

Та миний араас хөдөлгөөнийг давтах ёстой.
Энэ үед дугуйлан зогсож буй хүүхдүүд гараа бүсэндээ зүүж “хавар” хийдэг. Текстийн төгсгөлд яншуй зарим дасгалуудыг хийдэг (нугалах, squats, үсрэх гэх мэт). Хүүхдүүд яншуйгаар харуулсан хөдөлгөөнийг үнэн зөв давтах ёстой. Яншуйны даалгаврыг хамгийн зөв, зөв ​​гүйцэтгэсэн хүүхэд шинэ жолооч болно. Тоглоом дахин давтагдана.

Хичээлийн тэмдэглэл ярианы эмчилгээний бүлэгсэдвээр: "Хүн. Биеийн хэсгүүд."

Зорилго: Хүүхдэд хүний ​​биеийн хэсгүүдийг танилцуулах.

Нэр үг үүсгэж сур олон тоо;
ашиглан өгүүлбэр бичиж сур харааны материал;
Зөв ба хоёрыг ялгах зүүн гар, хөл;
Багасгах, нэмэгдүүлэх дагавар бүхий нэр үг бүтээхийг заах;
Хүүхдүүдэд нэр үгийг тоонуудтай нийцүүлэх дасгал хийх;
Хүүхдийн анхаарлыг үгсийн олон утгатай байдалд хандуулах;
Антоним үгсийг ашиглахад хүүхдүүдэд дасгал хий.

Тоног төхөөрөмж: хүүхэд бүрт зориулсан толь, хүний ​​биеийн бүтцийг харуулсан зурагт хуудас, бөмбөг, "Ах дүү хоёр" үлгэрийн үзүүлэх материал, үгийн олон утгатай дүрслэл, байгалийн объектууд: сам, шүдний сойз, алчуур, саван, угаалгын алчуур, салфетка, шүдний оо, шампунь.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

Яриа эмч: Ширээн дээрх толинуудыг ав. Одоо бид янз бүрийн сэтгэл хөдлөлийг дүрслэх болно. Хөмсгөө өргөн, гайхшруулаарай. Одоо хөмсгөө зангидаж, хамраа үрчийлгэж, Баба Ягаг дуурай. Түүний нүүрний хувирал юу вэ? /муу, аймшигтай/. Одоо төсөөлөөд үз дээ сайн дагина. Инээмсэглэл. Түүний нүүрний хувирал юу вэ? /эелдэг, баяр хөөртэй/. Та ямар нүүрний хувиралд дуртай вэ? Та ихэвчлэн ямар ааштай байдаг вэ? /хүүхдийн хариулт/. За тэгвэл хичээлээ эхлүүлж, сайхан сэтгэлийг дагалдацгаая.

2.Сэдвийн танилцуулга

Ярианы эмч: Залуус аа, оньсого сонсоорой.

Тэр бол дэлхий дээрх хамгийн хүчтэй,

Учир нь хүн бүр илүү ухаалаг байдаг.

Хэн гэж бодож байна? /Хүн/. Бид хэний тухай ярих гэж байна? /хүний ​​тухай/

Хүний биеийн бүтцийг харуулсан зурагт хуудас үзүүлэв.

Яриа эмч: Бидний хичээлийн сэдэв: "Хүний биеийн хэсгүүд." Өнөөдөр бид хүний ​​​​биеийн ямар хэсгүүдтэй, яагаад хүнд хэрэгтэй байгааг олж мэдэх болно. Бие махбодоо хэрхэн цэвэр, эрүүл байлгах вэ.

Тогших чимээ сонсогдож байна. Пиноккио гарч ирэв.

Пиноккио: Сайн уу хүүхдүүд ээ! Та намайг таньж байна уу? Та яагаад энд цугларсан юм бэ?

Яриа эмч: Залуус бид хоёр хүний ​​тухай ярьж байна. Пиноккио, хүний ​​биеийн ямар хэсгүүд байдгийг чи мэдэх үү?

Пиноккио: Мэдээжийн хэрэг, би мэднэ, миний биеийн нэг хэсэг - миний ХАМАР.

Ярианы эмч: Энэ нь юунд зориулагдсан вэ?

Пиноккио: Хаа сайгүй наах.

Яриа эмч: Залуус аа, миний бодлоор Пиноккио хүний ​​биеийн өөр ямар хэсгүүд байдаг, юунд хэрэгтэйг олж мэдэхийн тулд үлдэх хэрэгтэй.

Пиноккио: Баярлалаа, би дуртайяа үлдэх болно.

Яриа эмч: Хүний биеийн хамгийн том хэсгийг юу гэж нэрлэдэг вэ? /их бие/

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдтэй хамт зурагт хуудсан дээр биеийн хэсгүүд хаана байрладаг, тэдгээрийг юу гэж нэрлэдэг (гэдэс, нуруу, хажуу) харуулж байна.

Пиноккио: Би мэднэ, хүн бүр толгойтой байдаг - энэ нь бодож, харж, сонсож, үнэрлэж, амталж чаддаг.

Яриа эмч: Тийм ээ, хүн толгойтой байдаг, гэхдээ энэ бүгдийг өөрөө хийж чадахгүй, харин дээр нь байгаа эрхтнүүдийн тусламжтайгаар оньсого сонс.

Амьтны толгойн орой дээр

Мөн бидний нүдний доор. /чих/

Яриа эмч: Чих нь юунд зориулагдсан вэ? /сонсох, сонсоход чих хэрэгтэй/

Цацраг хэрхэн яаж гэрэлтдэг

Дараа нь нулимс тэднийг бүрхэж,

Заримдаа тэд уншиж эсвэл нүдээ анив.

Тэгээд тэд гэнэт инээв... /нүд/

Ярианы эмч: Нүд юунд зориулагдсан бэ? /харахад нүд хэрэгтэй, харах/

Яриа эмч: Одоо Пиноккио, бид танд хэлж, хүний ​​биеийн өөр ямар хэсгүүдтэй болохыг харуулах болно.

Хүүхэд гарч ирэн шүлэг уншиж, биеийн хэсгүүдийг харуулж, бусад хүүхдүүд түүний араас хөдөлгөөнийг байрандаа давтана.

Бидний хуруунууд дээр хадаас байдаг.

Гар дээр - бугуй, тохой, хоёр чих, хоёр дэлбээ

Титэм, хүзүү, мөр, цээж. Хөмсөг, хацрын яс, сүм хийд

Гуя, өсгий, хоёр хөл, нүд нь маш ойрхон байдаг

Өвдөг ба нуруу, хацар, хамар, хоёр хамрын нүх байдаг

Гэхдээ тэр зөвхөн нэг уруул, шүдтэй - хараарай!

Уруулын доорх эрүү, энэ бол та бид хоёрын мэддэг зүйл юм.

Яриа эмч: Шүд, хэл, хөл, гар, хамар, сормуус нь юунд зориулагдсан вэ? /хүүхдийн хариулт/

Ярианы эмч: Толгой дээр өөр юу байна вэ? /үс/

Яриа эмч: Их бие нь гар, хөлтэй. Залуус аа, надад гарын хэсэг /мөр, тохой, алга, хуруу, хадаас/ хэлээрэй. Та хөлний ямар хэсгүүдийг мэддэг вэ? /гуя, өвдөг, доод хөл, хөл, хуруу, хумс, ул, өсгий/.

Пиноккио: Залуус аа, би амьтдад ямар царай байдаггүйг мэднэ. Гэрийн тэжээвэр амьтдад байдаггүй, харин хүмүүст өөр ямар эрхтэн байдаг гэдгийг та мэдэх үү? /алга, хуруу, хумс, тохой, гар/.

3. Олон тооны нэр үг үүсэх. Бөмбөг тоглоом: "Нэг - олон."

Яриа эмч: Одоо бид "Нэг нь олон" тоглоом тоглох болно, би нэг объектыг нэрлэ, харин та олон зүйлийг нэрлэнэ.

Чих - чих, хүзүү - ..., нүд - ..., үс - ..., толгой - ..., дух - ..., ам - ..., хамар - ..., хацар - .. ., хуруу - ..., тохой - ..., хөмсөг - ....

4. Нэр үгийн тоотой тохироо. Тоглоом "Бод, хариул"

Пиноккио: Малвина надаас асуулт асуусан ч би хариулж чадсангүй, надад туслаач, тэгэхгүй бол тэр намайг шүүгээнд оруулахыг хориглоно.

Хоёр хүүхэд хэдэн нүдтэй вэ? /хоёр хүүхэд дөрвөн нүдтэй/

Гурван хүү хэдэн чихтэй вэ? /тэр хөвгүүд зургаан чихтэй/

Таны зүүн гарт хэдэн хуруу байдаг вэ? /зүүн гарт таван хуруу байна/

Гурван охин хэдэн хамартай вэ? /гурван охин гурван хамартай/

Пиноккио: Баярлалаа залуусаа.

5. Биеийн тамирын дасгал

Яриа эмч: Сандалныхаа ард зогсоод жаахан дасгал хийцгээе.

Хүүхдүүд эдгээр хөдөлгөөнийг давтаж чадах эсэхийг хэн хэлж чадах вэ? Би гараа дээш өргөх болно.

Хүүхдүүд: Би ч гэсэн үүнийг хийж чадна!

Яриа эмч: Би баруунаас зүүн тийш харна.

Хүүхдүүд: Би ч бас чадна.

Яриа эмч: Тэгээд би шувуу шиг ниснэ.

Хүүхдүүд: Би ч бас чадна.

Ярианы эмч: Би толгойгоо эргүүлье.

Хүүхдүүд: Би ч бас чадна.

Яриа эмч: Одоо би сууж, босч, огт ядрахгүй.

Хүүхдүүд: Би ч бас чадна.

Яриа эмч: Би жаахан үсэрье.

Хүүхдүүд: Би ч бас чадна.

Яриа эмч: Тэгээд би явган замаар явна.

Хүүхдүүд: Би ч бас чадна.

Яриа эмч: Тэгээд би газар дээр нь гүйнэ.

Хүүхдүүд: Би ч бас чадна.

Яриа эмч: Би энэ дэлхий дээр юу ч хийж чадна.

Алга дээшээ! Алга таш, алга!

Өвдөг дээрээ - алгадах, алгадах!

Одоо миний мөрөн дээр алгадаад өгөөч

Хажуу тал руугаа алгада!

Бид араараа алгаа ташиж чадна! Алга таш, алга!

Өөрсдөө алга ташцгаая! Алга таш, алга!

Бид баруун тийшээ явж болно! Бид зүүн тийшээ явж болно!

Мөн бидний гараа хөндлөн нугалав.

Зүүн гар - мөрөн дээр,

Би үүнийг баруун гараараа эргүүлнэ,

Хөлийн хуруу, өсгий дээрээ

Одоо цэнэглэлт дууслаа.

6. “ISCH” дагаврыг багасгах, багасгах дагавар ашиглан нэр үг үүсгэх

Яриа эмч: Суугаад “Ах дүү хоёр” үлгэрийг сонс.

Тэнд хоёр ах амьдардаг байв. Нэгийг нь ИК гэдэг, жижигхэн туранхай байсан. Өөр нэгийг хайж байтал тэр өндөр, тарган байв. Хүн бүр өөрийн гэсэн амьдрах газартай байсан. IR байсан жижиг байшин. ISCH бол том байшин юм. Хэл ярианы эмч ах дүүсийн байшингуудыг самбар дээр зурж, хүүхдүүдээс асуулт асууна: ISCH ямар байшинтай байсан бэ? /том/. Үүнийг юу гэж нэрлэдэг байсан бэ? /байшин/. IR ямар байшинтай байсан бэ? /жижиг/. Үүнийг юу гэж нэрлэдэг байсан бэ? /байшин/.

Одоо би та нарт эдгээр ах нар ямар байсныг хэлье. Тэгээд чи надад туслах болно. (самбар дээрх зурган дээр үндэслэсэн түүх). Нэг ах нь хамаргүй байсан - гэхдээ ... /nosishe/, нөгөө нь /nosik/ байсан. Нэг ах нь амгүй - харин ... /ам/, нөгөө нь /амтай/ байсан. (гар, хөл, дух, нүд, үс...)

Дүүгийн нэр хэн байсан бэ? /IR/. Нөгөө ахын нэр хэн байсан бэ? /ISCH/. Ямар хайлт хийсэн бэ? /том/.

Яриа эмч: Хэрэв IR нэг үгээр сонсогдвол энэ нь объект жижиг, хэрэв ISH бол объект том гэсэн үг юм.

7. Антоним үгсийн хэрэглээ. Тоглоом: "Эсрэгээр нь хэл"

Яриа эмч: Одоо ах нарыг харьцуулж үзье.

ИШХА гунигтай царайтай, ИКА нь /хөгжилтэй/

ISHHA хар үстэй, IKA нь /цайвар/

ISHHA урт үстэй, IKA нь /богино/

ISHHA шулуун үстэй, IKA нь /буржгар/

ISHHA том хамартай, IKA нь /жижиг/

ISH зузаан, IR /нимгэн/

ISH өндөр, IR /бага/

8. Үгийн олон утгатай.

Яриа эмч: Залуус аа, адилхан сонсогддог үгс байдаг өөр утгатай.

Хамар нь онгоц, хөлөг онгоц, цайны аяга;

Нүдний нүх нь төмсний ойролцоо хаалган дээр байдаг;

Хүзүү нь лонхонд, хүүхэд дээр байдаг;

Ар тал нь сандал дээр байна;

Сойз - будгийн сойз, усан үзмийн сойз;

Хэл - гутлын ойролцоо, бялуу;

Хөл - сандлын ойролцоо, мөөгний ойролцоо.

9.К.И. Чуковский "Мойдодыр"

Пиноккио: Нэг удаа би хамараа бэхэнд хийж, бохирдсон бол үнэхээр хөгжилтэй байсан.

Яриа эмч: Хэрэв хүн биеэ цэвэр байлгахгүй бол юу болохыг та мэдэхгүй байх. K.I-ийн шүлгээс ишлэл сонсоорой. Чуковский "Мойдодыр".

"Өө муу муухай, өө бохир

Угаагүй гахай!

Чи яндан цэвэрлэгчээс илүү хар юм, өөрийгөө бишир.

Таны хүзүүнд өнгөлөгч байна,

Чиний хамрын доор толбо байна

Чиний өмд хүртэл мултарсан тийм гартай.

Өмд хүртэл, өмд хүртэл

Тэд чамаас зугтсан."

Яриа эмч: Залуус аа, эдгээр шүлгийг хэний тухай гэж бодож байна вэ? /хүн, халтар хүний ​​тухай/ - Цэвэр байхын тулд яах ёстой вэ? /угаах, гараа, биеэ угаах, шүдээ угаах, үсээ самнах, хувцсаа цэвэрлэж индүүдэх, гутлаа цэвэрлэх.../

Пиноккио: Малвина намайг гараа угаалгаж, бүхэл бүтэн цүнхтэй юм өгсөн. Гэхдээ би тэдэнтэй юу хийхээ, яагаад надад хэрэгтэй байгааг мэдэхгүй байна.

Яриа эмч: Залуус аа, Пиноккиод тусалцгаая.

Тоглоом: "Хүн цэвэр, эмх цэгцтэй байхын тулд юу хэрэгтэй вэ?"

(ярианы эмч бие арчилгааны зүйлсийг үзүүлж, хүүхдүүд өгүүлбэр зохиодог /хүн үсээ самнахад сам хэрэгтэй.../)

Пиноккио: Баярлалаа залуусаа, би хүний ​​биеийн ямар хэсгүүдтэй, юунд хэрэгтэйг мэддэг болсон. Мөн та өдөр бүр эрүүл ахуйн хэрэгслийг ашиглах хэрэгтэй.

9. Дүгнэлт: Өнөөдөр бид ангид юу сурсан бэ? /хүүхдийн хариулт/

Хүүхдүүд хүний ​​биеийн хэсгүүдийг гинжээр нэрлэж, бөмбөгийг бие биендээ дамжуулдаг.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Хүний бие хэрхэн ажилладаг талаар хүүхдүүдэд танилцуулах.
  • Нүүрний хэсгүүдийн нэрс, тэдгээрийн зорилгыг засах.
  • Өндөр болон хөлийн хэмжээг хэмжиж сур.

Хэрэглэсэн материал: гэр бүлийн зураг (ээж, аав, өвөө, эмээ, хүү, охин, хүүхэд); хүний ​​биеийн загвар (нүүргүй); загварт хавсаргах нүүрний хэсэг, гар, хөл, үнэртэж авах боломжтой объектын дүрс бүхий картууд; янз бүрийн өндөртэй хүмүүсийг дүрсэлсэн фланелграфийн зураг; Стадиометр; хуудас цаас, тэмдэг хэмжих эсгий үзэг, геометрийн хэлбэрийн багц өөр өөр өнгөхэмжээ (хүүхэд бүрийн хувьд).

Хичээлийн явц

1. Хүүхдүүд багшийг тойрон сандал дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхэд бүр хүчтэй, хөгжилтэй, эрч хүчтэй байхыг хүсдэг: ядрахгүйгээр гүйх, дугуй унах, усанд сэлэх, хашаандаа эцэг эхтэйгээ тоглох. Эрүүл мэнд, өвчин эмгэг нь өсөлтийн хоцрогдол, хичээлдээ анхаарал хандуулахгүй байх, сэтгэл санааны таагүй байдлын шалтгаан болдог. Тиймээс хүүхэд ахуй насандаа хүн бүр эрүүл мэндээ санаж, бие махбодоо мэддэг, түүнд анхаарал тавьж, хөгжүүлж, бие махбоддоо хор хөнөөл учруулахгүй байх ёстой.

Гэр бүлийн зураг.

- Залуус аа, энэ зургийг хараарай. Надад хэлээч, үүн дээр хэн дүрслэгдсэн бэ? (Хүмүүс)

-Хүмүүс бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? (өндөр, намхан, хөгшин, залуу)

- Тэдний нас, өндөр, жин, хүйс, нүдний өнгө, үсний өнгө хэд вэ?

-Одоо надад хэлээч, эдгээр хүмүүст юу нийтлэг байдаг вэ? янз бүрийн төрөлхүмүүс? (бие, их бие)

-Тийм ээ, бид бүгд ижил биетэй. Түүний талаар илүү сонирхолтой зүйлийг мэдмээр байна уу? Үүнийг судлаад, түүнд ямар өөрчлөлт гарч болохыг олж мэдээрэй?

Хүний загвар.

Тусдаа тавиур дээр нүүрний хэсгүүд байдаг.


- Залуус аа, надад юу байгааг хараарай. Энэ юу вэ? (хариулт)

-Энэ хүнд юу дутагдаж байна вэ? (хүмүүс)


- Чи түүнд туслахыг хүсч байна уу?


Хүүхдүүд нэг нэгээр нь нүүрний хэсгүүдтэй тавиур руу ойртож, оньсого тааж, нүүрний тохирох хэсгийг аваад багштай хамт нүүрэндээ хавсаргана.

Оньсого.

Энэ нь маш өөр байж болно:
Сайн, хортой,
Бардам, чухал,
Урт, жижиг, бөгтөр,
Зузаан, нимгэн, сэвхтэй. (хамар)

Хоёр Егорка толгодын ойролцоо амьдардаг,
Тэд хамтдаа амьдардаг ч бие биенээ хардаггүй. (нүд)

Цагаан тахиа улаан алганы ард сууна. (ам)

Хэрэв тэр байгаагүй бол би юу ч сонсохгүй байсан. (чих)

Хоёр рокер нүдэн дээр унжсан байв. (хөмсөг)

- Одоо бүгдэд зориулсан оньсого:

Баяр баясгалан нь хагас тойрог хэлбэртэй найзтай.
Тэр нүүрэн дээрээ амьдардаг, дараа нь гэнэт хаа нэг газар очив.
Дараа нь энэ нь гэнэт эргэж ирнэ - уйтгар гуниг, уйтгар гуниг нь үүнээс айдаг. (инээмсэглэл)

- Бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.

Тэгээд чи бид хоёр тэр хүнд нүүрээ олоход тусалсан.

- Бидний бие хөл дээрээ бат зогсохоор бүтээгдсэн (заагчаар харуулах). Толгой дээшээ, аюулгүй газар; Түүний урд талд бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаар суралцах, мэдрэхийн тулд ашигладаг зүйл байдаг: нүд - харах, чих - сонсох, хамар - үнэр, хэл - хоолны амтыг мэдрэх. Толгой нь хүзүүндээ бэхлэгдсэн тул бид үүнийг баруун, зүүн тийш эргүүлж, эргэн тойронд байгаа зүйлийг харах боломжтой. Гар нь биеийн дунд байрладаг тул хэрэглэхэд тохиромжтой. Гар дээр таван хуруу байдаг (хүүхдүүдтэй хамт тоолдог), харандаа, сойз, сам, халбага болон бусад зүйлийг барихад тохиромжтой. Хөл нь урт бөгөөд биеийг дэмжиж, хөдөлгөх хүчтэй байдаг. Тэд хөл дээрээ төгсдөг - илүү сайн дэмжлэг үзүүлэхийн тулд. Өөрийгөө хар даа, чи хэдэн хөл, гар, чих, хамартай вэ? Би нэг инээдтэй шүлэг мэднэ, зөвхөн чи л надад хэлэхэд тусална.

2. Бид тойрог дээр зогсов.

Нэг толгойг бидэнд өгсөн (шоу)

Хоёр нүд (үзүүлэх)

Мөн хоёр чих (шоу)

Хоёр сүм, хоёр гар (үзүүлэх)

Гэхдээ нэг ам хамар (шоу)

Харин эсрэгээрээ байсан бол (мөрөн гайхшруулаарай)

Нэг гар, нэг хөл (шоу)

Гэхдээ хоёр ам, хоёр хэл (хэл харуулах)

Бид идэж, чатлаж байгаагаа л мэдсэн (алга таших, шоу)

- Тэгээд одоо та бид хоёр тоглоом тоглох болно.

Объектуудын дүрс бүхий картуудыг тараана.

Хүүхдүүд зурган дээр үзүүлсэн объектуудтай хийсэн үйлдлүүдийг харуулах ёстой. Жишээ нь: халбага идэх, олсоор үсрэх гэх мэт.

Таамаглах асуултууд:

-Биеийн аль хэсгийг ашигласан бэ? Жишээлбэл, та хөлөөрөө халбага авахыг оролдвол яах вэ?

3. Суу.

— Залуус аа, та нар одоо юу гэж бодож байна, бидэнд гар, хөл, чих гэх мэт зүйл хэрэгтэй юу? Тэд бидэнд тусалж байна уу? Та тэднийг юу гэж нэрлэж болох вэ? (туслахууд)

- Бидний бие хэврэг байна уу, хүчтэй юу? Яагаад үүнийг хамгаалах ёстой вэ? Хамар, чихэндээ ямар нэгэн зүйл хийх боломжтой юу? Нүдээ юунаас хамгаалах ёстой вэ?

- Залуус аа, та багадаа ямар биетэй байсан бэ? Гар уу? (жижиг, жижигхэн гар, хөл)

- Та хурдан гүйх, дугуй унах гэх мэт олон зүйлийг хийж чадахгүй. Аажмаар та томорч, бие чинь томорч, гар, хөл чинь урт болсон.

Фланелографт зориулсан зургууд.

4. Хүмүүсийг өндрөөр нь ангилахад хүүхдүүдийг урь: хүүхэд, хүүхэд, өсвөр насныхан, насанд хүрэгчид.

- Энэ нь бидний бие байнга өсч байна гэсэн үг юм. Та өссөн гэдгээ яаж мэдэх вэ? Өндөрийг хэрхэн хэмжих вэ?

Өндөр тоолуур.

5. Хүүхдийн өндрийг хэмжинэ.

- Харьцуулаарай, та нарын хэн нь өндөр, аль нь намхан бэ? Та өндрийг нэмэгдүүлэхийн тулд юу хийж чадах вэ?

- Бид дээшээ өсөхөөс гадна биеийн бусад хэсэг нэмэгддэг. Таны хөлийн хэмжээг бид тантай хамт хэмжих боломжтой.

Хөлийг хэмжих цаасан хуудас.

- Та эдгээр навчийг гэртээ авч явж болно, мөн дараа жилБид таны хөлийг дахин хэмжих болно.

6. Ширээн дээр ажиллах.

Геометрийн хэлбэрээс хүнийг цуглуулахыг санал болго. Нэр, өнгө зэргийг анхаарч үзээрэй.

7. Хичээлийн хураангуй.

- Өнөөдөр бид юу сурсан бэ? Та юу сурсан бэ? Та өөр юу мэдмээр байна вэ?

Бүх хүүхдүүдийг ажлаар нь тэмдэглэ.

Ушакова Галина Сергеевна
Хэл ярианы эмч, II улирал ангилал
MDOU цэцэрлэг"Зул сарын гацуур мод"
Ямало-Ненецийн автономит тойрог Шурышкарскийн дүүргийн тосгон. Горки

Хөтөлбөрийн агуулга:

  1. Хүний биеийн бүтэц, бие махбодийн бие даасан хэсгүүдийн зорилгын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх.
  2. Хүүхдүүдийн багшийг сонсох, сонсох чадварыг хөгжүүлэх, багшийн асуултанд бүрэн хариулт өгөх.
  3. Өөртөө болон бусад хүүхдүүдэд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүл.

Тайлбар толь бичгийн ажил: дараах үгсийг хүүхдийн идэвхтэй үгсийн санд оруулаарай: бид амьсгалж, сонсож, үнэртэж, харж, амталж байна.

Материал: хүн, толгой, нүд, хамар, чих, ам, гар, хөлийг дүрсэлсэн зургууд.

Өмнөх ажил: хүний ​​биеийн зургийг харж, мэдрэхүйгээ харуулах.

Хичээлийн явц

  1. Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав.

Би чиний найз, чи бол миний найз

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Бие биенээ анхааралтай харж, бид ямар адилхан болохыг хэлээрэй.

Хүүхдүүдийн хариултыг сонссоны дараа багш үргэлжлүүлнэ.

Зөв, сайн байна, бүх хүмүүс гар, хөл, толгой, нүд, чих, хамар, ам, их биетэй байдаг - эдгээр нь бидний амьдарч буй ертөнцийн талаар бүх зүйлийг сурахад тусалдаг тул бидний туслахууд юм.

Зургуудыг хар.

Та тэднээс юу харж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хүн ямар туслахууд болон биеийн хэсгүүдээс бүрддэг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

  1. Хүний толгой, царайг хар.

Бидний нүүр, толгой дээр амьдралд тусалдаг ямар туслахууд байдаг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Бидэнд яагаад нүд хэрэгтэй вэ? (Объект, хүмүүсийг харах, өнгө ялгах, нар, оддыг, биднийг хүрээлж буй бүх зүйлийг харах).

Яагаад бидэнд хамар хэрэгтэй вэ? (Үнэр авахын тулд амьсгалах).

Ам нь юунд зориулагдсан вэ? (Идэх, амьсгалах, ярих).

Чих нь юунд зориулагдсан вэ? (Хүмүүсийн яриаг сонсох, шувууд дуулж, хөгжим сонсох).

  1. Зарим мэдрэхүйн эрхтний дутагдалд орсон хүмүүс байдаг.

Хүүхдүүд ээ, биднийг нүдгүй гэж төсөөлөөд үз дээ.

Хүүхдүүдэд нүдээ аниад байгаа зургуудыг үзүүл. Хүүхдүүд нүдээ нээгээд багш зургийг ардаа нуудаг.

Зураг дээр юу харуулсан бэ?

Та харсан уу?

Яагаад? ( Бидний нүд хаагдсан байсан тул бид хараагүй).

Хэрэв бид нүдгүй байсан бол юу хийж чадахгүй байсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Одоо бид хамаргүй гэж төсөөлөөд үз дээ. Би хамар руу чинь жүрж авчирч өгье, чи хамраа хаа.

Та улбар шар үнэртэж байна уу?

Яагаад? (Бид үүнийг харж байгаа ч жүржийн үнэрийг мэдрэхгүй байна.)

Одоо бид амгүй байна гэж төсөөлөөд үз дээ.

Бидэнд юу тохиолдох вэ? ( Бид идэж, ууж, амьдрах боломжгүй болно, учир нь хүн хоолгүйгээр амьдарч чадахгүй, энэ нь бидэнд эрч хүч, амьдралыг өгдөг).

Одоо бид чихгүй гэж төсөөлөөд үз дээ. Би эргэж нэг үг хэлэхэд чи чихээ тагла.

Чи миний хэлсэн үгийг сонссон уу?

Яагаад? (Бидний чих хаалттай байсан учраас).

Хэрэв бид чихгүй байсан бол юу хийж чадахгүй байсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

4. Одоо нэртэй тоглоом тоглоцгооё "Хөдөлгөөнийг цээжилж, давт."

Чихээ татах;

Духаа цохих;

Нүдээ гараараа таглах;

Хацраа гараараа цохих;

Гараараа хамраа таглах;

Одоо бидний нүүр, толгой хоёр л хүрсэн.

Сандалны дэргэд зогсоод үзье амарцгаая .

Гараа дээш өргө

Нударгаа бага зэрэг шахаж ав

Тэднийг далавч шиг дэлгэ

Тэгээд урагш, Ингэснээр тэд яг байна

Одоо тэднийг доошлуулаарай.

Бид биеийн аль хэсгээр хөдөлгөөн хийсэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Гар юунд зориулагдсан вэ? (Объектуудыг авах, зурах, тоглох).

Бид биеийн өөр нэг хэсгийг мартсан.

Аль нь вэ? (хөл).

Бидэнд яагаад хөл хэрэгтэй вэ? (Алхах, гүйх, үсрэх).

Болъё хөлөө дасгал хийцгээе .

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав,

Бяцхан туулай үсэрч эхлэв.

Бяцхан саарал үсрэлт:

Тэр 10 удаа үсэрсэн.

Заавал тоглох ёстой тоглоомоо тоглоцгооё биеийн хэсгүүдийг эелдэг, энхрийлэн нэрлэ ; Жишээ нь: үс - үс;

Толгой - Уруул - Ам -

Дух - Нүд - Чих -

Хацар - гар - хөл -

Хамар - Хуруу - Шүд -

Одоо би таны хичээл дээр юу сурснаа шалгахыг хүсч байна, үүний тулд бид "Хүнд юу хэрэгтэй вэ?" гэсэн тоглоом тоглох болно. Жишээ нь: Нүд юунд зориулагдсан бэ? - Хүн эргэн тойрныхоо ертөнцийг харж, харахын тулд нүд хэрэгтэй, ...

Хамар... Ам... Гар...

Чих... Хөл... Шүд...

Тоглоом "Энэ юу болохыг таагаарай."

Амьсгалах, үнэрлэх -

Амьсгалж, идэж, ярьдаг -

Тэд ажилладаг, оёдог, бичдэг, зурдаг -

Тэд алхаж, зогсох, гүйх, үсрэх -

Тэд сонсдог, тэд сонсдог -

Тэд зажилдаг, хаздаг, тэд хэлдэг -

Бодох, толгой дохих, эргэлдэх, эргэх -

Туслах хүмүүсээ хайрлаж, шороо, өвчин, хөхөрсөн зэргээс хамгаалж сурцгаая. Дараагийн удаа бид тэднийг хэрхэн хамгаалах талаар ярилцах болно.

Өнөөдөр бид олон тоглоом тоглосон боловч одоо жүржийг дахин харж, жүржийг үнэрлэж, амталж үзье.

Багш нарыг урьж байна сургуулийн өмнөх боловсролТюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Югра нар таны мэдээллийг нийтэлдэг. арга зүйн материал:
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, анхны хөтөлбөрүүд, арга зүйн гарын авлага, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай хийх ажлын хэлбэрийг биечлэн боловсруулсан тэмдэглэл, хувилбарууд.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?