Хэл ярианы эмчилгээний арга зүйн хөгжил (бэлтгэл бүлэг) сэдвээр: ярианы эмчилгээний зугаа цэнгэл "Юу? Хаана? Хэзээ?" "Эгшигт эгшгийн нутагт" ярианы эмчилгээний зугаа цэнгэлийн хураангуй

Галина Царкова
"Үлгэрт зочлох" ахлах бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээл-зугаа цэнгэл

Ахлах бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээл-зугаа цэнгэл

ярианы эмчилгээний багш

МАДУ "Ид шидтэн",

Ямало-Ненец автономит тойрог, Лабытнанги.

"Үлгэрт зочлох"

Зорилтот:Хүүхдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх.Үлгэр, үлгэрийн баатруудын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх, хүүхдүүдэд үлгэрийн баатруудыг таних, мэдрэх, өрөвдөхөд сургах.

Залруулах, хөгжүүлэх.Хүүхдэд фонемик процессыг хөгжүүлэх. Багаж хэрэгслэлийн ангиллыг ашиглан дадлага хий. Үгийн сангаа баяжуулаарай. Үсгүүдээс үг үүсгэх чадварыг бэхжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх.Хүүхдүүдийн үлгэр, ном унших сонирхлыг төлөвшүүлэх. Аяндаа байгаа ярианд өгөгдсөн дуу авианы зөв дуудлагыг бие даан хянаж сур.

Тоног төхөөрөмж: Интерактив самбар, цээж, бөмбөг, зүү, алтан түлхүүр, толь, гутал, гаанс, бээлий, тавиур дээрх цэцэг, хувцас, гутал, малгай бүхий зураг, "Бяцхан үнэг ба" үлгэрийн шинж чанарууд саарал чоно", хөгжим.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Яриа эмч: Залуус аа, өнөөдөр бид үлгэр рүү явна.

(Хүүхдүүд гэрлийг унтраасан, дэнлүү гялалзаж, үлгэрийн хөгжим тоглож байгаа танхимд ордог).

За, та бэлэн үү? (Гэрлээ асаадаг)

2. Үлгэр эхэлдэг...

Ярианы эмч: Хараач, энэ нь ямар үнэтэй вэ? (Цээж). Өө, залуус аа, энэ цээж нь амар биш, харин ид шидтэй байх магадлалтай. Үүнийг нээцгээе (тэд онгойлгохыг оролдсон ч цээжин дээр өлгөөтэй цоож харагдана). Та түгжээг хэрхэн онгойлгох вэ?

Бид үлгэрт байгаа бөгөөд ид шид тэнд тохиолдож болно. Бид юу хэлж чадах вэ шидэт үгстэгэхээр цээж нээгдэх үү?

"Хагарал, фекс, пекс."

"Цурхайн захиалгаар, миний хүслээр"

"Сивка-Бурка, зөгнөгч каурка, өвсний өмнөх навч шиг миний өмнө зогс."

"Баяртай дэлхий, сайхан аялал!"

"Нээлттэй кунжут!" гэх мэт.

Яриа эмч: Алив, бяцхан цээж, дотор чинь юу байгааг харуулаач... Энд маш олон сонирхолтой зүйл байна! Эдгээр нь янз бүрийн үлгэрээс гардаг. Тэд ямар үлгэрээс бидэнд ирснийг санацгаая

(толь, зүү, бөмбөг, гутал, хоолой, бээлий, түлхүүр гэх мэт)

Хэл ярианы эмч цээжнээсээ цэцэг гаргаж ирээд: Өө, ямар цэцэг вэ сайхан цэцэг! Тэр ид шидтэй. Ямар үлгэрийн цэцэг вэ? (час улаан цэцэг)

Яриа эмч: Цэцгийг үнэрлэцгээе (хүүхдүүд амьсгалын дасгал хийдэг):

хамараар амьсгалах, амаар амьсгалах

Хамараар амьсгалах, хамраараа амьсгалах

Амаар амьсгалах, хамраараа амьсгалах

Амаар амьсгалах, амаар амьсгалах.

Хамраараа амьсгалж, амаараа амьсгалаа гарга (харгалзах хөдөлгөөн):

Бид гүнзгий амьсгалж, дараа нь газар дээр нь аажмаар алхдаг.

Бид багаасаа үлгэрт дуртай байсан.

Үлгэр бидэнд мэндчилгээ дэвшүүлдэг.

Охид, хөвгүүд хоёулаа -

Хүн бүр номноос үлгэр уншдаг.

Үлгэр бидэнд сайн сайхныг заадаг

Хүнд хэцүү үед үргэлж туслаарай.

Баатрууд биднийг очихыг хүлээж байна,

Тэд чамайг сайхан үлгэрт дууддаг.

Тэдэнд бидний тусламж хэрэгтэй байна

Хүүхдүүд ээ, та бэлэн үү?

Найзууд аа, замд гарах цаг боллоо,

Туслах гэж яарцгаая!

Залуус аа, өнөөдөр би та бүхнийг үлгэрийн оронд урьж байна. Тэгээд бид тэнд шидэт галт тэргээр явах болно.

Манай ид шидийн зүтгүүр аль хэдийн дугуйнаасаа уураа гаргаж байна, сонсоорой: ch-ch-ch

Вагонд суу. Бидний гайхалтай аялал эхэллээ!

(хүүхдүүд галт тэрэг шиг ар араасаа босч, танхимыг тойрон хөдөлж, үгсийг хэлдэг)

Би хөөргөж, хөөргөж, хөөргөж байна.

Би тогшдог, тогшдог, тогшдог.

Би үлгэрийн орон руу нисч байна.

Галт тэрэг биднийг үлгэрийн орон руу аваачлаа. Сандал дээр суу.

Биднийг галт тэргээр явж байхад үлгэрийн оронд гай зовлон тохиолдов. Хун галуунууд дүүгээ авч явав.

Хараач, Баба Яга овоохойд сууж, ах маань вандан сандал дээр сууж, алтан алимаар тоглож байна. Та энэ үлгэрийг таньсан уу?

Дэлгэц дээр "Галуу ба хун" үлгэрийн дүрслэл байна.

Баба Яга эдгээр үгсийг ид шидэлж, өөр өөр дүрсээр нуужээ. Тэгээд тэр эгчдээ шившлэгийг эвдэх даалгавар өгсөн. "Хэрэв чи шившлэгийг эвдэх юм бол би ахыгаа өгөх болно, хэрэв чи шившлэгийг зөрчихгүй бол болгоомжил!"

Залуус аа, эгчдээ үг зохиоход нь тусалцгаая.

Дэлгэц дээр үсэг бичсэн олон өнгийн геометрийн дүрс байдаг.

Тойрог дээр бичсэн үсгүүдээс үг зохиох;

Талбай дээр бичсэн үсгүүдээс үг зохиох;

Гурвалжин дээр бичсэн үсгүүдээс үг бүтээх;

Ромб дээр бичсэн үсгүүдээс үг бүтээ.

(үг: зун, өвөл, сургууль, хичээл)

Яриа эмч: Сайн байна уу, залуус аа, та эгчдээ дүүгээ аврахад тусалсан! Бид үлгэрийн замаар аялсаар байгаа бөгөөд бид өөрсдийгөө олсон юм шиг санагддаг шинэ үлгэр. Хэн ингэж гашуунаар уйлж байгаа юм бэ?

Дэлгэц дээр "Туулайн овоохой" үлгэрийн дүрслэл байна.

Ярианы эмч: Үнэг туулайг овоохойноосоо хөөж, түүний асуудалд хариулт өгөх хүртэл түүнийг оруулахгүй гэж хэлэв. Туулай хариулж чадахгүй. Хүүхдүүд ээ, бид түүнд тусалж чадах уу?

Хошин шогийн асуудлыг шийд.

Наташа цэцэрлэгээс 3 чавга, 2 лийр, 2 лууван түүв. Наташа хэдэн жимс түүсэн бэ?

Та коландаар хэдэн аяга ус авчрах вэ?

Ээж нь тарвас авч явдаг. Хүү нь: "Ээж ээ, та намайг тэврээрэй, би тарвас авч явна." Хүү нь ээждээ туслах уу?

Тагтан дээр 3 тагтаа, 2 бор шувуу сууж байв. Нэг эрвээхэй тэдэн рүү нисэв. Хэдэн шувуу байдаг вэ?

Петя, Нина, Надя, Вова, Юра нар нуугдаж тоглодог байв. Тэнд хэн илүү байсан: охид эсвэл хөвгүүд?

Газар цасаар хучигдсан үед анааш юу иддэг вэ?

Цэцэрлэгийн бүлгийн таван хүүхэд цанатай. Зун ирлээ. Хэдэн хүүхэд цанаар гулгах боломжтой вэ?

Хүүхэд халбага, сэрээ, хутгаа ванн руу шидэв. Усан дээр хэдэн биет хөвөх вэ?

Зул сарын гацуур мод дээр 8 мөчир байдаг. Салбар бүр дээр нэг жимс ургасан. Нийт хэдэн алим ургасан бэ?

Яриа эмч: Сайн байна, залуусаа, та туулайд тусалсан, тэр бидэнд баярлалаа гэж хэлэв.

Бид үлгэрийн замаар аялсаар, шинэ үлгэр биднийг хүлээж байна.

Дэлгэц дээр "Үнсгэлжин" үлгэрийн дүрслэл байна.

Залуус аа, та энэ охиныг таньж байна уу?

Хүүхдүүд. Энэ бол Синдерелла.

Яриа эмч: Муу муу хойд эх Үнсгэлжинд охидынхоо өрөөг цэвэрлэхийг тушаажээ.

Залуус аа, эгч дүүсийн эмх замбараагүй байдлыг хараарай. Үнсгэлжинд хувцас, гутал, малгай зэргийг байранд нь тавихад тусалцгаая.

Би малгайгаа өмсөх болно дээд тавиурУчир нь энэ нь толгойн хувцас юм.

Би цамцыг хувцас учраас дунд тавиур дээр тавина.

Гутал болохоор би гутлыг доод тавиур дээр тавина.

Ярианы эмч: Сайн байна уу, залуусаа! Тэд Үнсгэлжинд тусалсан!

Синдерелла бүжиглэх дуртай бөгөөд биднийг вальст урьдаг.

Бид ид шидийн замаар алхаж,

Бид өөрсдийгөө шинэ үлгэрт олдог.

Дэлгэц дээр "Айболит" үлгэрийн дүрслэл байна.

Залуус аа, бид дахин шинэ үлгэрт орлоо. Аль нь болохыг та өөрөө бодож үзээрэй.

Энэ эмч алдартай

Тэр модны доор сууж байна.

Түүнд ирж эмчилгээ хийлгээрэй

Мөн үхэр, эм чоно,

Мөн алдаа, өт, баавгай.

Тэр хүн бүрийг эдгээх болно, тэр хүн бүрийг эдгээх болно

Сайн эмч...

Хүүхдүүд: Айболит!

Дэлгэц рүү хар! Хэн, хаана нуугдаж байгааг тааварлаарай?

Дэлгэц дээр зэрлэг амьтдын сүүлний дүрс харагдаж байна: модны ард, бутны доор, нүхнээс, хожуулын ард, хонхороос)

Тоглоом "Хэний сүүл?"

Сайн байна, залуусаа! Бид Айболитод бүх амьтдыг олж, эмчлэхэд нь тусалсан.

Тоглож, нялх амьтан шиг жүжиглэцгээе.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Нэг, хоёр, гурав - эргэж, нялх зэрлэг амьтад болж хувираарай!

Тоглоом "Услах нүх рүү"

Нэгэн цагт ойн замаар (тэд ар араасаа алхдаг)

Амьтад ус руу явав

Тугал эх хандгайны ард гишгэв (тэд алхаж, чанга гишгэнэ)

Бяцхан үнэг эх үнэгний араас сэмхэн гүйж байв (хөлийн үзүүрээр гэтэж)

Зараа ээжийнхээ араас өнхөрчээ (тэд хагас бөхийж хөдөлдөг)

Баавгайн бамбарууш эх баавгайн араар алхав (тэд сэлүүрддэг)

Эх хэрэмний араас нялх зурамнууд үсэрлээ (тэд үсрэлтээр хөдөлдөг)

Эх туулайны ард ташуу туулай байдаг (хоёр хөл дээрээ үсэрч, "чих" хийдэг)

Чоно чонын бэлтрэгүүдийг араас нь хөтлөв (тэд том алхмаар гүйдэг)

Бүх эхчүүд, хүүхдүүд согтуу байхыг хүсдэг!

(нүүрээ тойрог хэлбэрээр эргүүлж, дөрвөн хөл дээрээ босч, хэлээрээ "дутсан" хөдөлгөөн хийх)

Амьтад согтуурч, амарч, дахин хүүхэд болж хувирав - нэг, хоёр, гурав - залуус болж хувирав!

Дэлгэц дээр "Алтан түлхүүр буюу Пиноккиогийн адал явдал" үлгэрийн дүрслэл байна.

Нарлаг нугад

Сайхан байшин байна

Жинхэнэ найзуудтайгаа

Малвина тэнд амьдардаг.

Малвина оройн хоол бэлдэж байгаа бөгөөд Буратино түүнийг асуултаараа сатааруулна. Малвина Буратиногийн асуултад хариулахад тусалцгаая.

Дэлгэц дээрх бүтээгдэхүүний зураг.

Тоглоом "Юу болох вэ?"

Өндөг байх болно. (шилсэн өндөг). Гурил байх болно. (бов). Мах байх болно. (котлет). Байцаа байх болно. (салат). Сагаган байх болно. (будаа). Алим байх болно. (шүүс). Жимс байх болно. (чанамал). Сүү байх болно. (бяслаг).

Сайн байна, залуусаа! Малвина, Буратино нар тусалсан.

Дэлгэц дээр "Гутгал өмссөн идээ" үлгэрийн дүрслэл байна.

Залуус аа, энэ гунигтай муур ямар үлгэрийн үлгэр вэ? Мөн тэрээр цэцэрлэгт танил ногоо, жимс жимсгэнэ хараагүй тул гунигтай байна. Бид түүнд туслах уу?

Үлгэрийн хаант улсад ямар жимс ургадаг болохыг сонсоорой. Тэдний нэр ямар танил үгнээс бүтсэнийг тайлбарла.

Өргөст хэмх, улаан лооль, хаш, укруска, humidors, chives, slizhovnik, morkofel, vishbrikos.

Puss in Boots бидэнд талархаж, дуртай тоглоомоо тоглохыг урьсан.

"Хулганы хавх" гадаа тоглоом

Одоо бид "Бяцхан үнэг ба саарал чоно" үлгэрийг үзэхээр хамтдаа театр руу явж байна.

МАДО багш нарын найруулсан “Үнэг эгч, саарал чоно” үлгэр.

Залуус аа, бидний үлгэрийн орноор аялах аялал маань өндөрлөлөө. Үлгэрийн баатруудтусалсанд баярлалаа, танд амттан бэлэглээрэй. Цэцэрлэг рүүгээ буцах цаг боллоо.

Манай ид шидийн зүтгүүр аль хэдийн дугуйнаасаа уураа гаргаж байна: ch-ch-ch.

Вагонд суу.

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхдаг.

Би хөөргөж, хөөргөж, хөөргөж байна.

Би тогшдог, тогшдог, тогшдог.

Би цэцэрлэгт явах гэж байна.

Ярианы эмчилгээний зугаа цэнгэл"Баяр сайхан яриа»

Багш-ярианы эмч Фролкина А.В.

Хүүхдийн зөв, тодорхой яриа нь түүний эв найртай хөгжилд нөлөөлдөг бөгөөд дүрмээр бол сургуульд амжилттай суралцах зайлшгүй нөхцөл юм. Дүрмийн зөв яриаг эзэмшсэнээр хүүхдэд янз бүрийн сэдвээр чөлөөтэй харилцах, үндэслэл гаргах, харилцан яриа хийх боломжийг олгодог. Нөгөөтэйгүүр, хэл ярианы эмгэг нь нэг хэмжээгээр хүүхдийн сэтгэцийн хөгжилд сөргөөр нөлөөлдөг. Хүүхдэд ярианы үйл ажиллагаа, хэл шинжлэлийн янз бүрийн талыг зөрчих, дутуу хөгжүүлэхээс гадна, дүрмээр бол ярианы харилцааны үйл ажиллагаа алдагддаг бөгөөд энэ нь мэдээжийн хэрэг үүсэхэд сөргөөр нөлөөлдөг. хувийн чанаруудхүүхэд. Хүүхдэд сул дорой байдал, тусгаарлалт, сөрөг сэтгэлгээ гэх мэт шинж тэмдгүүд үүсдэг. Тиймээс бидний үүрэг бол хүүхдүүдэд хэл ярианы дутагдалтай холбоотой зөв хандлагыг төлөвшүүлэх, хэл ярианы согогоос тусгаарлагдахгүй байх, харилцаа холбоо, олон нийтийн ярианаас айхгүй байх, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх явдал юм. , тэдгээрийг амьдралдаа хэрэглэх, хэрэглэхэд сургах, хүүхдийн сэтгэлзүйн стрессийг арилгах.

Манай цэцэрлэгт ярианы эмчилгээний өглөө зохион байгуулах нь сайн (сайн) уламжлал болсон. Энэ бол багш, хүүхдүүдийн хоорондын харилцааны хамгийн үр дүнтэй хэлбэрүүдийн нэг бөгөөд хамгийн их юм оновчтой нөхцөлХүүхдүүдийн өөрийгөө илэрхийлэх, хэл ярианы эмгэгийг даван туулах, сэтгэл хөдлөлийн хүрээг засах, хөгжүүлэх, үр дүнд нь нийгэмд нийгэмшүүлэх.

Мартинийн сэдэв өөр байж болно. Баярын бэлтгэлд хүүхдүүд нь оролцож буй бүлгийн багш нар, хөгжмийн найруулагч, ахмад багш, хүүхдүүдийн эцэг эх оролцдог. Бид хамтдаа маргаашийн скриптийг боловсруулж, ярилцаж, баярын ярианы материалыг сонгодог. Бид баяр ёслолын материалыг моторт болон ярианы чадварыг хөгжүүлэх тоглоом, дасгалуудыг (амьсгалын дасгал, дуу хоолой, аялгуу, үг, хөдөлгөөний зохицуулалт гэх мэт) багтаасан байдлаар сонгохыг хичээдэг. Жагсаалтад орсон дасгалуудаас гадна бид агуулгад оруулсан болно баярын сценарихүүхдийн үгсийн сан, уялдаа холбоотой яриа, дүрмийн бүтэц, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх даалгавар. Хүүхдийн ярианы наадамд оролцох сонирхол, идэвхтэй оролцоог бий болгохын тулд бид оньсого, зүйр цэцэн үг, утгагүй үгс, шүлэг болон бусад ярианы материалыг скриптэд оруулдаг.

Мэдээлэл, харилцаа холбооны технологи, компьютерийн танилцуулга, хөгжмийн дагалдан. Гэхдээ мэдээжийн хэрэг, баярын гол чимэглэл нь зөв, цэвэр, чадварлаг яриахүүхдүүд - баярын оролцогчид. Баярт оролцож буй хүүхэд бүр энэ үе шатанд бага ч гэсэн ярианы амжилтаа харуулахыг хичээдэг.

Дүрмээр бол сайхан ярианы баяр нь хичээлийн жилийн төгсгөлд болдог. Оролцогчид нь хичээлийн жилд ярианы төвд сурч байсан хүүхдүүд юм. Бид ярианы эмчилгээний хичээлд хамрагдаагүй бусад хүүхдүүдийг амралтанд урьж байна.

Цэцэрлэгийн багш нар, хөгжмийн удирдагчтай хамтран зохион байгуулдаг сургуулийн бэлтгэл бүлгүүдийн баяр болох эцсийн хичээлийг бид та бүхэнд хүргэж байна.

  • Олж авсан дуудлагын чадварыг бэхжүүлэх
  • "Дуу", "үсэг", "үг", "өгүүлбэр" гэсэн ойлголтыг бататгах.
  • Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх
  • Хэл ярианы өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Ярилцлагын явцад харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх.
  • Хүүхдэд үйл ажиллагааны дотоод айдсыг даван туулж, нарийн төвөгтэй шинж чанаруудын дутагдлыг бий болго.
  • Хэл ярианы дутагдлыг арилгахын тулд мэргэжилтнүүдийн нэгдсэн холбоог өргөжүүлэх; сэтгэцийн хөгжилхүүхдүүд.
  • Үг хуваах, үгийн дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх

Урьдчилсан ажил:

Эсрэг утгатай үгсийг сонгох сургалт;

Шүлэг, дууны үг сурах;

Дууны шинжилгээ хийх сургалт;

Үгийг үе болгон хуваах сургалт.

Хөгжүүлэх бүтээлч байдал, бүжиг, дуу тоглохдоо нөхөрсөг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хөгжмийн тод сэтгэгдэл төрүүлээрэй.

Сонсголын болон харааны анхаарал, хөдөлгөөний зохицуулалт, хэмнэлийн мэдрэмж, орон зайн чиг баримжааг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Зураг (дууны шинжилгээнд зориулагдсан);

Цэцэг - долоон цэцэг;

Антоним үгсийн зураг;

Дууны шинжилгээ хийх шидэт хайрга;

Цэцгийн ваар ба хавтгай цэцэг;

Нарны зураг;

Баярыг чимэглэсэн хөгжмийн танхимд зохион байгуулдаг. Баярын уриа:

"Бид үргэлж сайхан, ойлгомжтой, удаан ярьдаг."

Наадамд оролцогчид хоёр багт хуваагдана. "Зуковички", "Буковички".

Амралтын явц

Хөгжмийн найруулагч. Эрхэм хүндэт залуус, хүндэт зочид! Энэ нь дуусах дөхөж байна хичээлийн жилмөн дүгнэлт хийх цаг болжээ. Жилийн туршид залуус юу сурснаа харуулахын тулд бид өнөөдөр энэ хичээлийг зохион байгуулж байна.

Надад хэлээч залуусаа

Хэрвээ цас хаа сайгүй хайлж байвал

Өдөр уртассаар байна

Хэрэв бүх зүйл ногоон болж хувирвал

Талбайд урсгал дуугарч,

Хэрэв нар илүү гэрэлтдэг бол

Хэрэв шувууд унтаж чадахгүй бол

Салхи дулаарвал

Тэгээд ..... бидэн дээр ирсэн (Е. Карганова)

Хүүхдүүд: Хавар!

1 хүүхэд.

Цас өмнөх шигээ байхаа больсон -

Тэр талбай дээр харанхуйлав

Нууруудын мөс хагарч,

Тэд хуваасан юм шиг.

2 дахь хүүхэд.

Үүл илүү хурдан хөдөлж байна

Тэнгэр өндөр болсон

Бор шувуу жиргэжээ

Дээвэр дээр хөгжилтэй байгаарай.

3 хүүхэд.

Өдөр бүр харанхуй болж байна

Оёдол ба замууд

Мөнгөлөг мөчир дээр

Ээмэг нь гэрэлтдэг. (С.Я. Маршак)

4 хүүхэд.

Хавар бидэн рүү хурдан алхсаар ирж байна

Цасан шуурга түүний хөл дор хайлдаг.

Талбай дээр гэссэн хар толбо харагдана

Тийм ээ, хавар маш дулаахан хөлтэй байдаг. (И. Токмакова).

Хөгжим сонсогдож, танхимд "Хавар" (ярианы эмчийн багш) орж ирэв.

Весна (багш-ярианы эмч).
Сайн байна уу залуусаа, би энд Весна байна!
Дулаан алхмаар газар даган алхав
Би халуун, гэрэлтсэн нарыг авчирсан
Мөн цэлмэг тэнгэрт алхаж байна.
Залуус та нар намайг харсандаа баяртай байна уу, үгүй ​​юу?
Хүүхдүүд ээ, би таны хариултыг сонсмоор байна.
Хүүхдүүд ээ, намайг хараад баяртай байна уу?

Хүүхдүүд.Бид маш их баяртай байна.

Хавар.
Дараа нь гараа барь.
Тэр бидний хаврын дугуй бүжгийг эргүүлж дуул.

Веснатай хүүхдүүд "Веснянка" дугуй бүжиг, Украины үндэсний хөгжим, Полонскийн найруулгаар тоглодог.

Хавар.
Нар илүү хурц гэрэлтэж, горхи урсаж байна
Ойн цоорхойд цэцэг ургасан.
Өнөөдөр, хүүхдүүд ээ,
Гэнэт миний байшин ид шидийн болсон -
Нарийхан цэцэг - rechtsvetik
Миний цэцэрлэгт цэцэглэв.

Дэлхий дээр олон дуу чимээ байдаг:
Навчны чимээ, долгионы цацрал,
Мөн ярианы дуу чимээ байдаг.
Бид тэднийг баттай мэдэх хэрэгтэй! (И. Лопухина)

Та ярьж сурсан
Бүх дууг дууд
Тодорхой, чанга, тодорхой.

Энэхүү ярианы цэцэг таны мэдлэгийг шалгах даалгавар бэлдсэн.

Бид дэлбээ урж хаядаг
Бид найрал дуугаар давтана
Хэд хэдэн ид шидийн мөрүүд:
"Нис, нис, дэлбээ,
Баруун тийш, зүүн тийш,
Хойд талаараа, урагшаа,
Тойрог болгоод буцаж ирээрэй."
Нэг дэлбээ нар руу нисэв.
Нарны гэрэл, нарны гэрэл, илүү тод гэрэлтдэг.
Бидэнд туяагаа өгөөч, нарны туяа!

(Ярианы эмч хүүхдүүдэд нарны хавтгай дүрсийг харуулж, түүний туяанд зураг хавсаргасан)

Даалгавар 1. "Захиаг ол."Нарны туяа дээрх зургууд. Та эхний дууг тодруулж, тохирох үсгийг олох хэрэгтэй. (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг.) Зураг 1

Нар улам хурц гэрэлтэж, мөс дусаж эхлэв.

Хүүхдүүд хүүхдийн хөгжмийн зэмсэг тоглож, дууг дагалдан "Зөгөөгч мөсөн" дууг тоглодог.

Хавар.

Хэрэв та дагаж мөрдвөл мөстлөгүүд илүү хурдан хайлах болно дараагийн даалгаварцэцэг-чихэрлэг цэцэг.

Бид дэлбээ урж хаядаг
Бид найрал дуугаар давтана
Хэд хэдэн ид шидийн мөрүүд:
"Нис, нис, дэлбээ,
Баруун тийш, зүүн тийш,
Хойд талаараа, урагшаа,
Тойрог болгоод буцаж ирээрэй."

(Ярианы эмч хүүхдүүдэд шинэ даалгавар санал болгодог)

Бид мэднэ өөр өөр үгс:
Өвс, сэнс, хүүхдүүд...
Бид тэдэнд амархан хэлж чадна
Бид тэдэнтэй тоглож чадна.

Даалгавар 2. Тоглоом "Өөрийг нь хэл" будах материалыг ашиглах. V.V.-ийн ангиудад Коноваленко, С.В. Коноваленко "Антоним үгс"

Хавар.
Мөс хайлж, хайлж, бид тэдний эгшигт дууг сонсдог.

Хүүхдүүд "Нарлаг дусал" дуу, хөгжим тоглодог. С.Соснина, дууны үг. Вахрушева, хонх, гурвалжин тоглож дууллаа.

Хавар.
Одоо дараагийн дэлбээний цаг болжээ.
Бид дэлбээ урж хаядаг
Бид найрал дуугаар давтана
Хэд хэдэн ид шидийн мөрүүд:
"Нис, нис, дэлбээ,
Баруун тийш, зүүн тийш,
Хойд талаараа, урагшаа,
Тойрог болгоод буцаж ирээрэй."
Дэлбээ горхи руу нисэв.

(хүүхдүүд урсгалын дууг аудио бичлэгээс сонсдог)

Хавар.
Цас хайлж, горхи урсаж байна ...
Хэн урсгалын тухай шүлэг мэддэг вэ?
Тэр одоо бидэнд уншиж өгөх болно .

Хүүхэд.
Нар зөөлөн инээж,
Илүү тод, илүү халуун гэрэлтдэг.
Мөн дов толгодоос чангаар асгардаг
Ярилцах урсгал.
Энэ нь гэрэлтсэн, мөнгөлөг,
Мөн энэ нь гялалзаж, чичирч байна.
Нөгөөх нь яг адилхан цэвэрхэн
Тэр ойролцоо хөгжилтэй гүйдэг. (Я. Колас)

Хавар.
Мөн бид урсгалтай тоглох болно.

"Гарснууд-Нуурууд" хөгжмийн дасгалын тоглоом, хөгжим. Е.Тиличеева. "Гарснууд" хөгжимд - гартаа цэнхэр тууз барьсан хүүхдүүд танхимд тараан гүйдэг, В "Нуурууд" хөгжимд - тэд гүйдэг. том тойрог. Дасгалын тоглоомыг хэд хэдэн удаа хийдэг.

Хавар.

Даалгавар 3. "Хайрга цуглуул."Энд ямар ер бусын урсгал урсдаг вэ - Дууны урсгалууд. Гол горхины дагуу хайрга чулуунууд, хайрга дээрх зургууд байдаг. Үгийн эхэнд F авиатай зураг байгаа хайрга чулууг охидоо цуглуулах хэрэгтэй. Залуус аа, та нарын хувьд голд нь Z авиатай зургууд хаана байна. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг)Сайн байна, залуусаа! Урсгал урсаж, шуугиж байна. Та хэн нэгний чимээг сонсож байна уу? Энэ хэн бэ? (хүүхдийн хариулт: цох, зөгий, зөгий).Бидний эргэн тойронд байгаль ингэж амьдарсан юм. Түүний тухай шүлэг унш.

1-р хүүхэд.
Өвс ногоорч, нар гийж байна
Бүрхүүлтэй хавартай хараацай бидэн рүү нисдэг.
Түүнтэй хамт нар илүү үзэсгэлэнтэй, хавар илүү амттай байдаг
Замаас бидэнтэй хурдан мэндчилж байгаарай.
Би чамд тариа өгье, чи дуу дуул.
Тэр алс холын орноос авчирсан зүйлээ. (А. Плещеев)

2 дахь хүүхэд.
Цагаан тэнгисийн цаанаас хараацай гүйж,
Тэр суугаад дуулж: Хоёрдугаар сар шиг, битгий уурлаарай,
Сайн байна уу, Март, битгий хөмсгөө зангид,
Цас ч бай, бороо ч бай -
Бүх зүйл хаврын үнэртэй. (А. Майков)

3 дахь хүүхэд.
Хөөе хавар! Хөөе хавар!
Чи ямар улаан юм бэ.
Бидний нүдний өмнө цас нимгэрч байна
Салхи салхи хөдөлнө
Туяа шалбаагт бүжиглэдэг
Урсгал илүү хөгжилтэйгээр шуугиж байна
Мөн тэд бүх төгсгөл хүртэл нисдэг
Дууны одууд.
Мөн голын эргийн бургас дээр
Нахиа нь гэрэлтэй адил юм.
Тэд бидэн рүү зоригтойгоор нүдээ анив
Эргэн тойрон дахь бүх зүйл дуулж эхлэв!

Хүүхдүүд "Хаврын Полечка" дууг, хөгжим тоглодог. Олифирова, дуулахыг хөдөлгөөн, дохио зангаагаар дагалддаг (хөдөлгөөнийг хөгжмийн найруулагч боловсруулсан).

Хавар.
Тэгээд одоо бид олж мэдэх болно дараагийн даалгаварцэцэг-чихэрлэг цэцэг.
Дэлбээ таслах
Бид найрал дуугаар давтана
Хэд хэдэн ид шидийн мөрүүд:
"Нис, нис, дэлбээ,
Баруун тийш, зүүн тийш,
Хойд талаараа, урагшаа,
Тойрог болгоод буцаж ирээрэй."

Энэ үг энд шифрлэгдсэн тул та үүнийг тааж, дэлбээний даалгаврыг олж мэдэх болно.

Даалгавар 4. "Үгийг унш." Хүүхдүүдэд цуврал зургуудыг толилуулж байна. Зургийн нэрний эхний авиан дээр үндэслэн хүүхдүүд "ОНВОРОГДОЛ" ба "ПРОБЕРД" гэсэн үсгүүдээс үг бүтээдэг. Зураг 2

Звуковичок бүлгийн хүүхдүүд Буковичок бүлгийн хүүхдүүдэд оньсого хийдэг.

  1. Тавган дээрх цагаан гаатай хүн hалтан, улаан тал.
    Мөн цэнхэр хавтангийн төгсгөл харагдахгүй байна. (тэнгэр ба нар)
  2. Нэг нь цутгаж, нөгөө нь ууж, гурав дахь нь ургадаг. (бороо, шороо, өвс)
  3. Хар, авхаалжтай нь өт хорхойн дайсан CRACK гэж хашгирав. (дэгээ)
  4. Гэссэн хэсэгт ойн гэрэл хавар шатдаг.
    Гэрэл нь цагаан цасан ширхэг шиг аймхай. (цасан ширхгүүд)
  5. Амьтан ч биш, цасан дор нуугдаж буй шувуу ч биш.
    Хавар ирнэ, гүйнэ, дуулна. (урсгал)

Буковичок бүлгийн хүүхдүүд зүйр цэцэн үг хэлдэг.

  1. Хавар - цасыг гэрэлтүүлж, жалгыг гялалзуулна.
  2. Хаврын өдөр жилийг тэжээдэг.
  3. Дөрөвдүгээр сар устай, тавдугаар сар өвстэй.
  4. Хавар улаан цэцэгтэй, намар нь бялуутай улаан өнгөтэй.
  5. Би дэгээ харсан - хавар тавтай морил.
  6. Хавар нь нэг өдрийн турш норгож, нэг цагийн турш хатдаг.
  7. Rook - хаврын шувуу
  8. Хавар улаан, өлсөж байна.
  9. Тавдугаар сард бороо орвол хөх тариа бий болно.
  10. Дөрөвдүгээр сар, дөрөвдүгээр сар - хашаанд дуслууд дуугарч байна.

Хүүхэд.
4, 4,
Хашаанд дуслууд дуугарч байна.
Талбай дундуур горхи урсдаг, зам дээрх шалбааг.
Шоргоолжнууд өвлийн хүйтний дараа гарч ирдэг.
Баавгай үхсэн мод дундуур явж байна
Шувууд дуу дуулж, цасан ширхгүүд цэцэглэж эхлэв. (С.Я. Маршак)

Хавар.
Залуус аа, би та нарт гэнэтийн бэлэг барих гэж байна. Бүхэл бүтэн сагс цэцэг.
Энэ ямар цэцэг вэ, чи мэдэх үү?

(Хүүхдүүд цэцэг гэж нэрлэдэг)

Та цэцгээ ялгаж,
Тэдэнтэй бүжиглэж эхэл.

"Буковычок" хамтлагийн хүүхдүүд "Цасан ширхгүүдтэй бүжиг", хөгжим тоглодог. П.И.Чайковский ("Цасан дусал") (хөгжмийн найруулагчийн боловсруулсан хөдөлгөөн).

1-р хүүхэд.
Нарцисс
Цас хайлж, нар мандлаа
Нарциссист зоригтойгоор гараа сунгадаг.
Тэр маш зөөлөн, маш сайн.
Яг л од шиг харагдаж байна.

2 дахь хүүхэд.
Колтсфут
Эрт, нартай цаг
Хавар гэссэн толбо дээр
Булцуугаар чимэглээрэй
Ээж, хойд эхийн цэцэг.
Хурц шар өнгийн ороолттой
Тийм ээ, ногоон оймс өмссөн.

3 дахь хүүхэд.
Хөндийн сараана
Хөндийн сараана 5-р сард төрсөн
Мөн ой түүнийг хамгаалдаг.
Тэр доромжлогдсон юм шиг надад санагдаж байна -
Энэ нь чимээгүйхэн дуугарах болно.
Энэ дууг нуга, шувууд, цэцэгс сонсох болно.
Сонсооцгооё, магадгүй та бид хоёр сонсох байх. (Е. Серова)

Хавар.
Тэгээд ямар төрлийн сүүлчийн даалгавар Та бидэнд зориулж бяцхан цэцэг бэлдсэн үү?
Дэлбээ таслах
Бид найрал дуугаар давтана
Хэд хэдэн ид шидийн мөрүүд:
"Нис, нис, дэлбээ,
Баруун тийш, зүүн тийш,
Хойд талаараа, урагшаа,
Тойрог болгоод буцаж ирээрэй."

Залуус аа, та хаврын анхны ямар цэцэг мэддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Даалгавар 5. "Цэцгийг вааранд хий."Хавтгай зургуудыг цаасан дээрээс хайчилж авдаг: ваар, хаврын цэцэг. Ваарнууд дээр үг хэллэгийн хэв маяг байдаг. Хүүхдүүд цэцгийг тохирох вааранд хийж, цэцгийн нэрсийг үе болгон хуваах хэрэгтэй.

Цэцэг: цасан ширхгүүд, нил ягаан, мартаж болохгүй, хөндийн сараана, данделион, гүрвэл, алтанзул цэцэг. Зураг 3.

Хавар.
Хаврын салхи ирж голын цэцэгсийг минь цуглуулав

(Хүүхдүүдэд хуурамч цэцэг үзүүлдэг).

Тоглоом, дуу оруулсан залуустаа баярлалаа
Би танд сонирхолтой цэцэг өгөхийг хүсч байна.
Үүнийг талархал болгон хүлээж аваарай
Мөн үүнээс амттан олоорой.

(Хавар өгдөг шидэт цэцэгхүүхдэд зориулсан амттан (чихэр) агуулдаг

Та энэ цэцгийг хадгалж, сайхан ярьдаг!
Одоо баяртай гэж хэлэх цаг болжээ.
Уулзъя. Дараа уулзацгаая, найзуудаа!

Хөгжимд хаврын навчис. Хөтлөгч нь бүгдэд нь анхаарал хандуулсанд талархаж, цайнд урьж байна.

Хүүхдүүд болон зочид танхимаас хөгжөөнтэй хөгжмөөр гардаг.

Уран зохиол.

/ 2009 оны 1-р хэл ярианы эмч, 2009 оны 6-р хэл засалч, /, Орос ардын оньсого, зүйр цэцэн үг, эмхэтгэл. ӨМНӨД. Круглов. М., 1990.

2014 оны 10-р сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ахлах багшийн лавлах ХК-ийн МБСҮТ. / 2008 оны 8 дугаар хэл ярианы эмч.

"Бизнес хийх цаг, зугаацах цаг"

Ахмад насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний зугаа цэнгэл сургуулийн өмнөх нас

Хромова Марина Анатольевна, MDOU-ийн 17-р "Семицветик" цэцэрлэгийн ярианы эмч, багш хосолсон төрөлИстринскийн хотын дүүрэг.

Комарова Светлана Николаевна, багш-ярианы эмч, MDOU цэцэрлэгийн №17 "Семицветик" хосолсон төрөл Istrinsky хотын дүүргийн.

Даалгаварууд:

Баривчлах төрлүүдийг бэхжүүлэх. Цаасан дээр чиг баримжаа олгох чадварыг бэхжүүлэх. Хүүхдүүдэд бодлоо дүрмийн хувьд зөв хэлбэрээр илэрхийлэхийг заа.

Тохиромжтой яриа, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх. Анхаарал, оюун ухаан, сэтгэн бодох чадвар, чанга, илэрхий ярих хүслийг хөгжүүлэх. Багаар хурдан, эв найртай ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Сагс, хүнсний ногоо, жимс жимсгэний багц, хоёр үсрэх олс, эрүүл мэндийн зам, "Ой" гэсэн бичээс бүхий зурагт хуудас, чипс - соронз, гурван хэмжээст хуванцар үсэг бүхий хайрцаг, Y үсэгтэй 2 зурагт хуудас, Zh; эсгий үзэг, шифрлэгдсэн үгтэй 2 зурагт хуудас, зурагтай 2 зурагт хуудас, хөвөн бөмбөлөг бүхий сагс, хүүхдэд зориулсан бэлэг (дэвтэр, үзэг).

Зохион байгуулалттай мөч. Ажлын явц.

(Тайван хөгжим тоглож, хүүхдүүд сандал дээр сууж байна.)

Ярианы эмч:

Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу? Үлгэр нь хөгжилтэй, гунигтай, эелдэг, тийм ч сайн биш, гэхдээ үргэлж хамт байж болно сайхан төгсгөл. Үлгэрт сайн сайхан үргэлж ялдаг. Залуус аа, та ямар үлгэр мэддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Одоо би чамайг үлгэрийг хэр сайн мэддэгийг шалгах болно.

Ойн захад ойрхон

Тэдний гурав нь овоохойд амьдардаг,

Гурван сандал, гурван аяга байна,

Гурван ор, гурван дэр.

Санамжгүйгээр таамаглаж байна

Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ? (Гурван баавгай)

Эрвээхэй, зөгий зэргийг эмчилдэг.

Тэр шувуу, амьтдыг эдгээж,

Тэр нүдний шилээрээ хардаг

Сайн эмч... (Айболит)

Цөцгийтэй хольсон,

Цонхны дэргэд хүйтэн байна,

Дугуй ба улаан тал,

Өнхрүүлсэн... (цагаан гаатай хүн)

Манай аав нэг хачин хүүтэй

Ер бусын, модон,

Газар болон усан дор,

Алтан түлхүүр хайж байна

Тэр урт хамраа хаа сайгүй наадаг

Энэ хэн бэ? (Бу-ра-ти-үгүй).

Тэр эелдэг, ухаалаг, үзэсгэлэнтэй, эелдэг,

Түүний нэр нь "үнс" гэсэн үгнээс гаралтай.

Энэ хэн бэ? (Үнсгэлжин).

Ярианы эмч:

Сайн байна, чи үлгэр мэддэг! Тиймээс би таныг гайхалтай аялалд гарахыг урьж байна. Та санал нийлж байна уу? (Тийм)Болгоомжтой алхцгаая, бидний замд янз бүрийн саад бэрхшээл тулгарч магадгүй юм! Хараач, жалга! Гол дээгүүр харайж, хайрган дээр гаталж үзье ...

Хүүхдүүд тойрог замаар алхаж, марш хөгжим рүү явж, саад бэрхшээлийг даван туулж байна.

Ярианы эмч:

Өө, залуус бид ядарч байна, ямар сайхан цэвэрлэгээ байгааг хараарай. Залуус аа, хивсэн дээр суу, амарцгаая.

Шувууд дуулж, хүүхдүүд хивсэн дээр сууж байна (хөгжим). Гоблин гарч ирнэ.

GOBBLE:

Сайн байна уу, урт зочид! Хэн надтай мэндчилсэн бэ? Би хүүхдийн дуу хоолойг сонсдог.

Ярианы эмч:

Энэ бол 17-р цэцэрлэгийн залуус, өвөө та хэн бэ?

GOBBLE:

Би бол ган ойн ажилтан,

Ойд бяцхан хэрэм гаслан уйлж байна.

Миний ойг хар

Миний ой тэнгэрт ургасан.

Энд миний бүх дэлевья, цэцэг байна

Ер бусын анги.

Над дээр ирсэн нь сайхан байна,

Онгоцыг хайрлаж, хагал!

Сайн уу, Лебятиски - охид, хөвгүүд! Чи миний ойд дуртай юу? (Тийм...)Та үүнийг юу гэж нэрлэж болох вэ? (Хүүхдүүд: ой - ой - ой - ой).

Хайлж байна! Миний ойд юу байгаа вэ? (Нуга -..., зах -..., зам -..., жимс -..., нуур -..., горхи -..., цэцэг -... гэх мэт). Сайн байна! Та нар яагаад над руу инээгээд байгаа юм бэ??? Би яагаад ийм инээдтэй юм яриад байгаа юм бэ??? Бүгд намайг шоолж, хэн ч надтай хутгалдахыг хүсэхгүй...

Ярианы эмч:

Леши өвөө, та бүх дууг буруу дууддаг болохоор залуус чамайг шоолж байна.

GOBBLE:

Тийм ээ, би аль хэдийн хүйтэн болсон гэж бодоод үз дээ. (Гомдсон). Чи дахиад л инээж байна.
Ярианы эмч:

За, чи юу яриад байгаа юм бэ, Леши. Залуус бид хоёр танд туслахыг хичээх болно. Залуус бүтэн жилийн турш ярианы эмчилгээний хичээлд суусан. Дуу авиаг зөв сонсож, дуудаж, ижил төстэй авиаг ялгаж, тод, ойлгомжтой ярьж сурсан. Өнөөдөр бид ямар байсныг санаж, өвөө Лешид өөрсдөө юу хийж чадахыг зааж өгөх болно. Одоо бид уруул, хэлээрээ гимнастик хийх болно, найз нөхөд маань бидэнд туслах болно. (Дүрүүд гимнастик хийдэг мультимедиа үзүүлэнг асаасан)

"Хашаа"

"Гамш"

"Аяга"

"Хоолой"

"Үзэх"

Ярианы эмч:

Хурууныхаа ур чадварыг харуулъя, миний дараа хуруугаараа хөдөлгөөнийг давтана уу.

Хуруунууд нь нөхөрсөг гэр бүл бөгөөд тэд бие биенгүйгээр амьдарч чадахгүй.

Энд том нь байна, энэ нь дунд, нэргүй, сүүлчийнх нь -

Бидний бяцхан хуруу. Чи долоовор хуруугаа мартчихаж.

Бидний хуруу хамтдаа амьдрахын тулд бид тэдгээрийг холбох болно

Мөн хөдөлгөөнийг хий.

Бид чамд ямааны эвэр, тэр ч байтугай бугын эврийг үзүүлнэ.

Бид туулайн тухай мартахгүй, чихээ ашиглах болно.

Илүү сайн ярихын тулд та хуруугаараа нөхөрлөх хэрэгтэй.
GOBBLE:

Би бас хүүхдүүдтэй тоглохыг хүсч байна. Өө!!! За, чи тэгэх ёстой! Би ямар нэг байдлаар өөрөөр ярьж эхлэв... Та нар шидтэн юм болов уу???

Ярианы эмч:

Үгүй ээ, өвөө, хөвгүүд бид хоёр зүгээр л дуу авиаг зөв дуудаж, тод, ойлгомжтой ярьж, өөрийнхөө яриаг сонсож сурсан. Одоо та ч бас хийж чадна.

GOBBLE:

Өө! Чи надтай найзууд болох уу? (Тийм). Дараа нь надтай тогло: Би чамаас ер бусын оньсого асууя.

Хэрээ дуугарч, шаазгай?

Шар шувуу нисдэг, харин мэлхий яах вэ?

Үхэр өвс зажилж байна, үнэг үү?

Булбул дуулдаг, азарган тахиа?

Мэлхий дуугарч, баавгай?

Буга гүйж байна, харин могой яах вэ?

Маш сайн! Та ойн залуу амьтдыг нэрлэж чадах уу?

Зараагийнх уу? (зараа)

Үнэг үү? (үнэг бамбарууш)

Баавгай? (бамбарууш)

Чоно уу? (чоно бамбарууш)

хэрэм? (хэрэм)

туулай? (туулай)

Дорго уу? (дорго)

За, хүүхдүүд чинь бүгдийг мэддэг!

Дараа нь би тэжээвэр амьтдын талаар асуух болно.
Морин дээр үү? (унага)
Үхэр дээр үү? (тугал)
Нохой? (гөлөг)
Муур? (зулзага)
Гахайнаас уу? (гахайнууд)
Хонь уу? (хурга)

За сайн байна, өвгөнөө хүндэлье. Гэхдээ би хэнтэй ч ийм удаан ярилцаагүй. Би чамтай дахин тоглож болох уу? (Тийм)Бид хоёр багт хуваагдана. Би нэг багт шар хувцасны хавчаар, нөгөөд нь цэнхэр өнгийн хавчаар өгнө. Та нарын хэн нь илүү авхаалжтай, авхаалжтай болохыг харцгаая.

Багийн тоглоомхувцасны хавчаартай.

GOBBLE:

Би чамтай тоглох ямар их дуртай вэ... Та нарын хэн нь миний асуултад илүү хурдан хариулахыг хармаар байна:

    Үгүй бол ярих боломжгүй эрхтэн үү? (Хэл)

    Ямар дуу чимээ байдаг вэ? (Эгшиг ба гийгүүлэгч)

    Дуу нь үгэнд хаана гарч ирэх вэ? (эхэнд, дунд, төгсгөлд).

    Та дэвтэртээ юугүйгээр бичиж болохгүй вэ? (үзэг, харандаагүйгээр).

    Баба Ягагийн онгоцыг нэрлэх үү?

    Хус жимсний мод мөн үү?

    Өвөө нь эмээгээсээ ах. Хэн нь залуу вэ? (эмээ).

    Шинэ загасны шөлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Уха)

    Дуудлага хийх явцад гийгүүлэгч авиа ямар саад бэрхшээлийг даван туулдаг вэ?

    Бид дуу авиа ярьж эсвэл бичдэг.

    Ямар геометрийн дүрс эхлэл төгсгөлгүй вэ? (зууван, тойрог).

    Нэг мөчир дээр хоёр, нөгөө мөчир дээр гурван алим байвал хус мод дээр хэдэн алим ургадаг вэ?

    Тахиа өөрийгөө шувуу гэж хэлж чадах уу (Үгүй. Тэр ярьж чадахгүй).

    Танай цэцэрлэгийн эрхлэгчийг хэн гэдэг вэ?

Хувцасны хавчаартай багийн тоглоом "Үсгийг хүрэлтээр таних".

Тоглоом "Үгийг задлах".

GOBBLE:

За, одоо хөгжилтэй байх цаг боллоо! Би "Хэн илүү өндөр нисэх вэ" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Би чамд харуулж байна: хөвөн ноосыг хамрын үзүүр дээр тавиад, хөвөн ноосыг бүх хүчээрээ үлээж, хөвөн ноос нь бусад хүмүүсийнхээс өндөрт нисэх ёстой. Эхэлцгээе... (хөгжимд тоглосон)

GOBBLE:

Сайн байна! Ухаалаг, сайхан сэтгэлтэй залуус. Мөн та хэрхэн зугаацахаа мэддэг! Би чамд бэлэг өгөхийг хүсч байна. (Тэмдэглэлийн дэвтэр, үзэгээ хөгжимд өгөх)Эцэст нь би чамтай хамт "Бяцхан дэгдээхэйн бүжиг" бүжиглэхийг хүсч байна. (Хөгжим сонсогддог. Хүүхдүүд бүжиглэдэг).

Ярианы эмч:

Бидний үлгэрт хийсэн аялал маань өндөрлөлөө. Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ.

Хөгжим тоглож байна. Хүүхдүүд явна.

Насанд хүрсэн хүн бүр бага насныхаа баярын дурсамжийг санаж байдаг. Энэхүү баяр нь өдөр тутмын амьдралаас завсарлага авч, найз нөхөдтэйгээ цагийг зугаатай өнгөрүүлэх боломжийг олгодог. Холбооны улсын боловсролын стандартыг нэвтрүүлэхтэй холбогдуулан ярианы баяр, зугаа цэнгэл зохион байгуулах нь ярианы эмчийн ажлын чухал хэлбэр юм. сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага.
Холбооны улсын боловсролын стандарт нь дараахь зорилтуудыг тэргүүн эгнээнд тавьдаг.
- сонирхол;
- бүтээлч санаачлагын үйл ажиллагаа;
- бие даасан байдал;
- хүүхэд, насанд хүрэгчидтэй идэвхтэй харилцах;
- сайн дурын хүчин чармайлт, өөрөө шийдвэр гаргах;
- сургуулийн өмнөх насны өөрийгөө үнэлэх үнэлэмж, сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн мөн чанарыг хадгалсан тоглоом.
Ярианы амралтын зорилго танин мэдэхүйн сонирхол, анхаарлыг хөгжүүлэх явдал юм төрөлх хэл, хэл шинжлэлийн сэтгэлгээ, хүүхдийн харилцааны чадвар.
Ярианы баяр зохион байгуулахдаа сэтгэл хөдлөлийн нөлөөллийн арга хэрэгслийг анхаарч үзэх хэрэгтэй.
хөгжим, бүжиг - баярын уур амьсгалыг бий болгоход тусална;
шүлэг, оньсого, оньсого, хэллэг, хэл яриаг автомат дуу чимээг харгалзан сэдэвт нийцүүлэн сонгосон бөгөөд баярын үеэр уйтгар гуниг гаргахгүйн тулд богино байх ёстой.
Өрсөлдөөний элементүүдтэй тоглоомууд нь хүүхдийг идэвхжүүлэх хэрэгсэл болдог.
Уламжлал ёсоор ярианы зугаа цэнгэлийг дараах байдлаар ангилж болно.
Театрын: тоглоомууд - жүжиг, төрөл бүрийн театрууд (хүүхэлдэй, сүүдэр, онгоц, тоглоомын театр) болон бусад.
Боловсрол: KVN, судалсан лексик сэдвээр асуулт хариулт, дуу авиа, үсэг.
Спорт: үзвэр, гадаа тоглоом, тэмцээн, буухиа уралдаан;
Утга зохиол - мюзикл.
Зугаа цэнгэлийн заавал байх ёстой элементүүд нь оньсого, хошигнол, сонирхол татахуйц, гэнэтийн бэлэг юм.
Оньсого Тэд яриаг баяжуулж, алсын хараагаа өргөжүүлж, сониуч зан, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлж, хүүхдийн ярианд шинэ дуу чимээ гаргахад тусалдаг.
Хошигнол хооронд нь баяраар хэрэглэдэг янз бүрийн даалгаварболон тоглоомууд.
Үзэсгэлэнт газрууд Хүүхдүүдийн чадварыг харгалзан сонгосон. Энд хүүхдүүд ур ухаан, авхаалж самбаа, эр зоригоороо уралддаг.
Гайхах сэтгэл хөдлөлийн шуурга үүсгэж, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг. Энэ нь аудио бичлэг, тусламж хүссэн захидал, цахилгаан утас, баярын үеэр үлгэрийн баатруудын гэнэтийн дүр төрх, гоёмсог чимэглэсэн хайрцаг, гэнэтийн бэлэг бүхий багц байж болно.
Амралтын өдрийн амжилт -аас хамаарна дараах нөхцөлүүд:
1. Хуанли - сэдэвчилсэн төлөвлөлтярианы эмчилгээний амралт.
2. Даалгаврын тодорхойлолт (засах - боловсрол, залруулах - хөгжүүлэх, боловсролын).
3. Хүүхэд, багш, эцэг эхчүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний амралтыг бэлтгэхэд сонирхол, тууштай байдал, идэвхтэй оролцоо.
4. Амралтын агуулгын талаар ярилцах, дүрүүдийн хуваарилалт, гэнэтийн мөчүүд, шинж чанаруудыг гаргах.
Ахлах болон бэлтгэл бүлгүүдэд зориулсан бүхэл бүтэн хичээлийн жилийн турш зугаа цэнгэлийг зохион байгуулахаар төлөвлөж байна (12-р сараас бусад тохиолдолд сар бүр бэлтгэл хийх үед). Шинэ жилийн үдэшлэг). Эдгээр нь тоглоомууд байж болно - үлгэрийн жүжиг, төсөөллийн аялал (жишээлбэл, 9-р сарын эхний долоо хоногт "Сургууль руу аялах"). Үлгэрийн "баатруудын" үлгэрүүд хүүхдүүдийн сонирхлыг татдаг. Туслахыг хүссэн хүүхдүүд даалгавраа биелүүлэхээс айдаггүй, идэвхтэй болж, илүү үр бүтээлтэй, анхаарлаа төвлөрүүлдэг.
Лексикийн сэдвийг судалсны дараа та эцсийн хичээл хийх боломжтой - ярианы эмчилгээний амралт, жишээлбэл: "Цэцэрлэгт, ногооны цэцэрлэгт" ("Хүнсний ногоо - Жимс"), "Агафья эмээгийн шувууны хашаа" ("Шувууны аж ахуй"), КВН "Өвгөнд зочлох нь - Лесовика ("Зэрлэг амьтад"). Хүүхэд, эцэг эхчүүдэд зориулсан чөлөөт цагаа өнгөрөөх "Өвлийн улиралд шувуудыг тэжээ" ("Өвөлждөг шувууд"). Ийм эцсийн ангиудад хэл ярианы эмгэгтэй хүүхдүүд бэлтгэл хийх боломжтой байдаг олон нийтийн яриаамралтын өдрүүдэд.
Хөгжмийн найруулагч нь дуу, бүжиг дэглэлтийн хөдөлгөөнийг сонгох, сурах үүрэгтэй. Ярианы материалыг хүүхдийн ярианы чадварыг харгалзан ярианы эмч сонгож, бие даасан хичээлээр ярьдаг.
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн тэргүүлэх үйл ажиллагаа бол тоглоом юм. Тоглоомууд нь зугаа цэнгэлийн бүх хэсэгт багтдаг. Ярианы баяр, зугаа цэнгэл нь ярианы бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг хөгжүүлэх тоглоомуудыг багтааж болно.

Сонсголын анхаарал, ярианы сонсголыг хөгжүүлэх"Чимээгүй - чанга", "Хаана дуугарч байна вэ?", "Сохор хүний ​​дуу хоолой", "Хэний дууг таагаарай", "Хэн нисч байна, (гүйж, алхаж, үсэрч байна)?" Тоглоомыг ашигладаг.

Ярианы лексик ба дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэхэд зориулагдсан ийм "Тодорхойлолтоор олж мэд", "Нэрийг нэг үгээр", "Юу дутуу байна вэ?", "Эелдэгээр нэрлэ", "Ээж - аав - хүүхдүүд?", "Ижил үгс", "Үгийг өдөөх", "Үг алдагдсан", "Алдаагаа хүлээн зөвшөөр."

Ярианы соёлыг хөгжүүлэх тоглоомууд: « Дууг тараа, "Хамтдаа дуу гаргацгаая." “Үетэй зураг сонгох...”, “Үгийн төгсгөлийг хэлэх”, “Үгийг гүйцээж бичих”, “Дутуу үеийг санал болгох”, “Аль үсэг дутуу байна”, “Үгийг тайлах”..., “ Алдагдсан авиаг ол”, “Алдсан үеийг нэрлэ” , “Үгэнд орсон үг”, “Үг урвуу”, “Урт үг-богино”, “Үгийн байр ол”, “Үгийг товш”, “Алга ташаа” ..., алхах", "Звукоедик", "Маша ба Миша".

Анхаарал, санах ойг хөгжүүлэх даалгавар, тоглоомууд:
“Ямар үг алдагдсан бэ”, “Юу өөрчлөгдсөн бэ?”, “Юу (хэн дутуу байна)?”, “Юу нэмэгдсэн бэ?”

Хэл ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх тоглоом, дасгалууд: "Хэний шувуу илүү хол нисэх вэ?", "Тоглоомыг хийлэх", "Өдөн дээр үлээх", "Навч унах", "Лагаа үлээх", "Цас унах".

Баярын үеэр хүүхдүүд амархан догдолж, идэвхтэй, биеэ авч явах чадвартай байдаг тул бүх бүлгийн хүүхдүүдийн сонирхол, анхаарлыг татахын тулд ярианы эмчээс маш их төсөөлөл, ур чадвар шаардагддаг. Баярын үеэр ярианы эмч хүүхдүүдэд тэмцээний даалгаврын нөхцлийг ойлгоход тусалдаг. Баярын сэдэвтэй холбоотой бэлгүүдийн талаар бодох хэрэгтэй. Эдгээр нь хувь хүний ​​бэлэг байж болно: чихэр, будах ном, медаль, нялх хүүхдэд зориулсан ном, эсвэл бүхэл бүтэн бүлэгт зориулсан бэлэг: ширээний тоглоомбүлэгт зориулсан бялуу, үлгэрийн ном.

Хүүхдийн ярианы эмчилгээний үйл ажиллагаанд оролцох:
Хамтын бүтээлч үйл ажиллагаанд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, үе тэнгийнхний багаар хамтран ажиллах чадвар, бие даан шийдвэр гаргах чадвар, хариуцлага, авхаалж самбаа;
Ухаан, хүчтэй хүсэл эрмэлзлийг хөгжүүлж, үгсийн санг идэвхжүүлдэг;
монолог болон харилцан ярианы яриаг сайжруулах, хүүхдийн олон нийтийн ярианы туршлагыг хуримтлуулахад хувь нэмэр оруулах;

Хэл ярианы хөгжлийн асуудлыг шийдвэрлэхэд чиглэсэн тусгай амралт, зугаа цэнгэл, чөлөөт цагаа өнгөрөөх үйл ажиллагааны хувилбаруудын цуглуулга; олж авсан ур чадвараа нэгтгэх зөв дуудлага. Сонирхолтой санаануудУчир нь үр дүнтэй шийдэлзэрэг даалгаварууд: дууны дүн шинжилгээ, синтезийн ур чадварыг сайжруулах; дуу авиа, үгийг зөв дуудах, өгүүлбэр зохиох чадварыг бий болгох; өөрийн яриандаа өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх. Дууны эмчилгээний амралт, чөлөөт цагаа өнгөрөөх арга хэмжээнүүд нь алдартай телевизийн шоу, асуулт хариултууд дээр суурилдаг. Адал явдалт тоглоомын форматтай үйл явдлууд - "эрүүл" ба "адал явдалт тоглоом". Илтгэлийн наадамд театрын үзүүлбэр, спортын тэмцээнийг амжилттай ашигласан тодорхой туршлага.

Хэл ярианы хөгжилд тустай амралт.

Хэсэгт багтсан:

1258-аас 1-10 хүртэлх нийтлэлийг харуулж байна.
Бүх хэсгүүд | Ярианы эмчилгээ, ярианы амралт, зугаа цэнгэл. Сценариуд

Гуравдугаар сарын 8-нд эмэгтэйчүүдийн баярт зориулсан ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн "Цэнхэр гэрэл" зугаа цэнгэлийн хувилбарБэлтгэл Ажил: Дуу, шүлэг сурах, скит. Арга хэмжээний өмнө хүүхдүүд бие даан ээж, эмээ нарт урилгын хуудас хийж, бэлэглэдэг. Тэргүүлж байна: Өнөөдөр бол эмзэглэлтэй өдөр. Өнөөдөр бүх эмэгтэйчүүдийн төрсөн өдөр! Бид инээмсэглэв ...

ODD-тай хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний бүлэгт фонемик ойлголтыг бүрдүүлэх. Энтертайнмент тоглоом "Юу? Хаана? Хэзээ?"Тоглоом - энтертайнмент “Юу? Хаана? Хэзээ?" "Намрын" сэдвээр. Зорилтот: хүүхдийн намрын тухай мэдлэгийг нэгтгэн нэгтгэх, системчлэх. Даалгаврууд: хөгжүүлэхүе мөчний аппарат; хөгжүүлэхерөнхий болон нарийн моторт ур чадвар; ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх; хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ ; үгсийн сангаа баяжуулах...

Ярианы эмчилгээ, ярианы амралт, зугаа цэнгэл. Хувилбарууд - "Үлгэрээр аялах" ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан ярианы хөгжилд зориулсан чөлөөт цагаа өнгөрөөх үйл ажиллагаа

"Аялал ..." ахлах бүлгийн хүүхдүүдийн ярианы хөгжилд зориулсан чөлөөт цаг.“Үлгэрээр аялах нь” Бэлтгэсэн: Димитриева (Васильева) Оксана Валерьевна, Вагапова Ольга Валентиновна нар Чөлөөт цаг ярианы хөгжилхүүхдүүдэд зориулсан ахлах бүлэг"Үлгэрээр аялах". Зорилго: Хүүхдүүдийн алдартай үлгэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, өргөжүүлэх; хүүхдүүдэд баяр баясгалантай туршлагыг бий болгох ...

"MAAM-зураг" зургийн сан

Яриа хөгжүүлэх асуулт хариултын "Бичиг үсэг!" (бэлтгэл бүлэг)Яриа хөгжүүлэх асуулт хариултын "Бичиг үсэг!" ( бэлтгэл бүлэг) 8-р сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш: Гришина З.А. Зорилго: ярианы хөгжлийн чиглэлээр шинэ мэдлэг олж авах, одоо байгаа мэдлэгийг нэгтгэх ажлыг хөнгөвчлөх. Зорилго: - боловсролын: авианы сонсголыг сайжруулах:...

Цэнхэр гөлөг. Багш нар: Костыркина О.П., Макарчева В.М. Хэрээ: "Би бол хэрээ, би бол юүлүүр, Каррр. Би чанга дуугарч чадна, би арлыг бүхэлд нь хамарна, хов жив бүгдийг барьж авна, муур, нохойны тухай, чимээгүй хүмүүс, дээрэлхэгчдийн тухай. (шаазгай гарч ирэв) Хэрээ: “Өө! Шаазгай,...

"Биеийн тамир + Математик = Найзууд" ярианы эмчилгээний ахлах бүлгийн чөлөөт цаг"Биеийн тамир + Математик = Найзууд" интеграци сэдвээр ахлах ярианы эмчилгээний бүлэгт чөлөөт цаг боловсролын бүсүүд: « Бие махбодийн хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил" Зорилго: -бие махбодийн чанарыг хөгжүүлэх; - математикийн чадварыг сайжруулах. Даалгавар: үргэлжлүүлэх...

Ярианы эмчилгээ, ярианы амралт, зугаа цэнгэл. Хувилбарууд - "Ээжүүдийн өдөр". Бэлтгэл ярианы эмчилгээний бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан баярын хувилбар

“Ээжүүдийн баяр” ярианы эмчилгээний хамтлаг “Ээж минь” дууг хөгжмөөр тоглодог. Н.Маяа, хүүхдүүд танхимд орж бүжгийн зохиол тоглодог. Хүүхдүүд нэг нэгээрээ: 1. Ээж бол диваажин! Ээж бол гэрэл! 2. Ээж бол аз жаргал! Илүү сайн ээж гэж байхгүй! 3. Ээж бол үлгэр! Ээж бол инээд! 4. Ээж бол...

Яриа хөгжүүлэх хичээлд оролцох карт (театрын үйл ажиллагаа) Бүтэн нэр_ Хичээлийн сэдэв:_ Бүлэг:_ Хичээлийн эхлэл_ Төгсгөл:_ Хүүхдийн тоо Зорилго: Үгүй. Асуулт, дүн шинжилгээ хийх шалгуур тийм үгүй ​​хэсэгчлэн 1 Хөтөлбөрийн агуулгын нийцтэй байдал хүүхдийн нас хүртэл 2. Ямар арга,...