Texnoloji dərs xəritəsinin tərtib edilməsinə dair tələblər. Texnoloji dərs xəritəsi müəllim və tələbələr arasında pedaqoji qarşılıqlı əlaqənin planlaşdırılmasının müasir forması kimi

Məqsəd: “texnoloji xəritə”nin tərtib edilməsi məsələsini öyrənmək.

Marşrutlaşdırma- Bu yeni növ effektiv və yüksək keyfiyyətli tədrisi təmin edən metodik məhsullar təlim kursları ibtidai məktəbdə və ikinci nəsil Federal Dövlət Təhsil Standartına uyğun olaraq ibtidai təhsil səviyyəsində əsas təhsil proqramlarının mənimsənilməsinin planlaşdırılan nəticələrinə nail olmaq imkanı.

Texnoloji xəritədən istifadə edərək təlim effektiv təhsil prosesini təşkil etməyə, ikinci nəsil Federal Dövlət Təhsil Standartının tələblərinə uyğun olaraq fənn, meta-mövzu və şəxsi bacarıqların (ümumbəşəri təhsil tədbirləri) həyata keçirilməsini təmin etməyə və təhsil səviyyəsini əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa imkan verir. müəllimi dərsə hazırlamaq vaxtı .

“Texnoloji xəritə” termini pedaqogikaya texniki, dəqiq istehsaldan gəldi.

Texnoloji xəritə məhsulun emalının bütün prosesini təsvir edən, əməliyyatları və onların komponentlərini, materialları, istehsal avadanlıqlarını, alətləri, texnoloji rejimləri, məhsulun istehsalı üçün tələb olunan vaxtı, işçilərin ixtisasını və s.

Texnoloji xəritə tədris prosesinin layihələndirilməsi üçün nəzərdə tutulmuşdur.

Son onilliklər ərzində cəmiyyət təhsilin məqsədləri və onların həyata keçirilməsi yollarını başa düşməkdə əsaslı dəyişikliklərə məruz qalmışdır. Məqsəd təhsil şagirdlərin ümumi mədəni, şəxsi və idraki inkişafına çevrilir, bunu təmin edir əsas səriştə, necə öyrənmək olar.

Geniş mənada “termin universal təlim fəaliyyətləri” deməkdir öyrənmək bacarığı, yəni. yeni sosial təcrübənin şüurlu və fəal mənimsənilməsi yolu ilə subyektin özünü inkişaf etdirmə və özünü təkmilləşdirmə qabiliyyəti. Daha dar (əslində psixoloji) mənada, bu termin yeni biliklərin müstəqil mənimsənilməsini və bacarıqların formalaşmasını, o cümlədən bunun təşkilini təmin edən bir tələbənin fəaliyyət metodlarının məcmusu (eləcə də əlaqəli öyrənmə bacarıqları) kimi müəyyən edilə bilər. proses.

Deməli, pedaqoqlar müasir təhsil məqsədlərinə nail olmaq üçün şagirdlərlə işdə yeni yanaşmalar axtarmalı və onlardan istifadə etməlidirlər.

Bu gün sinifdə tələbələr üçün universal təlim fəaliyyətini necə formalaşdırmaq lazım olduğunu başa düşmək lazımdır.

Ərizə . Slayd 2 - nə istifadə edir ...

Istifadə edərək dərsin modelləşdirilməsi və aparılması texnoloji xəritə effektiv təhsil prosesini təşkil etməyə, ikinci nəsil Federal Dövlət Təhsil Standartının tələblərinə uyğun olaraq fənn, meta-mövzu və şəxsi bacarıqların (ümumbəşəri təhsil tədbirləri) həyata keçirilməsini təmin etməyə və müəllim hazırlamaq üçün vaxtı əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa imkan verir. dərs. Uzun müddətdir ki, qabaqcıl müəllimlər texnoloji dərs xəritələrini tərtib edirlər.

Texnoloji xəritənin vəzifəsi, məlum olduğu kimi, tədrisdə “fəaliyyət yanaşması” deyilən şeyi əks etdirməkdir.

Dərsin hər mərhələsində biz öz fəaliyyətimizə və şagirdlərin gözlənilən hərəkətlərinə nəzarət edirik.

Texnoloji dərs xəritəsini müəllimin beyin həmləsinin məhsulu hesab etmək olar. Və dərsin vizual görüntüsü onun üçün vacibdir.

Slayd 3- kartın parametrləri.

Belə parametrlər dərsin mərhələləri, onun məqsədləri, tədris materialının məzmunu, tələbələrin təhsil fəaliyyətinin təşkili üsul və üsulları, müəllimin fəaliyyəti və tələbələrin fəaliyyəti ola bilər.

Müəllim öz-özünə dərsi təhlil edərkən çox vaxt sadəcə onun gedişatını təkrarlayır və məzmunun, istifadə olunan metodların və tədrisin təşkilati formalarının seçimini əsaslandırmaqda çətinlik çəkir. Ənənəvi planda əsasən dərsin məzmun tərəfi təsvir olunur ki, bu da onun sistemli pedaqoji təhlilinə imkan vermir.

Dərsin texnoloji xəritə şəklində qeyd edilməsi forması onu hətta hazırlıq mərhələsində də maksimum dərəcədə təfərrüatlandırmağa, tədrisin hər mərhələsində seçilmiş məzmunun, metodların, vasitələrin və tədris fəaliyyəti növlərinin rasionallığını və potensial effektivliyini qiymətləndirməyə imkan verir. dərs. Növbəti addım hər bir mərhələnin, məzmunun seçilməsinin düzgünlüyünün, istifadə olunan metodların və iş formalarının məcmusunda adekvatlığının qiymətləndirilməsidir.

Slayd 4– texnoloji xəritə müəllimə...

Texnoloji xəritə müəllimə imkan verəcək:

  • ikinci nəsil Federal Dövlət Təhsil Standartının planlaşdırılan nəticələrini həyata keçirmək;
  • tələbələr arasında universal təlim fəaliyyətini sistemli şəkildə formalaşdırmaq;
  • dərsin planlaşdırılmasından mövzu tərtibatına keçərək fəaliyyətinizi rüb, yarım il, il üçün planlaşdırın;
  • praktikada fənlərarası əlaqələri həyata keçirmək;
  • mövzunun mənimsənilməsinin hər mərhələsində tələbələr tərəfindən planlaşdırılan nəticələrin əldə edilməsinin diaqnostikasını həyata keçirmək.

Slayd 5 - dərs parametrləri.

1) Dərsin mərhələsinin adı.

2) Dərs mərhələsinin məqsədləri.

4) Müəllimin fəaliyyəti.

5) Tələbə fəaliyyəti.

6) iş formaları.

7) Nəticə.

Fikrimizcə, müəllim və şagirdlərin fəaliyyətinin xüsusiyyətlərini və hər bir mərhələnin nəticələrini düşünülmüş şəkildə inkişaf etdirmək çox vacibdir. Yeni standart ilk dəfə olaraq tədris prosesinin təşkilinə fəaliyyət yanaşmasını tətbiq etməyə borcludur. İndi müəllimdən müasir təhsil texnologiyalarının köməyi ilə dərslərdə yeni təhsil nəticələrinin əldə edilməsini təmin edəcək və şagirdlərin bacarıqlarını inkişaf etdirməyə imkan verəcək tərbiyəvi tədbirlər təşkil etmək tələb olunur. Eyni zamanda şagird o qədər də diqqətlə dinləmir müəllimlər, fəaliyyət prosesində nə qədər bilik və bacarıqlara yiyələnir. Ona görə də hər bir mövzunu işləyib hazırlayarkən konkret olaraq hansı növ tələbə fəaliyyətini təşkil etdiyinizi və hansı nəticə əldə etməyi gözlədiyinizi başa düşmək vacibdir.

Texnoloji dərs xəritəsi müəllim və tələbələr arasında pedaqoji qarşılıqlı əlaqənin planlaşdırılmasının müasir formasıdır.

Bu tərifə əsaslanaraq, dərs axını diaqramını qurarkən etibar edilə bilən və edilməli olan mövqeləri vurğulaya bilərik:

  1. bütün fəaliyyət prosesini təsvir etmək ehtiyacı;
  2. əməliyyatların və onların komponentlərinin göstəricisi.

Dərsin texnologiya xəritəsinin strukturu aşağıdakı xüsusiyyətləri təmin etməlidir:

Slayd 6 - texnoloji xəritənin imkanları:

  1. fəaliyyətin hər bir mərhələsinin diqqətlə planlaşdırılması;
  2. nəzərdə tutulan nəticəyə aparan bütün hərəkətlərin və əməliyyatların ardıcıllığının ən dolğun əks olunması;
  3. pedaqoji fəaliyyətin bütün subyektlərinin hərəkətlərinin əlaqələndirilməsi və sinxronlaşdırılması;
  4. dərsin hər mərhələsində şagirdin özünüqiymətləndirməsinin tətbiqi.

Özünüqiymətləndirmə fəaliyyətin tərkib hissələrindən biridir. Özünə hörmət işarələmə ilə əlaqəli deyil, özünü qiymətləndirmə proseduru ilə bağlıdır. Özünüqiymətləndirmənin üstünlüyü ondan ibarətdir ki, o, şagirdə özünün güclü və zəif tərəflərini görməyə imkan verir.

Texnoloji xəritə üzərində işin mərhələləri:

Slayd 7 - texnoloji xəritə üzərində işin mərhələləri.

1. Öyrənilən mövzuda dərsin yerinin və onun növünün müəyyən edilməsi.

2. Dərsin məqsədinin formalaşdırılması (tərbiyəvi, inkişaf etdirici, tərbiyəvi).

3. Dərsin mərhələlərinin onun növünə uyğun təyin edilməsi.

4. Dərsin hər bir mərhələsinin məqsədinin formalaşdırılması.

5. Hər bir mərhələnin nəticələrinin müəyyən edilməsi (formalaşdırılmış UUD, məhsul).

6. Dərsdə iş formalarının seçilməsi.

7. Müəllim və şagird fəaliyyətinin xüsusiyyətlərinin inkişafı.

Bu materialdan müəllimlər istifadə edə bilər ibtidai məktəb, müxtəlif tədris metodları üzərində işləyir.

Təcrübəçi müəllimlər tərəfindən hazırlanmış kifayət qədər çox sayda texnoloji dərs xəritələrini təhlil etdikdən sonra (açıq elektron məlumat mənbələri əsasında) belə bir xəritənin vahid, müəyyən edilmiş formasının hələ mövcud olmadığı qənaətinə gəldik. Aşağıdakı texnoloji dərs xəritəsini seçdik:

Slayd 8 – texnoloji xəritənin strukturu.

1-ci mərhələ. “Fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyinetmə. Təşkilat vaxtı”. Müəllimin fəaliyyəti: iş ritminə daxil olmaq. Müəllimdən şifahi ünsiyyət. Şagirdlərin fəaliyyəti: sinfi işə hazırlamaq.

2-ci mərhələ. "Biliklərin yenilənməsi və fəaliyyətlərdə çətinliklərin qeyd edilməsi." Müəllimin fəaliyyəti: bilik səviyyəsini üzə çıxarır, tipik çatışmazlıqları müəyyənləşdirir. Şagirdlərin fəaliyyəti: öyrənmə fəaliyyətləri üçün fərdi qabiliyyətləri öyrədən tapşırıqları yerinə yetirmək, zehni əməliyyatlar və öyrənmə bacarıqları.

3-cü mərhələ. "Öyrənmə tapşırığının qurulması." Müəllimin fəaliyyəti: şagirdlərin biliyini aktivləşdirir, problemli vəziyyət yaradır. Şagirdlərin fəaliyyəti: məqsədlər qoyun, dərsin mövzusunu formalaşdırın (aydınlaşdırın).

4-cü mərhələ. “Problemdən çıxmaq üçün layihə qurmaq.” Müəllimin fəaliyyəti: problemdən çıxmaq üçün layihə qurmaq. Şagirdlərin fəaliyyəti: məqsədə çatmaq üçün plan qurmaq və vasitələri müəyyən etmək (alqoritm, model və s.).

5-ci mərhələ. "İlkin konsolidasiya." Müəllimin fəaliyyəti: qavrayış şüurunu yaradır, ilkin ümumiləşdirməni təşkil edir. Şagirdlərin fəaliyyəti: alqoritmi ucadan danışmaqla standart məsələləri həll edin.

6-cı mərhələ. " Müstəqil iş standarta qarşı özünü sınamaqla." Müəllimin fəaliyyəti: yeni biliklərin tətbiqi üçün fəaliyyət təşkil edir. Şagird fəaliyyəti: müstəqil iş, özünü sınamaq, standartla addım-addım müqayisə etmək.

7-ci mərhələ. "Fəaliyyətin əks olunması (dərs xülasəsi)." Müəllimin fəaliyyəti: əksini təşkil edir. Tələbə fəaliyyəti: öz təhsil fəaliyyətlərinin özünü qiymətləndirməsini həyata keçirmək, məqsəd və nəticələri, onların uyğunluq dərəcəsini əlaqələndirmək.

Təhsil sistemində ən son standartların tətbiqi təkcə kurrikuluma, tövsiyə olunan tədris metod və texnikalarının yeni siyahısına düzəlişlər edilməsinə səbəb olmadı, həm də müəllimlərin hazırlaması tələb olunan zəruri sənədlərin həcminə əhəmiyyətli dərəcədə təsir etdi. Bu yeniliklərdən biri Federal Dövlət Təhsil Standartına uyğun olaraq məcburi texnoloji dərs xəritəsi idi ki, onun hazırlanması və istifadəsi müəllimə minimum səy sərf etməklə dərsi mümkün qədər səmərəli keçirməyə kömək edir.

Yeni növ qeydlər

Texnoloji xəritə ənənəvi kontur planın qrafik versiyasıdır. Yeni formatın istifadəsinə əsas təkan ikinci nəsil Federal Dövlət Təhsil Standartının qəbulu oldu. Müəlliflər təhsil standartı Onlar hesab edirlər ki, texnoloji xəritələrdən istifadə dərsin bütün mərhələlərini mümkün qədər ətraflı şəkildə işlətməyə kömək edir ki, bu da dərsin sonunda uşaqların biliklərinin yoxlanılmasını və qiymətləndirilməsini asanlaşdırır.

Xəritə quruluşu

Müəllimlər bilirlər ki, mövzudan asılı olmayaraq istənilən xülasə vahid struktura malikdir. Eyni prinsip qrafik versiya üçün əsas kimi istifadə olunur. Beləliklə, Federal Dövlət Təhsil Standartında biologiya dərsinin texnoloji xəritəsi humanitar və ya elm sahəsindəki hər hansı digər dərs üçün olduğu kimi eyni quruluşa malikdir.

İstənilən texnoloji xəritə kontur planının başlığına bənzəyən başlıqdan başlayır.

Bundan sonra mərhələlərə bölünmüş əsas məzmun elementlərini əks etdirən cədvəl verilir. Masadan sonra siz də yerləşdirə bilərsiniz Əlavə materiallar- dərsdə istifadə olunan testlər, problem həlli, diaqramlar və ya cədvəllər.

Əsas mərhələlər

Texnoloji xəritələrdə dərsin aşağıdakı mərhələləri ətraflı təsvir edilməlidir:

  1. Sinif təşkilatı.
  2. Ev tapşırığını yoxlamaq.
  3. Biliklərin yenilənməsi.
  4. Yeni materialla tanışlıq.
  5. Öyrənilənlərin ilkin yoxlanılması.
  6. Konsolidasiya.
  7. Dərs zamanı əldə edilən biliklərin praktikada tətbiqi.
  8. Ümumiləşdirmə və sistemləşdirmə.
  9. Ev tapşırığı.
  10. Xülasə.

Qeyd edək ki, vaxta qənaət etmək və işin səmərəliliyini artırmaq üçün bir neçə mərhələni birinə birləşdirməyə icazə verilir. Bəzi hallarda bəzi maddələrin buraxılması tamamilə məqbuldur. Məsələn, Federal Dövlət Təhsil Standartında əhatə olunan materialın birləşdirilməsi, öyrənilənlərin yoxlanılması və s. kimi mərhələlər ola bilməz. (xüsusilə dərs şeirin öyrənilməsinə həsr olunubsa və ya müəllim bütün 45 dəqiqə vaxtını roman və ya hekayənin film uyğunlaşmasına baxmağa həsr etməyi planlaşdırıbsa).

Eyni zamanda, növündən asılı olmayaraq, aşağıdakı mərhələlərin məcburi olaraq qaldığını unutmayın:

  1. Təşkilat vaxtı.
  2. Yeni materialı öyrənməyə hazırlaşır.
  3. Əsas mərhələ.
  4. Xülasə.
  5. Refleksiya.

Texnoloji xəritə təlim-tərbiyə fəaliyyətinin təşkili formasını qabaqcadan müəyyən etməyə, yəni şagirdlərin hansı tapşırıqların fərdi şəkildə yerinə yetiriləcəyini, hansının isə cütlük və ya kiçik qruplarda işlənəcəyini planlaşdırmağa kömək edir.

Xəritəni necə etmək olar?

Texnoloji xəritə tərtib edərkən aşağıdakıları etməlisiniz:

  1. Bütün əməliyyatları və onların komponentlərini göstərin.
  2. Şagirdlərin və müəllimlərin fəaliyyətini ətraflı təsvir edin.

Dərsin bu cür ətraflı öyrənilməsi uşaqlar üçün səmərəsiz və ya çox çətin olan tapşırıqları və məşqləri əvvəlcədən müəyyənləşdirməyə kömək edəcək və dərsin hər bir mərhələsi üçün materialı mümkün qədər dəqiq hesablamağa və yaymağa kömək edəcəkdir. Bunun sayəsində müəllim şagirdlərin hər hansı tapşırığı yerinə yetirməyə vaxtının qalmayacağından narahat olmur və ya əksinə, dərsdən zəng çalmasından xeyli tez tapşırıqları yerinə yetirsələr nə edəcəklərini düşünmək məcburiyyətində qalmır.

Məsələn, riyaziyyat dərsi keçməlisən. Sizin tərəfinizdən tərtib edilmiş Federal Dövlət Təhsil Standartının texnoloji xəritəsi ən maraqlı və həqiqətən zəruri tapşırıqları seçməyə, təhsil fəaliyyətinin təşkili formasını əvvəlcədən seçməyə və dərsin sonunda test növünü təyin etməyə kömək edəcəkdir.

Həqiqətən tərtib etmək faydalı xəritə Bir neçə addım atmaq lazımdır:

  1. Mövzunu və onun bu bölmədəki digər mövzular arasında yerini müəyyənləşdirin.
  2. Dərsin növünü müəyyənləşdirin.
  3. Üçlü hədəfi formalaşdırın.
  4. Dərsin növünə və növünə əsasən dərsin əsas mərhələlərini vurğulayın.
  5. Hər mərhələnin məqsədini formalaşdırın.
  6. Hər bir mərhələdə gözlənilən nəticələri müəyyənləşdirin.
  7. Həyata keçirmək üçün ən uğurlu iş formalarını seçin.
  8. Lazımi materialı seçin.
  9. Hər bir mərhələ üçün tələbələr və müəllimlər üçün əsas iş növünü vurğulayın.

Dərs xəritəsini yaratmaq üçün əvvəlcədən şablon hazırlamaq və dərs xəritəsinin necə olacağını düşünmək lazımdır. Federal Dövlət Təhsil Standartının bir nümunəsini bir qədər aşağı təqdim edəcəyik.

Xəritəyə uyğun olaraq müəllimin fəaliyyəti

Xəritənin əsas xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, müəllim qabaqcadan hesablama aparmalı və müəllimin dərsin bu və ya digər mərhələsində konkret nə edəcəyini orada göstərməlidir. Hansı fənni öyrətməyinin əhəmiyyəti yoxdur. Federal Dövlət Təhsil Standartının tarix dərsi və coğrafiya dərsinin xəritəsi bir universal modelə uyğun tərtib ediləcəkdir.

Müəllimin fəaliyyətini aşağıdakı ifadələrdən istifadə etməklə müəyyən etmək olar:

  1. Tələbə hazırlığının yoxlanılması.
  2. Mövzunu və məqsədini ifadə etmək.
  3. Problemi qaldırmaq.
  4. Emosional əhval-ruhiyyə yaratmaq.
  5. Tapşırıq tərtibi.
  6. İşin icrasına nəzarət.
  7. Tapşırıqların paylanması.
  8. Özünü sınağın təşkili.
  9. Söhbəti davam etdirmək.
  10. Qiymətləndirilməsi.
  11. Diktatın aparılması.
  12. Hekayə.
  13. Şagirdləri nəticə çıxarmağa yönəltmək.

Şagirdlərin sinifdəki fəaliyyəti

Aşağıdakı formulalardan istifadə edərək tələbə fəaliyyətini planlaşdıra bilərsiniz:

  1. Notebookla işləmək.

Dərs skripti

Dərsin növü: Yeni biliklərin "kəşf edilməsi" dərsi

Dərsin məqsədləri:___________

_______________________________________________

UUD formalaşması:

Şəxsi hərəkətlər: _____

Tənzimləyici tədbirlər: _________________________________________________________________________________________________

Koqnitiv hərəkətlər: ________________________________________________________________________________________________

Ünsiyyət hərəkətləri: ______________________________________________________________________________________________

Dərs mərhələsi

Müəllimin hərəkətləri

Tələbə fəaliyyətləri

    Öyrənmə fəaliyyəti üçün motivasiya

    Biliklərin yenilənməsi və sınaq öyrənmə fəaliyyətləri

3 Problemin səbəbini və yerini müəyyən etmək

4 Çətinlikdən çıxış yolu qurmaq

5. Tamamlanmış layihənin həyata keçirilməsi

6. Xarici nitqdə tələffüzlə ilkin konsolidasiya

8. Bilik sisteminə daxil edilməsi və təkrarlanması

9. Öyrənmə fəaliyyətləri haqqında düşüncə

Dərs skripti

__________

Dərsin növü: Dərsin əksi

UUD formalaşması:

Şəxsi hərəkətlər: ___________________________________________________________________________________________________

Tənzimləyici tədbirlər: _________________________________________________________________________________________________

Koqnitiv hərəkətlər: ________________________________________________________________________________________________

Ünsiyyət hərəkətləri: ______________________________________________________________________________________________

Dərs mərhələsi

Müəllimin hərəkətləri

Tələbə fəaliyyətləri

1 Motivasiya islah fəaliyyəti

2Biliklərin yenilənməsi və fərdi fəaliyyətlərdə çətinliklərin aradan qaldırılması

3.Fərdi çətinliklərin lokallaşdırılması

4 Tikinti

Müəyyən edilmiş çətinliklərin aradan qaldırılması üçün layihə

5 Tamamlanmış layihənin həyata keçirilməsi

6. Xarici nitqdə çətinliklərin ümumiləşdirilməsi

7. Standarta uyğun yoxlama ilə müstəqil iş

8. Bilik sisteminə daxil edilməsi və təkrarlanması.

9. Dərsdəki fəaliyyətlər haqqında düşüncə

Dərs skripti

Dərsin mövzusu:__________________________________________________________________________________________________________

Dərsin növü: Ümumi metodik oriyentasiya dərsi

Fəaliyyət məqsədi:öyrənilən anlayışların və alqoritmlərin strukturunun qurulması ilə bağlı yeni fəaliyyət metodu üzrə tələbələrin bacarıqlarının formalaşdırılması.

Təhsil məqsədi: identifikasiya nəzəri əsaslar məzmun və metodoloji xətlərin qurulması.

UUD formalaşması:

Şəxsi hərəkətlər:

Tənzimləyici tədbirlər:

Koqnitiv hərəkətlər:

Ünsiyyət hərəkətləri:

Dərs mərhələsi

Müəllimin hərəkətləri

Tələbə fəaliyyətləri

DƏRS PLANI

Maddə ____________________________

Dərs nömrəsi ___________________________

Dərsin mövzusu:__________________________________________________________________________________________________________

Dərsin növü: İnkişafa nəzarət dərsi

Fəaliyyət məqsədi: tələbələrin nəzarət funksiyalarını yerinə yetirmək bacarığının formalaşdırılması.

Təhsil məqsədi:öyrənilən anlayış və alqoritmlərə nəzarət və özünə nəzarət

UUD formalaşması:

Şəxsi hərəkətlər:(öz müqəddəratını təyinetmə, məna formalaşması, əxlaqi və etik oriyentasiya)

Tənzimləyici tədbirlər:(məqsəd müəyyən etmək, planlaşdırma, proqnozlaşdırma, nəzarət, korreksiya, qiymətləndirmə, özünütənzimləmə)

Koqnitiv hərəkətlər:(ümumi təhsil, məntiq, problemin formalaşdırılması və həlli)

Ünsiyyət hərəkətləri:(təhsil əməkdaşlığının planlaşdırılması, sualların verilməsi, münaqişələrin həlli, tərəfdaşın davranışını idarə etmək, ünsiyyət tapşırıqlarına və şərtlərinə uyğun olaraq fikirlərini kifayət qədər dəqiqlik və dolğunluqla ifadə etmək bacarığı)

Dərs mərhələsi

Müəllimin hərəkətləri

Tələbə fəaliyyətləri

    Nəzarət olunan variantın təqdimatı

    Test versiyasının yazılması

    İş performansının obyektiv əsaslandırılmış standartları ilə müqayisə

    Müqayisə nəticəsinin əvvəlcədən müəyyən edilmiş meyarlara uyğun qiymətləndirilməsi

Dərs planı yaratmaq üçün tələb olunan vaxtı necə azaltmaq olar

İkinci nəsil Federal Dövlət Təhsil Standartının yeni tələblərinə uyğun olaraq dərsə hazırlaşmağın, yəni dərsin texnoloji xəritəsinin tərtib edilməsinin daha səmərəli tədris prosesini təşkil etməyə imkan verdiyi fikri ilə razılaşa bilmərəm. Bununla belə, üzərində ilkin mərhələ dərsi “yeni üsulla” planlaşdırmaq mənə çox vaxt apardı (hər dərsə təxminən 2 saat!) ən əlverişli forma tərtib olunana və dərsin mümkün parametrləri yazılana qədər.

Bəli, mən İnternetdə çoxlu metodik ədəbiyyat oxudum, çoxlu texnoloji xəritə nümunələri tapdım, lakin dərs xəritəsinin yaradılması ilə bağlı bir dənə də xüsusi dərslik yox. Ona görə də öz təcrübəm haqqında yazmaq qərarına gəldim. Tapılan məlumatları seçib ümumiləşdirdikdən sonra cədvəli, dərs mərhələlərinin siyahısını, məqsədlərin şablonlarını, tapşırıqları və s. uyğunlaşdırdım. Növbəti dərsin axın cədvəlini tərtib edərkən, indi sadəcə olaraq mənə lazım olan məlumatları kopyalayıb aşağıdakı cədvələ köçürürəm:

İstifadə olunub
üsullar, texnikalar, formalar

UUD təşkil etdi

Əməkdaşlığın nəticəsi

Obyektlər
təlim

Tədbirlər
müəllimlər

Tədbirlər
tələbələr

Texnoloji xəritənin əvvəlində “başlıq” yazmaq lazımdır.

Addım 1: Başlığın doldurulması

Dərsin mövzusu:

Əsas dərslik:

Addım 2: Dərsin mövzudakı yerini, məqsədlərini (müəllim tərəfindən proqnozlaşdırılan, dərsin sonuna qədər əldə edilməli olan nəticə) və məqsədləri müəyyənləşdiririk.

Məqsəd (məsələn):

    salamlama/vida strukturlarını öyrənmək və birləşdirmək üçün tələbə fəaliyyətini təşkil etmək;

    tələbələrin A, B, C əlifbasının hərflərini öyrənmək və ilkin birləşdirmək, transkripsiya anlayışını təqdim etmək üçün fəaliyyətlərini təşkil etmək;

    keçilən materialın təkrarı və ümumiləşdirilməsi üzrə şagirdlərin fəaliyyətini təşkil edir, əlifba üzrə biliklərin yoxlanılmasını təşkil edir;

Tapşırıqlar:

    Təhsil (idrak, idrak). Təsvir nümunəsi:ümumi təhsil bacarıqlarını formalaşdırmaq (müqayisə etmək, ümumiləşdirmək, nəticə çıxarmaq, təhlil etmək bacarığı), yeni sözlərlə tanışlıq yolu ilə şagirdlərin lüğətini genişləndirmək ...

    İnkişaf. Təsvir nümunəsi: digər tələbələrlə əməkdaşlıq ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirmək, öyrənilən sözləri oxumaq və tələffüz bacarıqlarını artırmaq; tələbələrin əldə edilmiş bilikləri ümumiləşdirmək, təhlil, sintez, müqayisə aparmaq və lazımi nəticələr çıxarmaq bacarıqlarının inkişafına kömək etmək; səbəb-nəticə əlaqələri qurmaq bacarığının inkişafı üçün şərait yaratmaq, analitik bacarıqların inkişafına şərait yaradan vəziyyətlər, tədris və elmi-texniki məlumat mənbələri ilə işləmək bacarıq və bacarıqlarının inkişafı üçün şərait yaratmaq, əsas və xarakterik, diqqətliliyin, müşahidənin və əsas şeyi vurğulamaq bacarığının inkişafı üçün şərtlər, qiymətləndirmə müxtəlif proseslər, hadisələr və faktlar; əldə edilmiş biliklərin qeyri-standart (standart) şəraitdə tətbiqi bacarıqlarının inkişafına kömək etmək, inkişafı təşviq etmək güclü iradəli keyfiyyətlər tələbələr, bacarıqların inkişafı yaradıcı yanaşma praktiki problemlərin həllinə, texnoloji (mücərrəd, məntiqi, yaradıcı) təfəkkürün inkişafı.

    Maarifləndirici. Təsvir nümunəsi: humanizm, kollektivizm, böyüklərə hörmət, qarşılıqlı yardım, həssaslıq, nəzakət, pis vərdişlərə mənfi münasibət, fiziki sağlamlığın dəyərini dərk etmək üçün şərait yaratmaq/təmin etmək, öyrənməyə marağın inkişafına kömək etmək; xarici dil, tədris vəsaitləri vasitəsilə sinifdə motivasiya səviyyəsini yüksəltməyə kömək edir.

Tapşırıqlar dərsdən dərsə təkrarlana bilər və bu normaldır - axı biz bir dərsdə diqqəti inkişaf etdirə, yaddaşı yaxşılaşdıra və ya öyrənməyə həvəsləndirə bilmirik.

Dərsin növü (nümunə): yeni şeylərin öyrənilməsi dərsi, biliklərin möhkəmləndirilməsi dərsi, biliyin kompleks tətbiqi dərsi, biliklərin ümumiləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi dərsi, biliyin monitorinqi və qiymətləndirilməsi dərsi (və ya nitq bacarıqlarının inkişafı dərsi, nitq bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi dərsi). nitq bacarıqları, nitq bacarıqlarının inkişafı dərsi).

İndi cədvəli doldurmağa keçək.

Addım 3: Dərsin mərhələlərinin onun növünə uyğun təyin edilməsi. Burada ardıcıllıq və məntiqi izləmək üçün linqvistik aspektləri (fonetika, lüğət, qrammatika) və nitq fəaliyyətinin növlərini (dinləmə, danışma, yazma, oxuma) da yaza bilərsiniz.

Dərs addımları:

    Həvəsləndirici və giriş hissəsi (5-10 dəq).

1.1 Dərsin başlanğıcının təşkili: salamlaşma, istiləşmə

1.2 Dərsin əsas mərhələsinə hazırlıq (Öyrənmə fəaliyyətləri üçün motivasiyanın təmin edilməsi - məqsəd qoyma)

1.3 Ev tapşırıqlarının yerinə yetirilməsinin yoxlanılması

    Əməliyyat-koqnitiv hissə (30-35 dəq)

2.1 Yeni biliklərin və fəaliyyət üsullarının mənimsənilməsi

2.2 Anlayışın ilkin yoxlanışı

2.3 Biliklərin və fəaliyyət üsullarının konsolidasiyası

2.4 Biliklərin ümumiləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi

2.5 Biliyə nəzarət və özünü yoxlama

    Reflektiv-qiymətləndirici hissə (5-10 dəq)

3.1 Dərsin yekunlaşdırılması

3.2 Refeksiya

3.3 Ev tapşırığı haqqında məlumat

Fiziki bir dəqiqə (20-25 dəqiqə) və ya daha yaxşısı iki (12 və 22 dəqiqə) daxil etməyinizə əmin olun.

Addım 4: Hər bir mərhələnin məqsədlərini yazırıq, məsələn: öyrənmək, möhkəmləndirmək, ümumiləşdirmək və s.

Addım 5: Dərsin məzmunu müəllimin hərəkətləri və şagirdlərin hərəkətləridir.

Addım 6:İstifadə olunan metodlar (reproduktiv, qismən axtarış, izahlı və illüstrativ), həmçinin tələbə işinin texnikaları, formaları (fərdi , kollektiv, cütlük).

Addım 7: UUD təşkil etdi.

    Şəxsi UUD:

    adekvat, müsbət, şüurlu özünə hörmətin formalaşması;

    sosial əhəmiyyətli fəaliyyətə olan ehtiyacı ödəyən motivin formalaşması;

    idrak maraqlarının, təhsil motivlərinin inkişafı;

    başqalarına qarşı xoş niyyət, inam və diqqətliliyin inkişafı;

    əməkdaşlığa və yardım göstərməyə hazırlığın formalaşdırılması.

    Tənzimləyici UUD və fəaliyyət növləri:

    öz fəaliyyətini təşkil etmək bacarığı (tapşırıqları yerinə yetirmək üçün müstəqil bir plan tərtib etmək);

    təlim məqsədlərini qəbul etmək, saxlamaq və onlara əməl etmək bacarığı;

    plana uyğun hərəkət etmək bacarığı (bir problemin həlli, iki və ya daha çox addımda ifadələrin hesablanması);

    öz fəaliyyətinin prosesinə və nəticələrinə nəzarət etmək bacarığı (hesablamaları yoxlamaq);

    qiymətləri və qiymətləri adekvat qavramaq bacarığı (özünü qiymətləndirmə və özünüqiymətləndirmənin nəticələrinin müəllimin qiyməti ilə müqayisəsi);

    tapşırığın subyektiv mürəkkəbliyi ilə obyektiv çətinliyi ayırd etmək bacarığı (tapşırığın təhlili, tapşırığın növünün müəyyən edilməsi);

    çətinlikləri aradan qaldırmağa hazır olmaq (qeyri-standart problemlərin həlli, yeni həll yollarının axtarışı).

    Koqnitiv (ümumi təhsil) UUD:

    axtarış və seçim zəruri məlumatlar(problemin təhlili, verilən məlumatın tapılması, layihə fəaliyyəti)

    işarə-simvolik modelləşdirmə (rəsmlərin, diaqramların qurulması, problem üçün qısa qeydin yaradılması, düsturların alınması və yazılması)

    biliyi strukturlaşdırmaq bacarığı;

    şifahi və nitq ifadələrini şüurlu şəkildə qurmaq bacarığı yazılı(hesablama alqoritmini, məsələnin həlli prosesini izah edin, hərəkətlərin izahatlarını yazın);

    ən çox seçim təsirli yollar konkret şərtlərdən asılı olaraq problemlərin həlli (ən çox hesablanması rahat şəkildə, problemi bir neçə variantla həll etmək);

Koqnitiv (məntiqi) UUD:

    təhlil, sintez, təsnifat, konsepsiyanın ümumiləşdirilməsi, səbəb-nəticə əlaqələrinin qurulması, məntiqi mülahizə zəncirinin qurulması, sübut.

    Rabitə UUD:

    fikirlərini şifahi şəkildə ifadə etmək bacarığı və yazı(fikirinizi sübut edin)

    dialoqda iştirak etmək bacarığı (müəllimə, sinif yoldaşlarına suallar vermək, suallara cavab vermək);

    danışıqlar aparmaq, tapmaq bacarığı ümumi qərar(cütlərdə, qruplarda işləmək);

    müxtəlif mövqelərin mümkünlüyünü başa düşmək (bir tapşırığı yerinə yetirmək fərqli yollar, təxmin cavabları),

    başqa bir baxışa hörmət,

    öz mövqeyini sübut etmək bacarığı,

    ümumi məqsədlərə nail olmaq üçün səylərin əlaqələndirilməsi (qruplar, qruplar, layihə fəaliyyətləri).

Addım 8: Əməkdaşlığın nəticəsi dərsin hər bir mərhələsinin məqsədlərinə uyğun olmalıdır.

Addım 9: Təlim alətlərini təyin edin ki, sizə lazım olan hər şeyi bir anda görə biləsiniz. bu mərhələdə.

İndi kompüterdə boş sütun və sətirlərlə xəritənin tərtibatını saxlayırıq və artıq hazırlanmış məlumatlarla doldururuq. Ümid edirəm ki, siz yeni tələblərdən istifadə edərək dərsə hazırlaşmaq üçün lazım olan vaxtı əhəmiyyətli dərəcədə azalda bilərsiniz.