Ахмад бүлгийнхэн шавьжны сэдэвтэй зураг үзэж байна. Сэдвийн хүрээнд хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийн тойм (ахлах бүлэг): нэгтгэхийг эрэлхийлж, ертөнцийн цогц дүр зургийг (танин мэдэхүй) бий болгох шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм.

"Шавж" боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Ахмад нас

багш: Бровкина М.А.

Зорилтот: "Шавж" сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн нэгтгэх.

Даалгаврууд:

1. Шавжны нэр, гадаад шинж чанар, тэдгээрийн бүтцийг засах;

2. Төлөвлөгөөний схемийг ашиглан шавьжны тухай дүрсэлсэн үлгэр зохиохыг хүүхдүүдэд заах;

3. Нэр үгийн удамшлын үед хэрэглэхийг засах;

4. Сэдвийн үгсийн санг идэвхжүүлэх: "Шавж" (шавж, эрвээхэй, цох, царцаа, хатагтай, соно, далавч, хөл, антен);

5. Шавжны амьдралын тогтвортой сонирхол, байгальд ээлтэй хандлагыг төлөвшүүлэх, хөдөлгөөний ерөнхий ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалтыг сайжруулах.

6. Санах ой, анхаарал, ярианы болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал:Шавьжийг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зураг, төлөвлөгөө - шавьжны тухай дүрсэлсэн өгүүллэг зохиох диаграмм, хаврын нугад зориулсан цэцэг, график диктант бүхий хуудас.

Урьдчилсан ажил:шавьжтай зураг, хүүхдийн сэтгүүл үзэх. Нэвтэрхий толь, К.Чуковскийн “Ялаа цокотуха”, “Жоом”, В.Бианчи “Шоргоолжны адал явдал” үлгэрүүдийг унших, хүүхэлдэйн кино үзэх. Эрвээхэй ба хатагтайн аппликейшн.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Үндсэн хэсэг:

Залуус аа, өнөөдөр би та бүхэнд ой мод руу ер бусын аялал хийхийг санал болгож байна, та зөвшөөрч байна уу? Ингээд чи бид хоёр клиринг дээр ирлээ. Цэлмэг газар ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай.

Анхилуун нарсан ойд байхдаа
Хавар хожуул дээр сууж,
Эргэн тойрноо анхааралтай ажигла -
Та тэнд маш их зүйлийг анзаарах болно, найз минь!
Шоргоолж авгалдайг чирч байна
Тэр том нарс модны үндэс хооронд хаа нэгтээ яарч байна.
Тэр зузаан мөчир дээр суув алтан цох.
Хөнгөн эрвээхэй нисч,
Анхилуун шүүсийг хөхөөрөө ууж,
Зөгий зөгийн бал цуглуулдаг,
Бүгд завгүй, бүгд хийх зүйлтэй!
Найз минь, сайн хараарай

Ид шид, та амьдралыг харах болно!

Энэ шүлэг хэний тухай бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:Шавжны тухай.

Шавжны тухай зөв. Шавж бол манай гаригийн хамгийн эртний бөгөөд хамгийн олон оршин суугчид юм. Тэд 250 сая жилийн өмнө гарч ирсэн бөгөөд дэлхий дээрх амьдралд маш сайн зохицсон байдаг. Та ямар шавьж мэддэг вэ?

Одоо би та нарт оньсого хэлж өгье, хэн тааварт дурдсан шавжийг тааж, олох болно. Дараа нь тэр үүнийг манай цэцэрлэгт хүрээлэнгийн цэцэг дээр тавина. Түүнийг амилуул.

Оньсого:

1. Ялаа. Чичирхийлэл,

Түүний урт хөл нь чирч байна,

Боломжийг алдахгүй:

Тэр суугаад хазах болно. (Шумуул)

2. Би суухдаа дуугардаггүй

Би алхахдаа дуугардаггүй

Би алхахдаа дуугардаггүй

Би шуугиж байна. Би эргэлдэж байх үед. (Алдаа)

3. Гацуур модны ойролцоох цэвэрлэгээнд

Энэ байшинг зүүгээр барьсан.

Тэр өвсний цаана харагдахгүй,

Мөн сая оршин суугчидтай. (Шоргоолж).

4. Цэцгийн дээгүүр эргэлдэж, бүжиглэдэг,

Тэр хээтэй сэнсээрээ даллаж байна. (эрвээхэй)

5. Гэрийн эзэгтэй

Зүлгэн дээгүүр нисэв

Цэцгийн талаар шуугих болно -

Тэр зөгийн бал хуваалцах болно. (Зөгий)

6. Салбараас зам хүртэл,

Өвснөөс эхлээд өвсний ир хүртэл

Хавар үсэрч байна -

Ногоон нуруу. (Царцаа)

7. Цэнхэр онгоц

Цагаан данделион дээр суув. (Соно)

8. Би хувцас оёдоггүй,

Мөн бид үргэлж сүлжмэл байдаг. (аалз)

9. Улаан, жижиг бөөн,

Ар талд нь цөөн хэдэн цэг бий

Орилж, дуулахгүй

Мөн энэ нь навчны дагуу мөлхдөг. (Ladybug)

10. Тэр өдөржин нисдэг,

Хүн бүр уйддаг

Шөнө ирнэ

Дараа нь зогсох болно. (нисэх)

Залуус аа, бид ямар сайхан талбайтай вэ! Шавж амьтдаас юугаараа ялгаатай вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Үндсэн төлөвлөгөө - диаграммын дагуу шавьжны тухай түүхийг зохиохыг хичээцгээе.

Би хүүхдүүдээс диаграммын цэг бүрийн талаар асуулт асууж, бүрэн хариулт өгөхийг хүүхдүүдээс хүснэ.

Дараа нь нэг хүүхэд ижил зурган дээр тулгуурлан эхнээс нь дуустал үлгэр ярьж өгдөг.

Дараа нь би 2-3 хүүхдийг ямар ч шавьжтай зургийг сонгож, схемийн цэгүүдийг дагаж үлгэр бичихийг урьж байна.

Физминутка:

Би бол том соно.

Маш дугуй нүд

Би нисдэг тэрэг шиг эргэлдэж байна

Баруун, зүүн, хойш, урагш.

Би ниссэн, ниссэн

Би ядарсан эсэхээ мэдсэнгүй.

Би Daisy дээр суугаад дахин нисэв

Тоглоом "Дөрөв дэх дугуй".

Багш дөрвөн үгийг нэрлэх бөгөөд хүүхдүүд нэмэлт үгийг чихээр нь тодорхойлж, сонголтоо тайлбарлах ёстой.

Цох, зөгий, шоргоолж, муур;

Заан, эрвээхэй, зөгий, катерпиллар;

Хатагтай, шумуул, таваг, соно;

- Зул сарын гацуур мод, жоом, ялаа, царцаа;

Аалз, галт хорхой, царцаа, ор.

Тоглоомыг найрсаг байдлаар дууд:

Шумуул бол шумуул, жоом бол жоом, зөгий бол зөгий, соно бол соно, цох нь хорхой, ялаа бол ялаа.

Хүүхдүүд ширээний ард суугаад график диктант бичдэг.

Залуус аа, өнөөдөр хэний тухай ярилцсанаа надад хэлээч? (хүүхдийн хариулт).

Зөв. Ойд эсвэл цэлмэг, нугад ирэхдээ гүйх, хашгирах гэж бүү яар, харин шавьжны амьдралыг ажигла. Одоо би чамайг манай талбайгаас буцаж бүлэгт буцаж ирээд бидний өнөөдрийн ярьсан шавжнуудыг зурахыг санал болгож байна.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

"Шавж" GCD-ийн хураангуй

Ахлах бүлэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бровкина М.А.

Зорилтот: "Шавж" сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн нэгтгэх.

Даалгаварууд:

  1. Шавжны нэр, гадаад шинж чанар, тэдгээрийн бүтцийг засах;
  2. Төлөвлөгөөний схемийг ашиглан шавьжны тухай дүрсэлсэн үлгэр зохиохыг хүүхдүүдэд заах;
  3. Генитив тохиолдолд нэр үгийн хэрэглээг бэхжүүлэх;
  4. Сэдвийн толь бичгийг идэвхжүүлэх: "Шавж" (шавж, эрвээхэй, цох, царцаа, хатагтай, соно, далавч, хөл, антен);
  5. Шавжны амьдралд тогтвортой сонирхол, байгальд ээлтэй хандлагыг төлөвшүүлэх, хөдөлгөөний ерөнхий ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалтыг сайжруулах.
  6. Санах ой, анхаарал, ярианы болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал:Шавьжийг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зураг, төлөвлөгөө - шавьжны тухай дүрсэлсэн өгүүллэг зохиох диаграмм, хаврын нугад зориулсан цэцэг, график диктант бүхий хуудас.

Урьдчилсан ажил:шавьжтай зураг, хүүхдийн сэтгүүл үзэх. Нэвтэрхий толь, К.Чуковскийн “Ялаа цокотуха”, “Жоом”, В.Бианчигийн “Шоргоолжны адал явдал” үлгэрүүдийг унших, хүүхэлдэйн кино үзэх. Эрвээхэй ба хатагтайн аппликейшн.

Хичээлийн явц:

  1. Зохион байгуулалтын мөч.
  2. Үндсэн хэсэг:

Залуус аа, өнөөдөр би та бүхэнд ой мод руу ер бусын аялал хийхийг санал болгож байна, та зөвшөөрч байна уу? Ингээд чи бид хоёр клиринг дээр ирлээ. Цэлмэг газар ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай.

Анхилуун нарсан ойд байхдаа
Хавар хожуул дээр сууж,
Эргэн тойрноо анхааралтай ажигла -
Та тэнд маш их зүйлийг анзаарах болно, найз минь!
Шоргоолж авгалдайг чирч байна
Тэр том нарс модны үндэс хооронд хаа нэгтээ яарч байна.
Зузаан мөчир дээр алтан цох сууж байв.
Хөнгөн эрвээхэй нисч,
Анхилуун шүүсийг хөхөөрөө ууж,
Зөгий зөгийн бал цуглуулдаг,
Бүгд завгүй, хүн бүр хийх зүйлтэй!
Найз минь, сайн хараарай

Ид шид, та амьдралыг харах болно!

Энэ шүлэг хэний тухай бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Шавжны тухай.

Шавжны тухай зөв. Шавж бол манай гаригийн хамгийн эртний бөгөөд хамгийн олон оршин суугчид юм. Тэд 250 сая жилийн өмнө гарч ирсэн бөгөөд дэлхий дээрх амьдралд маш сайн зохицсон байдаг. Та ямар шавьж мэддэг вэ?

Одоо би танд оньсого хэлж өгье, хэн тааварт дурдсан шавжийг тааж, олох болно. Дараа нь тэр үүнийг манай цэцэрлэгт хүрээлэнгийн цэцэг дээр тавина. Түүнийг амилуул.

Оньсого:

  1. Ялаа. Чичирхийлэл,

Түүний урт хөл нь чирч байна,

Боломжийг алдахгүй:

Тэр суугаад хазах болно. (Шумуул)

  1. Би суухдаа дуугардаггүй

Би алхахдаа дуугардаггүй

Би алхахдаа дуугардаггүй

Би шуугиж байна. Би эргэлдэж байх үед. (Алдаа)

  1. Гацуур модны ойролцоох цэвэрлэгээнд

Энэ байшинг зүүгээр барьсан.

Тэр өвсний цаана харагдахгүй,

Мөн сая оршин суугчид байдаг. (Шоргоолж).

  1. Цэцгийн дээгүүр эргэлдэж, бүжиглэдэг,

Тэр хээтэй сэнсээрээ даллаж байна. (эрвээхэй)

  1. Гэрийн эзэгтэй

Зүлгэн дээгүүр нисэв

Цэцгийн талаар шуугих болно -

Тэр зөгийн бал хуваалцах болно. (Зөгий)

  1. Салбараас зам хүртэл,

Өвснөөс эхлээд өвсний ир хүртэл

Хавар үсэрч байна -

Ногоон нуруу. (Царцаа)

  1. Цэнхэр онгоц

Цагаан данделион дээр суув. (Соно)

  1. Би хувцас оёдоггүй

Мөн бид үргэлж сүлжмэл байдаг. (аалз)

  1. Улаан, жижиг бөөн,

Ар талд нь цөөн хэдэн цэг бий

Орилж, дуулахгүй

Мөн энэ нь навчны дагуу мөлхдөг. (Ladybug)

  1. Өдрийн турш нисдэг

Хүн бүр уйддаг

Шөнө ирнэ

Дараа нь зогсох болно. (нисэх)

Залуус аа, манайд ямар үзэсгэлэнтэй газар байна! Шавж амьтдаас юугаараа ялгаатай вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Үндсэн төлөвлөгөө - диаграммын дагуу шавьжны тухай түүхийг зохиохыг хичээцгээе.

Би хүүхдүүдээс диаграммын цэг бүрийн талаар асуулт асууж, бүрэн хариулт өгөхийг хүүхдүүдээс хүснэ.

Дараа нь нэг хүүхэд ижил зурган дээр тулгуурлан эхнээс нь дуустал үлгэр ярьж өгдөг.

Дараа нь би 2-3 хүүхдийг ямар ч шавьжтай зургийг сонгож, схемийн цэгүүдийг дагаж үлгэр бичихийг урьж байна.

Физминутка:

Би бол том соно.

Маш дугуй нүд

Би нисдэг тэрэг шиг эргэлдэж байна

Баруун, зүүн, хойш, урагш.

Би ниссэн, ниссэн

Би ядарсан эсэхээ мэдсэнгүй.

Би Daisy дээр суугаад дахин нисэв

Тоглоом "Дөрөв дэх дугуй".

Багш дөрвөн үгийг нэрлэх бөгөөд хүүхдүүд нэмэлт үгийг чихээр нь тодорхойлж, сонголтоо тайлбарлах ёстой.

Цох, зөгий, шоргоолж, муур;

Заан, эрвээхэй, зөгий, катерпиллар;

Ladybug, шумуул, хавтан, соно;

- Зул сарын гацуур мод, жоом, ялаа, царцаа;

Аалз, галт хорхой, царцаа, ор.

Тоглоомыг найрсаг байдлаар дууд:

Шумуул бол шумуул, жоом бол жоом, зөгий бол зөгий, соно бол соно, цох нь хорхой, ялаа бол ялаа.

Тоглоом "Найздаа хүрэх замыг олох":

Хүүхдүүд ширээний ард суугаад график диктант бичдэг.

Залуус аа, өнөөдөр хэний тухай ярилцсанаа надад хэлээч? (хүүхдийн хариулт).

Зөв. Ойд эсвэл цэлмэг, нугад ирэхдээ гүйх, хашгирах гэж бүү яар, харин шавьжны амьдралыг ажигла. Одоо би чамайг манай талбайгаас буцаж бүлэгт буцаж ирээд бидний өнөөдрийн ярьсан шавжнуудыг зурахыг санал болгож байна.


(Уламжлалт бус будгийн техникийг ашиглах)

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • шавьжны талаархи мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэхэд хувь нэмэр оруулах;
  • сурагчдын яриаг идэвхжүүлэх;
  • сонгохдоо уран сайхны ур чадварыг хөгжүүлэх өнгөний схемуламжлалт бус техник, хөөс резинэн сэтгэгдэл ашиглах;
  • гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • найруулгын ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Эрвээхэй болон бусад шавьжны дүрс бүхий слайд, цаасан хөнжил, хөөсөн хөвөн, устай таваг, усан будаг, сойз, асуулт хариултын асуулт бүхий цэцэг, бүтээлийн үзэсгэлэнгийн цэвэрлэгээ.

Урьдчилсан ажил.

  • Цэцэрлэгийн талбай дахь шавьжны хяналт.
  • Шавжны загварыг судлах.
  • "Шавж" нэвтэрхий толь бичгийн тойм, хүүхдүүдтэй хийсэн яриа.
  • Унших нь баатрууд нь шавьж байдаг газарт ажилладаг.

Хөгжмийн дагалдан:

Тайван хөгжмийн аудио бичлэг.

Хичээлийн явц

1. Багш шүлэг уншдаг (дээр интерактив самбар- тохиромжтой ландшафт).

Анхилуун нарсан ойд байхдаа

Зуны улиралд та хожуул дээр суух болно,

Эргэн тойрноо анхааралтай ажигла -

Та тэнд маш их зүйлийг анзаарах болно, найз минь!

Шоргоолж авгалдайг чирч байна

Тэр том нарс модны үндэс хооронд хаа нэгтээ яарч байна.

Зузаан мөчир дээр алтан цох сууж байв.

Хөнгөн эрвээхэй нисч,

Анхилуун шүүсийг хөхөөрөө ууж,

Зөгий зөгийн бал цуглуулдаг,

Бүгд завгүй, бүгд хийх зүйлтэй!

Найз минь, сайн хараарай, чи ид шидийн амьдралыг харах болно.

2. Яриа.

Шүлэг хэний тухай ярьж байна вэ? Бид тэднийг нэг үгээр яаж дуудах вэ?

Шавж бол манай гаригийн хамгийн эртний бөгөөд хамгийн олон оршин суугчид юм. Олон шавж зөвхөн хуурай газар төдийгүй агаар, усанд амьдардаг.

Тэд яаж хөдөлдөг вэ? (Тэд мөлхөж, алхаж, нисч, сэлж, үсэрч, гүйж чадна.)

- Тэд юу иддэг вэ? (Зарим нь - навч, ургамлын залуу найлзуурууд, боловсорсон жимс, унасан навч; нунтаглагч цох - мод, холтос; шавьжны махчин амьтад бусад шавжийг иддэг; зөгий, зөгий, эрвээхэй, ялаа - цэцгийн нектар, ногоон навч гэх мэт)

- Шавжнууд дайснуудаас хэрхэн зугтдаг вэ? (Хамгаалах өнгө - саваа шавьж, гинжит, царцаа; зэвүүн өнгө - эрвээхэй; хурц хатгах - соно, зөгий, зөгий; хатагтай нь хурц үнэртэй шингэн ялгаруулдаг.)

3. "4 нэмэлт" тоглоом. “Учир нь” гэсэн холбоос бүхий өгүүлбэр зохиох.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Дэлгэц рүү анхааралтай хараад, энд ямар зураг илүүц байгааг хэлээрэй, яагаад тэгж бодож байна вэ?

  • Энэ нь шавьж биш учраас нэмэлт аалз.
  • Энэ нь хортон шавьж биш учраас нэмэлт эрвээхэй.
  • Колонид амьдардаггүй тул нэмэлт цох.
  • Хатуугаараа өөрийгөө хамгаалдаг тул нэмэлт соно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

4. “Хэцүү үг гэж нэрлэ”

  • Эрвээхэй нь алаг далавчтай тул алаг далавч гэж нэрлэдэг.
  • Цох нь урт сахалтай тул түүнийг урт сахалтай гэж нэрлэдэг.
  • Соно том нүдтэй тул түүнийг том нүдтэй гэж нэрлэдэг.

5. “Центипед” биеийн тамирын дасгал

1. Зуун хөл алхаж байв

(Хүүхдүүд хэмнэлтэй алхаж, бага зэрэг үсэрдэг.)

Хуурай зам дээр.

2. Гэнэт бороо орж эхлэв: Дусал-дусал-дусал!

(Хүүхдүүд зогсоод бөхийв.)

Өө, дөчин сарвуу норно!

3. Надад хамар гоожих хэрэггүй

(Хүүхдүүд шалбааг дундуур явж байгаа мэт өвдгөө өндөр өргөөд алхдаг.)

Би шалбааг тойрох болно!

4. Би байшинд шороо оруулахгүй.

(Хүүхдүүд зогсоод нэг хөлөө сэгсэрнэ.)

Би сарвуу бүрийг сэгсрэх болно!

(Тэд нөгөө хөлөө сэгсэрнэ.)

5. Тэгээд би живэх болно

(Хүүхдүүд хөлөө дэвсдэг.)

Өө, сарвуунаас ямар аянга буув!

6. Асуулт тоглоом.

Хоёр баг ээлжлэн хариулдаг (зөв хариултанд чип өгдөг). Интерактив самбар дээр слайд шоу байдаг, жишээлбэл: ойд байгаа шоргоолжны үүрний зураг, хүүхдүүд хариултыг нэрлэсний дараа, дэлгэцэн дээр шоргоолж гарч ирдэг гэх мэт асуулт бүрийн хувьд. Асуулт бүрийг Daisy дээр бичсэн бөгөөд хариулахдаа клиринг чимэглэсэн байдаг.

  • Ойд хэн шоргоолжны үүр барьдаг вэ? (Шоргоолж.)
  • Хүмүүс зөгийд зориулж барьсан байшинг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Зөгий.)
  • Соно яагаад махчин гэж нэрлэгддэг вэ? (Тэр шавьж иддэг.)
  • Царцааны чих хаана байдаг вэ? (Миний хөл дээр.)
  • Эрвээхэйн хөгжлийн аль үе шат дутуу байна вэ? (Хүүхэлдэй.)
  • Хатагтай хорхой хэнийг агнадаг вэ? (Афидын хувьд, масштабтай шавж.)
  • Ямар шавжнууд цэцгийн шүүс ууж, цэцэг тоос хүртдэг вэ? (Зөгий, зөгий, эрвээхэй.)
  • Ялаа, царцаа, зөгий, шумуул гэх мэт баатрууд ямар бүтээлд байдаг вэ? (“Цокотухагийн ялаа” К. Чуковский.)

Залуус аа, шавж ямар бүтээлд гардаг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хөгжим эгшиглэж, бүлэгт эрвээхэй нисэв.

Сайн уу залуусаа!

Би эрвээхэй- гоёмсог,

Хурц, өнгөлөг даашинзтай,

Эргэсэн, ниссэн,

Би ядарсан цэцэг дээр суув ...

Би амрахаар суугаагүй,

Би цэцгийн нектар идсэн.

Гэтэл намайг догдолж байх хооронд эрвээхэй найзууд минь тарсан... Тэгээд би ганцаараа үлдэв.

Сайхан эрвээхэй, битгий уурлаарай, залуус бид хоёр танд эрвээхэйтэй клиринг зурна. Залуус аа, бид зочиндоо тусалж болох уу?

Өнөөдөр бид хөөс резин ашиглан эрвээхэй зурах болно.

Багш зураг хэрхэн хийгдсэнийг алхам алхмаар харуулж байна. (Хуудсыг хагасаар нугалж, эрвээхэйний биеийг нугалах шугам дээр зурж, дараа нь нэг талдаа тод далавчаа зурж, хуудасны хоёр дахь хагасыг хөвөн усаар норгож, зургийг нугалав; эцэст нь , далавчны тоймыг тоймлон харуулав.)

"Эрвээхэй" биеийн тамирын дасгал.

Хараач, эрвээхэй нисэж байна, гараа далавч шиг даллаж байна

Нугад цэцэг тоолж байна.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав! хуруугаараа тоол

Өдөр, хоёр, сарын дараа... байрандаа үсрэх

Зургаа, долоо, найм, ес, арав хуруугаараа тоол

Хүүхдүүд ажилдаа ордог (тайван хөгжим тоглодог).

Ажлаа дуусгасны дараа сурагчид эрвээхэйгээ мандарваа цэцэг бүхий хөндийд үзүүлэв.

Сайн байна, залуусаа! Маш сайн ажил! Хичээл зүтгэлийн чинь төлөө би чамайг сайхан бэлгээр дайлах болно!!! Баярлалаа!!! (Ниссэн.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэгээд бид гайхамшигт цэвэрлэгээгээ сэргээх болно... Нүдээ аниад үлээлгээрэй... (Дэлгэцэн дээр мөнөөх цоорхойд нисч буй эрвээхэйг харуулсан хөдөлгөөнт дүрс бий.)

Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Шавжны ертөнцөд зуны аялал" төсөл

багш: Белобаева Елена Валерьевна

Ажлын байрны тодорхойлолт:том хүүхдүүдэд зориулсан төсөл сургуулийн өмнөх насны 5-6 жил, хэрэгжилт нь хүүхдүүдэд шавьж бүрийн өвөрмөц байдал, түүний өвөрмөц байдлыг ойлгох боломжийг олгодог.

Асуудал:Хүн, байгальд шавж хэрэгтэй юу?

Зорилтот:хүүхдүүдэд шавьжны амьдралын талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх, түүнд хүмүүнлэг хандах хандлага орчинмөн байгалиа хамгаалахад санаа тавьж байгаагаа харуулах хүсэл.
Даалгаварууд:
- шавьжны тухай хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, системчлэх: эрвээхэй, шоргоолж, зөгий, цох, тэдгээрийн амьдрах орчин, онцлог шинж чанарууд;
- амьд байгалийн объектуудын хооронд шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох замаар дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;
- байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Төслийн оролцогчид:сурган хүмүүжүүлэгчид, сургуулийн өмнөх насны 5-6 насны хүүхдүүд.
Хэрэгжүүлэх эцсийн хугацаа:сарын дотор.
Байршил: MBDOU "D/s No 47", "Хүчтэй" бүлэг.
Төслийн төрөл:боловсролын, богино хугацааны.
Төслийг дэмжих нөөц:
- Боловсон хүчин: сурган хүмүүжүүлэгчид.
- Мэдээллийн: арга зүйн хөгжил, илтгэл, шинжлэх ухааны болон уран зохиолтөслийн сэдвээр, интернет нөөц.
- Материал ба техникийн: газрын зураг, харааны болон дидактик туслах хэрэгслүүд, бичгийн хэрэгсэл, стерео систем, зөөврийн компьютер, мультимедиа проектор, дэлгэц, дижитал камер.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:
- шууд - боловсролын;
- туршилтын - судалгаа;
- тоглоом тоглох;
- уран сайхны бүтээлч байдал.
Ажлын хэлбэр, арга:
- харилцан яриа;
- урлагийн цех;
- алхах, байгальд ажиглалт хийх;
- туршилт, судалгаа;
- гадаа тоглоомууд
- хүүхэлдэйн кино, танилцуулга үзэх;
- ханын сонины дизайн.

Хүлээгдэж буй үр дүн:
Хүүхдүүд:
- шавьжны ертөнцийн талаархи санаа бодолтой байх;
- тодорхой төрлийн шавьжийг сонирхох;
- шавьж ямар ашиг тус, хор хөнөөл учруулж болохыг мэдэх;
- хэрхэн сэтгэж, шавжийг ажиглаж, болгоомжтой хандахыг мэддэг.

Төслийг хэрэгжүүлэх үе шатууд:
- Судалгаа - хүүхдүүдтэй ярилцлага хийх, асуудлыг тодорхойлох.
Бэлтгэл ажил - хүлээн авсан мэдээллийг боловсруулах, харааны болон тоглоомын материалыг сонгох, арга зүйн ном зохиол судлах, хамтарсан үйл ажиллагааны төлөвлөгөө боловсруулах.
- Практик - нэгтгэх замаар хамтарсан үйл ажиллагааны төлөвлөгөөг хэрэгжүүлэх янз бүрийн төрөлхүүхдийн үйл ажиллагаа.
- Эцсийн - төслийн хэрэгжилтийн үр ашгийн үнэлгээ.

Хэрэгжүүлэх төлөвлөгөө

Шууд боловсролын үйл ажиллагаа:
- "Бид нуга руу явж байна" - танин мэдэхүйн хөгжил;
- "Зун ирж байна", "Саарал од" - ярианы хөгжил;
- "Эрвээхэй нисэж байна", "Цэцэрлэгүүд цэцэглэж байна" - урлаг, гоо зүйн хөгжил.
Туршилтаар - судалгааны үйл ажиллагаа, байгаль дээрх ажиглалтууд:
- "Маяа зөгийтэй уулзах";
- "Сараана эрвээхэйтэй уулзах";
- "Шоргоолж Кузятай уулзах";
- "Чижигдэг шумуултай уулзсан нь."
Тоглоомын үйл ажиллагаа:
Гадна тоглоомууд:“Баавгай ба зөгий”, “Өдөр шөнө”, “Шумуул барь”, “Байшингаа ол” гэх мэт.
Дидактик тоглоомууд:“Холбоос сонго”, “Үг хэл”, “Эхлээд юу, дараа нь юу”, “Юу өөрчлөгдсөн бэ”, “Шавж”, “Цэцэг цуглуул”, “Та хаана амьдардаг вэ?”
Тоглоомууд - жүжигчилсэн тоглолтууд:
- "Нисэх - чимээ" К.Чуковский;
- В.Бианчигийн “Гэртээ яарсан шоргоолж шиг”;
- "Цар Салтаны үлгэр", А.С. Пушкин.
Уран сайхны бүтээлч байдал:
- загварын дагуу зөгийн сархинаг эсийг зурах;
- "Нуга дахь эрвээхэй" - зураг;
- цэгээр зурах "Цэгүүдийг холбож, катерпиллар хэн болж хувирахыг олж мэд";
- "Шумуул Пискун" - байгалийн материалаар хийсэн гараар хийсэн.

Үр дүн:хуйвалдаан - дүрд тоглох"Нуга руу аялах" (алхалтаар), ханын сонин "Энэ нисдэг, мөлхдөг, шуугиантай ертөнц"

Эцэг эхтэй ажиллах:
- “Шавжны ертөнцөд зуны аялал” төслийн агуулга, зорилгын талаар эцэг эхчүүдэд мэдээлэл өгөх;
- гэрийн кино театр: "Лунтик", "Зөгий Маяа" гэх мэт хүүхэлдэйн кино үзэх;
- шавьжны тухай шүлэг, оньсого, зүйр цэцэн үг сурах;
- "Энэ нисдэг, мөлхдөг, шуугидаг ертөнц" ханын сонин гаргахад туслалцаа үзүүлэх.

"Бид нуга руу явна"
багштай хамт тоглоомын нэгдсэн хичээл биеийн тамир
Зорилтот:Байгалийн объектуудад танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
- шавьжны тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх: гадаад төрх, биеийн хэсгүүд гэх мэт;
- "Шавж" сэдвээр идэвхтэй, идэвхгүй үгсийн санг баяжуулах;
- хүүхдийн моторт ур чадвар, дуурайх чадварыг сайжруулах;
- байгаль, түүний оршин суугчдад халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: харааны материал"Шавж" сэдвээр шувууд, амьтдын зураг, шавьжны тоймыг дүрсэлсэн зураг, цэцгийн дүрс бүхий даавуу, өнгөт цагираг, амны хаалт хийх материал, уран сайхны бүтээлч байдал, хөгжмийн дагалдан.

Явц:
Хүүхдүүд тайван хөгжим дагалдаж бүлэгт орж, тойрог дээр зогсдог.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, хүмүүс уулзахдаа юу хийдэг вэ? Яаж бие биетэйгээ мэндлэх вэ?

"Тавтай морил" зан үйл
Сайн уу, алтан нар аа!
Сайн уу, хөх тэнгэр!
Сайн уу, шүүслэг өвс!
Сайн байна уу, Эх дэлхий!

Бүлэгт ордог
- Сайн уу залуусаа! Би чамтай хичээлдээ явах гэж яарч байгаад замд тааралдсан бяцхан алдаа, хэн болохыг таагаарай?

Би ухаантай нисэж чадна
Далавч нь улаан цэгүүдтэй,
Хар дугуйланд байгаа юм шиг.
Баярын тод цамцтай
Би ургацаа хэмнэж байна.
Намайг битгий гомдоо!

Хүүхдүүд:- Ladybug!

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Түүнтэй ч бас мэндчилье! Миний бодлоор хатагтай бидэнд ямар нэг юм хэлэхийг хүсч байна (сонсож байна) Тэр биднийг ногоон нугад зочлохыг урьж, найзуудтайгаа танилцуулахыг хүсч байна.

Биеийн тамирын багш:- Яг одоо замдаа гарцгаая!

"Ромашковогийн бяцхан хөдөлгүүр" дууны хөгжимд хүүхдүүд аяндаа гарав.

"Алхах, гүйх дасгалууд"
- "зам дагуу" - гимнастикийн алхмаар алхах;
- "намаг дундуур" - хөлийн хуруун дээр алхах, бүс дээр гараа;
- "овойлт" - өсгий дээр алхах;
- "хялбар гүйлт";
- "ойн агаараар амьсгалах" - амьсгалын дасгал.

Хүүхдүүд ойн талбайн ойролцоо тойрог дээр зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Энд ойн цэвэрлэгээ байна. үүн дээр сайхан цэцэгс. Тэгээд ямар үнэр вэ! Энд хэн бидэнтэй уулзаж байна вэ? (цэвэрлэгээнд шавьжны зургийг байрлуулсан)

Багш оньсого асууж, хүүхдүүд тохирох зургийг олдог.
Оньсого
1. Цэцгийн ойролцоо хөдөлсөн
Бүх дөрвөн дэлбээ
Би үүнийг таслахыг хүссэн
Тэр хөөрөөд нисэн одов.
(Эрвээхэй.)
2. Би нэрээ дарханаас авсан,
Өнгө нь өргөст хэмх юм
Үүл нь далавчтай,
Хөл нь бөөс шиг байдаг.
(Царцаа.)
3. Ямар охин бэ?
Бүс нь нимгэн,
Асар том нүд,
Энэ нь нисч, жиргэж байна.
(Соно.)
4. Хар арьст хүүхэд
Өөрийнхөө өндрөөр ачаагаа татаж чаддаггүй.
(Шоргоолж.)
5. Би суухдаа дуугардаггүй
Би алхахдаа дуугардаггүй
Хэрэв би агаарт эргэлдэж байвал
Энэ үед би тэсрэлттэй байх болно.
(Алдаа)
6.Таны тааралдсан цэцэг болгонд хэн байдаг вэ?
Энэ нь түүний хөхийг бууруулдаг уу?
Тэгээд тэр сум шиг үүр рүү гүйж,
Тэгээд тэр буланд нэг юм нуудаг.
(Зөгий)
7. Хэдий олон хөлтэй,
Одоо ч гүйж чадахгүй байна.
Энэ нь навчны дагуу мөлхөж,
Хөөрхий навч бүгдийг нь зажилна.
(Катерпиллар)

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Зургийг анхааралтай ажигла. Тэдэн дээр дүрслэгдсэн хүмүүсийг яаж нэг үгээр нэрлэх вэ?
Хүүхдүүд:- Шавжнууд!
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Шавжид юу байдаг вэ? Тэд юу хийж чадах вэ?

Биеийн тамирын багш:- Өөрсдийгөө шавьж шиг төсөөлцгөөе, энэ нь маш хөгжилтэй байх болно!

Тоглоом - "Шавж" импровизаци.
Биеийн тамирын багш эсвэл багш хүүхдүүдээс шавьжийг дүрслэхийн тулд дохио зангаа, нүүрний хувирал, хөдөлгөөнийг ашиглахыг хүсдэг; Таасан хүн тоглоомоо үргэлжлүүлнэ. Тоглоомын төгсгөлд хүүхдүүд ойн цэвэрлэгээ рүү буцаж ирдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, ойн цэвэрлэгээнд юу өөрчлөгдсөнийг хараарай? (өнгөт зургийн оронд шавьжны тойм гарч ирэв). Биднийг тоглож байтал хэн нэгэн тэднийг ид шидээд ганган хувцсыг нь аваад явсан байх. Магадгүй бид тэдэнд ямар нэгэн байдлаар тусалж чадах болов уу, учир нь тэдний будаггүйгээр тэд бүрэн хамгаалалтгүй байдаг уу?
Хүүхдүүд:- Бид тэднийг будаж чадна!
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Ингэхийн тулд ямар нэгэн шавжийг сонгож, яагаад түүнийг сонгосон тухайгаа тайлбарлах эсвэл энэ тухай ярих хэрэгтэй.

Үг тоглоом "Би сонгосон учир..."

Лавлах материал:
Энэ бол хатагтай юм. Тэрээр хөлөндөө жүржийн сүү ялгаруулдаг тул ийнхүү нэрлэсэн байна.
Энэ бол зөгий. Шавж нь илүү хөдөлмөрч байдаг. Цэцгүүдээс нектар гэж нэрлэгддэг амтат шүүсийг цуглуулдаг. Зөгий балнаас зөгийн бал хийдэг. Зөгий, хонхорхойд амьдардаг.
Энэ бол эрвээхэй. Энэ нь цэцгийн нектараар хооллодог. Эрвээхэйнүүд өөр өөр, үзэсгэлэнтэй өнгөтэй байдаг. Эрвээхэй цэцэг дээр амьдардаг.
Энэ бол соно юм. Тэр нисдэг тэрэг шиг харагдаж байна. Энэ нь агаарт нисч, дүүжлэх чадвартай, шавьжаар хооллож, ялаа үед барьж чаддаг. Усны ойролцоо амьдардаг.
Энэ бол шоргоолж. Шоргоолжнууд шоргоолжны үүрэнд амьдардаг. Тэд маш хүчтэй байдаг: тэднээс илүү хүнд өвс, гинжит ирийг өргөдөг. Тэд муу хардаг ч антенны тусламжтайгаар замд гарч ирж буй бүх зүйлийг мэдэрдэг. Тэд шоргоолжны үүрэнд амьдардаг. Тэд өвсний ирээр хооллодог.
Энэ бол цох юм. Тэр нисч чадна. Энэ нь ургамлаар хооллож, модонд амьдардаг.
Энэ бол царцаа. Өндөр үсэрч чадна. Нугад амьдардаг. Энэ нь ургамал, жижиг шавьжаар хооллодог. Энэ нь маш их чимээ шуугиан үүсгэж болно.
Энэ бол крикет юм. Тэр халуун дулаанд маш их дуртай тул хүйтэн шөнө хүмүүсийн гэрт сэмхэн орж, дулаан руу ойртдог. Крикет өдөр унтаж, шөнө нь жиргэдэг.
Энэ бол катерпиллар юм. Тэр олон хөлтэй. Тэр (аажаар) мөлхөж чадна. Навч дээр хооллодог. Caterpillars нь ногоон өнгөтэй, олон өнгөтэй байдаг.

Уран сайхны бүтээлч байдал.
Хүүхдүүд багштай хамт шавж зурж, маск хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Бид ямар сайхан маск хийснээ хар даа, одоо хатагтай маань уйдахгүй, учир нь тэр бүр олон найзуудтай болсон. Дугуйлан зогсоод бие бие рүүгээ харцгаая.
Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Өнөөдөр бид ямар бяцхан амьтдын талаар ярилцсан бэ? Шавжнууд дайсантай байдаг гэж та бодож байна уу? Хэн байж болох вэ?

Биеийн тамирын багш:- Шавжнуудыг нуухыг заая, тэгвэл дайснууд нь тэднийг олохгүй.

"Гэрээ ол" гадаа тоглоом.
Дүрэм: шавьжны баг өмссөн хүүхдүүд хөгжим тоглож байх үед тоглоомын талбайн эргэн тойронд чөлөөтэй хөдөлж, шавьжнууд "гэртээ нуугдах ёстой" гэсэн дохиогоор харгалзах өнгөтэй байдаг. Жишээлбэл, хатагтай улаан, царцаа ногоон, эрвээхэй олон өнгөтэй гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Одоо бидний бяцхан найзууд юунаас ч айхгүй, учир нь бид тэднийг халамжилж, хамгаалж, санаж байх болно:
- Хүн бүр, бүх зүйл, дэлхийн бүх хүн, дэлхий хэрэгтэй байна!
Мөн дундах нь заануудаас дутахааргүй шаардлагатай байдаг.
Инээдтэй мангасуудгүйгээр хийж чадахгүй.
Тэр ч байтугай хорон муу, хэрцгий махчин амьтангүй ч гэсэн.
Бидэнд дэлхийн бүх зүйл хэрэгтэй, бидэнд бүх зүйл хэрэгтэй,
Хэн зөгийн бал хийж, хэн хор хийдэг вэ?
Тийм ээ, хэрэв бид хэн нэгэнтэй тийм ч найрсаг биш бол -
Бид бие биедээ үнэхээр хэрэгтэй хэвээр байна!
Хэрэв хэн нэгэн бидэнд илүүц мэт санагдаж байвал
Энэ нь мэдээжийн хэрэг алдаа болж хувирах болно.

Ашигласан уран зохиол:
1. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан зугаа цэнгэлийн туршлага, туршилтууд "Үл мэдэгдэх зүйл ойрхон байна". – О.В. Дибина, Н.П. Рахманова, В.В. Щетинина, М., Сфер худалдааны төв, 2005 он
2. 5-6 насны хүүхдийн хөгжлийн үйл ажиллагаа. Ерөнхий хөгжлийн тав дахь (анхны) түвшний тэтгэмж сурган хүмүүжүүлэх тогтолцооүндсэн агуулгын хэрэгжилт сургуулийн өмнөх боловсрол. (Ахмад насны хүүхдүүдтэй нэгдсэн үйл ажиллагааны систем) / Ed. Л.А. Парамонова. М.: OLMA Media Group, 2010 он.
3. 2-7 насны хүүхдүүдэд туршилтын үйл ажиллагааг зохион байгуулах, сэдэвчилсэн төлөвлөлт, зөвлөмж, хичээлийн тэмдэглэл. – Э.А. Мартынова, И.М. Сучкова, Волгоград: Багш, 2013 он.
4. Цогц төлөвлөлт 2.5 - 7 настай хүүхдүүдтэй алхаж, газрын зураг. – О.Р. Меремянина, Волгоград: Багш, 2013 он.
5." Сэдэвчилсэн өдрүүдцэцэрлэгт”, төлөвлөлт, тэмдэглэл. – Э.А. Алябьева, М., Сфер худалдааны төв, 2006 он

Бүс нутгийн улсын боловсролын төрийн байгууллагаөнчин болон эцэг, эхийн асрамжгүй үлдсэн хүүхдүүдэд зориулсан “Өнчин, асрамжийн газартай. Черниговка"

Хийсвэр

шууд боловсролын үйл ажиллагааүүсэх дээр бүрэн зурагхөгжил, засч залруулах интеграцийн бүрэлдэхүүн хэсгийг эрэлхийлэх замаар ертөнц (танин мэдэхүй).

Ахлах бүлэг

СЭДЭВ: "Шавж"

Сурган хүмүүжүүлэгч

Челядина Светлана Владимировна

2014 он

Зорилтот: "Шавж" сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг бэхжүүлэх.

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

"Шавж" сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх,шавж, тэдгээрийн онцлог шинж чанаруудын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, өргөжүүлэх;

Багасгах дагавар бүхий нэр үг үүсгэх; нэр үгийг тоонуудтай тохирно;

Оньсого хэрхэн тайлж, хариултаа зөвтгөх талаар үргэлжлүүлэн заа.

Залруулах, хөгжүүлэх:

Харилцан уялдаа холбоотой яриа, ярианы сонсгол, харааны ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх;

Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Байгаль, ашиг тустай шавжийг хайрлах, хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Шавжтай сэдэвчилсэн зургууд: соно, зөгий, шоргоолж, эрвээхэй, хатагтай, цох, бөмбөг, хайчилбар зураг.

Урьдчилсан ажил:

Ярилцлага, "Шавж" цувралын зургуудыг үзэх;

Шавжны тухай шүлэг унших, оньсого тааварлах, шавьжны зураг зурах, хурууны тоглоом сурах;

Шавжны тухай танилцуулга үзэх;

Байгаль дахь шавьжийг ажиглах.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын үе:

  • Өвлийн улирлаас эхлээд улирлыг нэрлэ.
  • Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?
  • Хаврын гурван сарыг нэрлэх үү?
  • Одоо хэдэн сар вэ?
  • Хаврын дараа ямар улирал ирдэг вэ?

2. Шавжны тухай сэдэвчилсэн яриа:

Сурган хүмүүжүүлэгч оньсого уншиж, хүүхдүүд таамаглаж, зургийг олж, соронзон самбар дээр тавина.

  • Тэр дөрвөн далавчтай

Бие нь сум шиг нимгэн.

Бас том, том нүд

Тэд үүнийг ... (соно) гэж нэрлэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та үүнийг соно гэж яаж таамагласан бэ, ямар үг хариултыг олоход тусалсан бэ?

  • Анхилуун цэцгийн шүүсийг ууж,

Бидэнд лав, зөгийн бал хоёуланг нь өгдөг.

Тэр хүн болгонд сайхан ханддаг

Түүний нэр ... (зөгий).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөгий гэдгийг таахад ямар үг тусалсан бэ?

  • Тэр бол жинхэнэ ажилчин

Маш их хөдөлмөрч.

Өтгөн ойд нарс модны дор

Зүүгээр байшин барьдаг(шоргоолж).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Шоргоолж гэдгийг таахад ямар үг тусалсан бэ?

Шоргоолж бол ашигтай шавж юм. Тэд толгой, цээж, хэвлий, гурван хос хөлтэй. Тэд маш жижиг бөгөөд маш хөдөлмөрч байдаг.

Тэднийг "ойн захирагч" гэж нэрлэдэг. Нэг өдрийн дотор тэд олон тооны хортой шавжийг устгадаг. Шоргоолжнууд шоргоолжны үүрэнд амьдардаг.Шоргоолжны үүрийг хамгаалж, хадгалах ёстой!

  • Тэр тод, үзэсгэлэнтэй,

Гоёмсог, хөнгөн далавчтай.

Тэр цэцэг шиг харагдаж байна

Мөн цэцгийн шүүс уух дуртай(эрвээхэй).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ нь эрвээхэй гэж танд ямар үг хэлсэн бэ?

Ихэнх эрвээхэй 5, 6-р сард тохиолддог. Тавдугаар сард далавч дээрээ хар толботой цагаан эрвээхэй цэцэрлэгийн дээгүүр нисч эхэлдэг. Навчнаас навч руу нисч, эрвээхэй дээр нь өндөглөдөг бөгөөд үүнээс катерпиллар гарч ирдэг. Катерпиллар дүүрсэн үедээ наалдамхай тороор ороож, хүр хорхойн үүр эсвэл хүүхэлдэй болдог. Хүр хорхойн дотор тарган катерпиллийг үзэсгэлэнтэй эрвээхэй болгон хувиргах ажил явагдаж байна.

Эрвээхэй цэцэг дээр бууж, нектараараа хооллодог бөгөөд түүний хонхорхойгоор хүрдэг.

  • Тэр бүх алдаанаас илүү эрхэм,

Ар тал нь час улаан өнгөтэй.

Мөн үүн дээр тойрог бий

Жижиг хар цэгүүд.(Ladybug).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мөн энэ оньсогоонд энэ нь хатагтай гэж ямар үг хэлсэн бэ?

Хийлч нугад амьдардаг,
Фрак өмсдөгмөн хурдан алхдаг. (Царцаа.)

Хүүхдүүдтэй хамт баталгаажуулна онцлог шинж чанаруудцарцааны бүтэц.

Царцааны бие нь гонзгой, толгой нь ижил хэлбэртэй нүдтэй зууван хэлбэртэй. Мөчрүүд нь урт (ялангуяа хойд мөчрүүд) нь маш урт гуя, шилбэтэй үсэрч буй төрөл юм.

3. Биеийн тамирын хичээлийн минут:

Мөрөө дээшлүүл

Үсрээрэй, царцаанууд!

Үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх.

Бид суугаад, суугаад өвс идэв.

Чимээгүй байдлыг сонс

Илүү өндөр, өндөр, өндөр,

Хөлийн хуруугаараа амархан үсэр

Багш оньсого асуудаг:

Дулаан өдөр, хавар, тавдугаар сард,

Хүн бүр миний тухай мэдэх болно.

Би ялаа ч биш аалз ч биш.

Би шуугиж байна! Би бол Мэй... (Алдаа)

Цог хорхойн биеийн хэсгүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Сарвуу хаана бэхлэгдсэн бэ?(Цээж рүү.)

Бие нь юугаар бүрхэгдсэн бэ?(Хатуу далавч.)

Толгой дээр чинь юу байна? (Нүд, чих, ам, сахал.)

Ил тод нимгэн далавчтай chaferдалд, харагдахуйц
тэд зөвхөн нислэгт байдаг. Тавдугаар сард болсон учраас ингэж нэрлэсэн
тэд гарч ирдэг. Ялангуяа оройн цагаар олон байдаг. Тэд нам дор нисдэг
газраас дээш, чимээ шуугиантай. Цох нь модны холтосыг хаздаг.

Зурган дээр дүрслэгдсэн хүмүүсийг яаж нэг үгээр нэрлэх вэ?

Бүх шавжны гол шинж чанар юу вэ? (Бүх шавж 6 хөлтэй.)

Залуус аа, шавьжнууд юунд зориулагдсан вэ? (шувууны хоол болох, ургамлыг тоос хүртээх) Хүүхдүүдийн хариулт.

Хурууны гимнастик:

Би хөгжилтэй кокчафер юмНударга, долоовор хуруугаа хийх ба

Би эргэн тойрон дахь бүх цэцэрлэгийг мэднэ.жижиг хуруугаа хажуу тийш нь тараана - "сахлаа",

Би зүлгэн дээгүүр эргэлдэж байна,тэднийг хөдөлгө.

Бас намайг Жүжү гэдэг!

4. Дидактик тоглоом "Хэн алга болсон бэ" Тэгээд би шалгах болно, хэн нь хамгийн анхааралтай вэ?

Энд манай шавжнууд байна, чи нүдээ аниад би тэдний нэгийг нь арилгана. Та надад хэнийг устгасан, хэн алга болсныг хэлэх хэрэгтэй болно?

(тоглоомыг 2-3 удаа тоглодог).

Гэхдээ манай гаригаас шавж алга болвол ургамал, амьтан, шувууд алга болно гэдгийг та мэднэ. Тэд бие биенгүйгээр оршин тогтнох боломжгүй. Шавж бол байгалийн нэг хэсэг юм. Тиймээс та шавжийг устгаж чадахгүй, зөвхөн тэднийг халамжилж, хайрлаж, хамгаалаарай.

5. "Нэг - тав" дидактик тоглоом

6. "Эелдэгээр нэрлэ" дидактик тоглоом (бөмбөгөөр)

Шумуул - шумуул

Цох - хорхой

Зөгий - зөгий

Сахал - сахал

Сарвуу - сарвуу

Толгой - толгой

Шоргоолж - бяцхан шоргоолж

Шоргоолжны үүр - шоргоолжны үүр

Нисэх - нисэх

Соно - соно

7. “Өгүүлбэрээ дуусга” дидактик тоглоом

Кокчафер том, хатагтай нь ... (жижиг).

Кокчафер богино далавчтай, соно ... (урт).

Цох нь зузаан сахалтай, эрвээхэй ... (нимгэн).

Катерпиллар мөлхөж, эрвээхэй ... (нисдэг).

Зөгий нисдэг, аалз ... (мөлхдөг).

Царцаа үсэрч чадна, харин хатагтай...(үгүй).

Зөгий үүрэнд амьдардаг, шоргоолжнууд ... (шоргоолжны үүрэнд).

Эрвээхэй нь цэцгийн нектараар хооллодог, аалз ... (нисдэг ...).

Сайн байна, залуус аа, та даалгавраа биелүүлэв.

Дэлхий дээр маш олон төрлийн шавж байдаг. Тэдний хэвлий дээр тэд ховил шиг хөндлөн судалтай байдаг. Эндээс "шавж" гэдэг нэр "халжлах" гэсэн үгнээс гаралтай. Шавж бол идэштэн: тэд бүгдийг иддэг: ногоон, жижиг шавж. Шавжнууд нь том, жижиг байдаг. Зарим нь нисч, бусад нь мөлхөж эсвэл үсэрдэг. Байгальд тэд зөвхөн дулаан (хавар, зун) үед л гарч ирдэг. Шувууд шавьж иддэг. Шавжны дунд хортон шавьж байдаг - хүн, амьтны өвчин тээгч; Ашигтай зүйлүүд бас байдаг - тэд ургамлыг тоос хүртэж, хоол хүнс, түүхий эдээр (зөгийн бал, лав, торго) хангадаг.

8. Тоглоом: "Өөрчлөлтүүд"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, би "Нэг, хоёр - одоо би дагина" гэсэн шившлэг хиймээр байна. Тэгээд би чамайг шидэт саваагаар шавж болгоно. Шавжны хүүхдүүд шумуул (“z-z-z”), зөгий (“z-z-z”), ялаа (“z-z-z”), зөгий (“z-z-z”) зэрэг өвөрмөц дуу чимээ гаргадаг. .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ойн цоорхойд амарсан бөгөөд буцаж ирэх цаг болжээ цэцэрлэг. Гэвч дагина хүүхдүүд рүү шившлэг хийхээсээ өмнө тэднээс шавьж байх нь сайн эсвэл муу эсэхийг мэдэхийг хүсдэг.

9. Хичээлийн хураангуй:

Өнөөдөр бид хичээл дээр хэний тухай ярьсан бэ? Та ямар шавьж мэддэг вэ? Үүнийг нэрлэ. Та юу сурсан бэ? Танд юу таалагдсан бэ?

Зүссэн зургуудыг цуглуулж, шавьжийг нэрлэ.

(Хүүхдүүд ширээн дээр ирээд зургийг цуглуулдаг).

Та ямар шавьж цуглуулсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.