Lekce ve školce na téma nábytek. Shrnutí hry OD ve starší skupině MŠ na téma: Nábytek. Hry a cvičení s prsty

Shrnutí lekce „Nábytek a jeho účel“ pro děti 3-4 roky

Cíl: seznámit děti s různé typy nábytek.
Věk: 3-4 roky
Cíle programu: souvislá řeč: naučit děti reagovat jasně a srozumitelně
otázky týkající se účelu nábytku;
z.k.r: připevnit správná výslovnost samohlásky a souhlásky;
slovní zásoba a gramatika: naučte se používat podstatné jméno v řeči
s obecným významem – nábytek.

Vybavení a materiály: hračkový nábytek, počítací tyčinky, hračka slona, ​​hračka zajíce;

Průběh lekce

1. Organizační moment.
Učitel: (Přečte báseň A. Kondratyeva „Pozdrav“)
Dobré ráno!
Ptáci začali zpívat.
- dobří lidé,
Vstát z postele
Všechna temnota se skrývá v koutech,
Slunce vyšlo a prochází údolími

Zdravím vás všechny a zvu vás na jízdu na kole (děti sedí na židlích a napodobují pohyby cyklistů při hudbě Jekatěriny a Sergeje Železnova „Bicycle“).

Poslechněte si píseň „Bicycle“
Stáhnout píseň)

2. Hlavní část.

Artikulační gymnastika "Slon"
Učitel: Kluci, podívejte se, kdo se s námi setkává? (Slon)
- Abychom nevyděsili slona, ​​proměníme se také ve slony.
Budu napodobovat slona
Trupem si přitáhnu rty,
A teď je nechávám jít
A vrátím to na své místo (vytáhnu rty dopředu)
Učitel: Jdeme dál

Didaktická hra"Obchod s nábytkem"
Učitel: Naše kolo se zastavilo. Co je to za budovu, pojďme dovnitř.
(Na učitelském stole je nábytek pro panenky)
Učitel: Kluci, tohle je obchod.
- Podívejte se a pojmenujte, co v tomto obchodě prodávají. (stůl, židle atd.)
- Sto, židle, křeslo, pohovka, je to tak? (nábytek)
- Ty a já jsme uvnitř obchod s nábytkem. Obchod s nábytkem prodává různé druhy nábytku.
- Proč potřebujeme pohovku? (lehnutí, spaní atd.)
- K čemu je skříň?
- Proč potřebujeme židli? Stolice? Postel? Atd.

Prstová gymnastika"Nábytek"
Učitel: Jaký druh nábytku tu není? Podívej, na čem sedíš? (židle).
- Podívej, kde jsou tužky a barvy? (tabulka)
- Tyto kusy nábytku v obchodě byly rozebrány. Ukažme si prsty, jak vypadá stůl nebo židle
„Židle“ Nohy, opěradlo a sedadlo –
Zde je židle pro vaše překvapení ( levá dlaň zpříma, pravá ruka sevřená v pěst je položena na její spodní část)
"Stůl" Stůl má čtyři nohy,
Víko nahoře je jako na dlani ( levá ruka sevřený v pěst, na něj položena dlaň pravá ruka)

Didaktická hra „Přidej slovo“
Učitel: Dá se láskyplně a krásně říkat o kusech nábytku. je to tak.
stůl - stůl,
židle – ..... (vysoká židle),
pohovka - ..... (pohovka),
šatní skříň - .....(skříňka).

Didaktické cvičení"Pojďme se poznat"
Učitel: Kluci, podívejte se, kdo vykukuje zpoza keře? (králíček).
- Zajíčku, neboj se, pojď ven. Seznamte se s kluky. Kluci, běžte si pohladit králíčka. Řekněme králíčkovi naše jména, ale budeme to říkat jedno po druhém, aby tomu králíček rozuměl a aby si naše jména zapamatoval
(Děti si předávají zajíčka z ruky do ruky a volají jména)
- Řekni králíčkovi, kde jsme byli. (v prodejně nábytku)

Didaktická hra „Skládání z tyčinek“
Bunny: Nikdy jsem neměl nábytek
Učitel: Neboj se, zajíčku, kluci ti teď sestaví nábytek z tyčinek
"Stolíček" Sedí na stoličce u stolu,
A bez něj je náš dům nepohodlný (tři tyče: dvě vertikálně, jedna horizontálně)
"Postel" Do ložnice dáme postýlku,
A budeme na tom sladce spát.
(čtyři tyče: dvě vertikálně, dvě horizontálně)

3. Shrnutí lekce
Učitel: Kluci, je čas, abychom se vrátili domů. Maminky a tatínkové už na nás čekají.
- Kde jsme dnes byli? (v prodejně nábytku)
- Co se prodává v obchodě s nábytkem? (nábytek)
- Kam byste chtěli jít během vaší příští lekce?

Olesya Ponomarenko
Poznámky k lekci "Nábytek"

Programové úkoly:

Identifikovat a rozšířit znalosti dětí o různých nábytek; materiál, ze kterého je vyroben; čalounictví: látka, kůže; příběhy o původu nábytek, jeho využití lidmi.

Představte profese lidí podílejících se na výrobě nábytek: dřevorubec, tesař, tesař, výtvarník-designér, montážník.

Rozvíjet schopnost porovnávat, nacházet známky podobností a rozdílů, vytvářet vztahy příčiny a následku mezi předměty a materiály, zobecňovat a vyvozovat závěry.

Rozšiřte si slovní zásobu o nová slova.

Slovník: dřevorubec, nosič dřeva, návrhář, tesař, montážník, tesař, čalounění, látka, sbírat, připravovat, továrna na nábytek, stolní deska, područky.

Materiál: ilustrace různých nábytek, profese, materiálů: kámen, dřevo, kousky kůže, látky, kvaš, voda, kartáč, hadry; nástroje: kladivo, hřebíky, pila, hoblík; přírodní a panenka nábytek

Průběh lekce

Vychovatel: Kluci, bez čeho je pro člověka těžké žít v bytě?

Dnes budeme mluvit o nábytek. Který nábytek, který znáte? k čemu to je? nábytek? Bylo to vždy? lidé mají nábytek?

Učitelův příběh, ukázka ilustrace:

Vychovatel: Kdysi dávno, kdy ještě nebyly vesnice ani města, se žilo v jeskyních. Aby unikli dešti a chladu, rozdělali ohně a ohřáli se u ohně. Na čem podle vás lidé dříve relaxovali?

Děti: Na podlaze, na zemi, na kamenech

Vychovatel: Představte si, že jste nyní v jeskyni, jste unavení a rozhodněte se relaxovat: sedněte si, lehněte si, jak je vám to příjemné. Jak se cítíte?

Děti: Je těžké ležet na podlaze, vaše nohy jsou unavené z dřepu, vaše záda jsou nepohodlná.

Vychovatel: Takže staří lidé byli nepohodlní, podlahy byly mokré, studené, tvrdé, kameny ostré. Co se stane, když dlouho ležíte na chladném místě?

Děti: Můžete zmrznout, nastydnout, onemocnět.

Vychovatel: A pak se jednoho dne lovci, vracející se s kořistí, posadili k odpočinku padlý strom. Představte si, že jste v lese a sedíte na stromě. Komfortní? Lepší než na Zemi?

Děti: Lepší, protože strom není vlhký, není studený, ale přesto nepohodlný, strom se kymácí, kutálí, může se zasadit tříska.

Vychovatel: Tehdy ten muž začal přemýšlet o tom, co by měl udělat nábytek? Kolem jeskyně byly jen kameny a dřevo. Doporučuji prozkoumat kameny a dřevo (dotknout se ho, přiložit na tvář, přivonět k němu, nařezat, zatlouct hřebík, ohoblovat).

Děti: Kameny jsou studené, těžké, ostré, drsné, silné. Hřebík se ohýbá, nezatlouká se, neřeže. Dřevo je příjemné na dotek, hřejivé, pevné, můžete ho hoblovat a bude hladké, dobře se do něj zatlouká hřebík, dají se do něj vrtat díry.

Závěr: Člověk se rozhodl udělat dřevěný nábytek, protože je příjemný na dotek a snadno se zpracovává.

Vychovatel: Víte, lidi, jaké profese se na výrobě podílejí nábytek?

Návrhář přichází s nábytek, dělá kresby. Dřevorubci připravují klády pro výrobu nábytek, na nábytek v továrně tesaři a truhláři vyřezávají díly, lepí je dohromady a montéři nábytek pomáhají efektivně a rychle sestavovat velké předměty nábytek.

Prstová gymnastika "Mnoho nábytek v bytě» :

Raz, dva, tři čtyři (děti ohýbají prsty, počínaje palcem, na obou rukou,

Mnoho nábytek v bytě(děti zatínají a uvolňují pěsti).

A dáme šálek do skříně.

Aby si nohy odpočinuly,

Posaďme se na chvíli na židli.

A když jsme tvrdě spali,

Leželi jsme na posteli.

A pak já a kočka

Sedli jsme si ke stolu.

Pili spolu čaj a džem (děti střídavě tleskají rukama).

Mnoho nábytek v bytě.

Organizační moment: "Řekni slovo".

Kostya vstoupil do místnosti

A dáme šťávu... (na stole).

Káťa vyndala žirafu,

Koule a trpaslík... (ze skříně).

Ivanova nová kniha

Pojďme si... (zpod pohovky).

Pokud chce Míša spát,

Leží... (na posteli).

Aby si odpočinuly nohy

Chvíli si sednu... (na židli).

Cvičení "Řekni opak":

Skříň je vysoká a noční stolek... nízký.

Skříň je velká, ale noční stolek je... malý.

Sedačka je měkká, ale taburet je... tvrdý, tvrdý.

Židle je měkká a stůl je... tvrdý, tvrdý.

Noční stolek je nízký a skříň je... vysoká.

Noční stolek je malý, ale skříň je... velká.

Taburetka je tvrdá, ale pohovka je... měkká.

Stůl je tvrdý a židle... měkká.

Cvičení "Zavolej mi laskavě":

Stůl - stůl, židle - židle, police - police, skříň - skříň, postel - postýlka, křeslo - křeslo, pohovka - pohovka, komoda - komoda, noční stolek - noční stolek;

Stoly - stoly, židle - židle, police - police, skříně - skříně, postele - dětské postýlky, sedací soupravy - sedací soupravy, komody - komody, noční stolky - noční stolky.

Cvičení "Který?":

Stůl ze dřeva – jaký je? (Stůl je vyroben ze dřeva - to znamená, že je dřevěný.)

Židle z plastu – jaká je? (Židle vyrobená z plastu znamená, že je plastová.)

Židle ze slámy - tak co to je? (Židle vyrobená ze slámy znamená, že je vyrobena ze slámy.)

Kožená pohovka - jaká je? (Pohovka je vyrobena z kůže - to znamená, že je kožená.)

Nohy taburetu jsou ze železa – jaké to tedy jsou? (Nohy stoličky jsou ze železa - to znamená, že jsou železné.)

Dveře skříněk jsou skleněné - co to je? (Dveře skříněk jsou skleněné - to znamená, že jsou skleněné.)

Cvičení „Řekněte mi, k čemu tato položka je nábytek:

K čemu slouží jídelní stůl? (na oběd)

K čemu je konferenční stolek? (pro časopisy)

K čemu je psací stůl? (pro psaní)

K čemu je počítačový stůl? (pro počítač)

K čemu je knihovnička? (pro knihy)

K čemu je skříň? (na nádobí)

Šatník za co? (na oblečení)

K čemu je botník? (na boty)

K čemu je skříň na prádlo? (na prádlo)

9. Cvičení "Řekni to jedním slovem":

Jídelní stůl - který? (jídelna)

Stůl na časopisy - jaký? (časopis)

U jakého stolu píšou? (psaní)

Počítačový stůl - jaký? (počítač)

Knihovna - která? (rezervovat)

Skříň - která? (nádobí)

Skříň - která? (šaty)

Botník - který? (bota)

Ložní skříň - která? (prádlo)

10. Cvičení „K čemu je tato položka? nábytek:

Toto je knihovna. Regál pro kancelář.

Tohle je postel. Postel do ložnice.

Tohle je pohovka. Pohovka do obýváku.

Toto je porcelánový regál. Stojan na kuchyňské náčiní.

Tohle je šatní skříň. Šatní skříň do ložnice.

Toto je bufet. Bufet do kuchyně.

Tento jídelní stůl. Jídelní stůl do kuchyně (do obývacího pokoje).

Toto je stolička. Taburet do kuchyně.

Toto je židle. Židle do obývacího pokoje (pro kancelář).

Vychovatel: Kluci, o čem jsme dnes mluvili? Co nového jste se naučili?

Který nábytek vybrali byste si do bytu? Proč?

Publikace k tématu:

"Nábytek pro pohádkové obyvatele" Cíl: Rozvinout zájem o konstruktivní činnosti Cíle: 1. Naučit se navrhovat podle schémat 2. Formovat.

Cíl: Objasnění a aktivizace slovníku na téma „Nábytek“. Vzdělávací cíle: objasnit, jak děti chápou kusy nábytku a jejich.

Cíl: zvýšení objemu slovní zásoby, upevnění slovní zásoby, rozvoj souvislé řeči. Průběh lekce: 1. Seznámení s herní situací.

Shrnutí lekce „Nový nábytek do pokojíčku pro panenky Tanya“ (první juniorská skupina) Cíle programu: 1. Pokračovat v seznamování dětí s předměty v jejich bezprostředním okolí a jejich funkcemi. 2. Rozšiřte chápání dětí.

"Nábytek". Shrnutí lekce o tvoření elementárních matematických pojmů v přípravné skupině Cíle: - rozvinout schopnost tvořit množiny na daném základě, vidět složky množin; - posílit schopnost instalace.

Cíl: - upevnit představy o nábytku, jeho účelu, typech a částech; -rozvíjet logické myšlení, zraková pozornost, řeč sluch;.

"Nábytek". Synopse GCD o kognitivním vývoji („Svět kolem nás“) Nábytek. Cíle: systematizovat znalosti dětí o nábytku Cíle: Seznámit děti s historií nábytku.

Cíl: obohatit slovní zásobu dětí o lexikální téma „Nábytek“. Cíle: - aktualizovat představy o nábytku a jeho účelu;

Integrace vzdělávací oblasti: „Poznání“, „Komunikace“. Cíle: formovat u dětí porozumění typům nábytku; konsolidovat a aktivovat.

Nástin lekce kognitivního rozvoje (seznámení s okolním světem) pro děti 3-4 roky na téma „Předměty kolem nás „Nábytek“.

Knihovna obrázků:

Téma lekce: Byt, ve kterém bydlíme

cíle:

- seznámit se s pojmem „nábytek“;

- pěstovat touhu co nejvíce pomáhat, radovat se, cítit zadostiučinění, když uděláte pro druhého dobrý skutek;

- naučit se starat o věci a hračky.

Práce se slovní zásobou: podstatná jména (byt, stůl, postel, skříň, židle, nábytek, obchod, peníze); přídavná jména (prázdný, speciální, herní, nábytkový, nezbytný); slovesa (sednout, uložit, koupit, povečeřet, vyřezat, dát).

Zařízení: Panenka Stepashka, obrázky zobrazující kusy nábytku (židle, stůl, postel, skříň), plastelína, desky na práci s ní, stohy.

Vychovatel. Kluci, Stepashka nás přišla navštívit do školky. (Přináší panenku.) On pláče.

Děti. Stepashko, co se stalo?

Vychovatel(s panenkou v rukou). Stepashka přijala nový byt, ale je prázdný. Neví, co má dělat. Kluci, pomozme mu.

Štěpánka. Nemám ve svém bytě... (Dělejte hádanky.)

S nohama, ale nechodit,

S opěradlem, ne vleže. (Židle.)

Ukazuje obrázek židle.

Děti. Židle.

Vychovatel. Stepashka nemá židle. k čemu jsou?

Děti. Sedí na nich.

Štěpánka. Hádej, co ještě nemám?

Jsem sladký k unaveným

Ale budeme krmit nemocné. (Postel.)

Ukazuje obrázek postele.

Děti. Postel. Stepashka nemá postel.

Vychovatel. Kluci, k čemu je postel?

Děti. Spí na tom.

Štěpánka. ještě to nemám...

Hádej hádanku.

Čtyři bratři

Schoulí se pod jednou střechou,

Všichni mají stejné jméno. (Tabulka.)

Ukazuje obrázek stolu.

Děti. Tabulka. Stepashka nemá stůl.

Vychovatel. K čemu je stůl?

Děti. Jedí u stolu.

Štěpánka. Potřebuji také...

Co je v domě za oblečení? (Skříň.)

Ukazuje obrázek skříně.

Děti. Skříň.

Vychovatel. K čemu je skříň?

Děti. Je v ní uloženo oblečení.

Vychovatel. Stepashka nemá židle, stůl, skříň ani postel. Jak se jedním slovem nazývá vše, co by v bytě mělo být?

Děti. Nábytek.

Vychovatel. Chlapi, odkud máte doma nábytek?

Děti. Máma a táta to koupili v obchodě.

Štěpánka. Jak je to v obchodě? Kupuji chléb a mléko v obchodě, ale žádný nábytek jsem tam neviděl.

Vychovatel. Prodává se ve speciálním obchodě. Kluci, jak se to jmenuje?

Děti. Nábytek.

Vychovatel. Kluci, pomozme Stepashce koupit nábytek.

Děti. Pojďme.

Učitel, děti a Stepashka jdou do obchodu s nábytkem na hraní.

Štěpánka. Kluci, děkuji, že jste mi pomohli vybrat nábytek do mého bytu a dali mi židle; Až zařídím nábytek, pozvu vás všechny na návštěvu. Sbohem.

Každé dítě žijící v bytě nebo soukromém domě by mělo vědět, jaký nábytek se tam používá a za jakým účelem. To je přesně důvod, proč byly vytvořeny s obrázky nábytku pro děti. Pomáhají dítěti rozvíjet vizuální paměť, čímž podporují lepší paměť objektů na nich zobrazených.

Kartičky s nábytkem lze využít i ve vzdělávacích hrách.

Za tímto účelem jsou obrázky nábytku pro děti rozděleny do dvou skupin a jsou uvedeny vysvětlení jejich akcí. Poté pojmenují každý předmět na nich vyobrazený a pohovoří o jeho účelu v bytě. Pro začátek zvažte například kuchyni a nábytek, který je v ní instalován. Patří mezi ně závěsné skříně a skříně instalované na podlaze s mnoha policemi uvnitř, zásuvky, jídelní stůl se židlemi. Případně měkké kuchyňský kout.

Poté se přesunou do obývacího pokoje a ukáží následující karty nábytku pro děti. Tam zpravidla dávají centrálu nábytková stěna, konferenční stolek, pohovka nebo pohovka, měkké židle nebo křesla.

Při úvahách o ložnici používají nábytkové karty s obrázky ložnicové sestavy a šatních skříní rozdělených na dvě poloviny. Jedna z nich je prezentována ve formě polic a druhá je určena pro oblečení, které je zavěšeno ve skříni na ramínkách.

Poté hravou formou rozehrají situaci vstupu do nového dvoupokojový byt, ve kterém nikde nic není. Děti samy musí přijít na to, kde bude obývací pokoj, ložnice a kuchyně. Z celkového počtu nabízených karet s vyobrazeným nábytkem si pak musí vybrat ty, které se nejvíce hodí k vybavení konkrétního pokoje. Kromě toho musí děti vysvětlit, proč si vybraly právě tyto předměty.

Můžete si také hrát v obchodě s nábytkem, kde si děti budou muset vybrat mezi mnoha obrázky nějakou sadu.

Jak vidíte, karty nábytku pomáhají dětem dozvědět se o jeho typech a také o jeho účelu. Zcela zdarma si zde můžete stáhnout tematické karty s obrázky různého nábytku. Jsou vhodné pro obojí individuální použití doma a pro mateřské školy, školy pro raný rozvoj atd. Kliknutím na obrázky níže si můžete stáhnout a vytisknout obrázky nábytku pro děti.

Výběr materiálů k tématu

Obrázkové karty

Tyto karty si můžete stáhnout jako obecný archiv.

Pro posílení představ o nábytku si můžete stáhnout zde hry zdarma věnované tématu nábytku pro děti:

před vámi jsou tematické kartičky s názvy nábytku a obrázky, jako je stůl, židle, vana, křeslo, telefon, lednička, skříň, hodiny, postel, televize, lampa, závěsy, ale i kartičky s různé typy pokoje - obývací pokoj, koupelna, ložnice, kuchyň. Úkolem dítěte je roztřídit do skupin, který pokoj by měl mít nábytek. Kromě toho se dítě z těchto karet může naučit číst, například přiřazovat obrázkové kartičky a slova k obrázkovým kartám. Takové hry tedy formují logiku dítěte, trénují jeho pozornost, vytrvalost a jemné motorické dovednosti jeho prstů.

Tematický výběr her a cvičení pro malé děti, téma: „Nábytek“

cíle:

Rozšiřte znalosti dětí o nábytku.
Aktivujte slovní zásobu dětí na toto téma.
Vytvořte si stabilní představy o barvě, velikosti, množství, tvaru.
Učte děti počítat do tří, pohybovat se v prostoru a chápat význam pojmů „horní“ a „dolní“.
Cvičte malování prstem a razítkování, vyřezávání, lepení.
Rozvíjet myšlení, paměť, jemnou motoriku, koordinaci pohybů. Koordinace slov a pohybů.

Zařízení:

Nádherná taška s kousky nábytku na hraní.
Kusy dřeva.
Obrázky zobrazující kusy nábytku (postel, pohovka, křeslo, stůl, židle) a truhlář.
Kolíčky na prádlo, obrázek siluety židle bez opěradla vyříznutý ze silné lepenky.
Obrázek pohovek s bílými prázdnými prostory v podobě geometrických tvarů na místě polštářů pohovek, vystřižené polštáře na pohovku tvarově vhodné.
Obrázek na pozadí zobrazující stůl bez desky stolu a stoličky bez sedadel; sedadla a stolní deska vystřižené z barevného papíru; lepidlo.
Obrázek zobrazující tři kusy nábytku a jednu hračku - medvěda.
Spárované obrázky nábytku.
Obrázek na pozadí s obrázkem stromu bez listí, zelená plastelína.
Prstové barvy, vybarvovací obrázek s obrázkem pohovky.
Kartonové postele ve třech velikostech, kusy látky-přehozy odpovídající velikosti postelí.
Schematické znázornění dvou židlí (velké a malé) vyrobených ze čtverce, oválu a dvou kruhů; tyto stejné geometrické postavy vystřižené z barevné lepenky.
Malé figurky hnízdících panenek. Nábytek pro panenky.
Stavební materiály: kostky, cihly, brousky.
Barevné obrázky siluety oblečení a hraček, obrázky polic a skříní.
Listy papíru ve formě deky, razítek, nůžek.
Lepené z krabičky od sirek komody s jednou, dvěma a třemi zásuvkami; tlačítka.
Knoflíky, obrázek kuchyňské skříňky s kruhy odpovídajícími barvě a velikosti knoflíků, ve formě úchytek a náčiní.
Zvukové nahrávky: „Musíme si odpočinout“, „Tuki-tok“.

Průběh lekce:

Didaktická hra „Nádherná taška“

Děti vytáhnou z tašky nábytek pro panenky a pojmenují ho.
Židle, postel, pohovka, křeslo, stůl, skříň – to vše lze nazvat jedním slovem – nábytek. Rozhlédněte se, jaký nábytek máme v pokoji?

Didaktická hra „Utíkej ke kusu nábytku, který pojmenuji“

Učitel pojmenuje kus nábytku a děti najdou a přiběhnou k pojmenovanému kusu nábytku.

Vezměte geometrické tvary a rozložte je na velkou židli na diagram.

Jaký tvar jste použili na výrobu opěradla židle? Z náměstí. Jaký tvar udělali sedadlo? Z oválu. Z jakých tvarů byly vyrobeny područky? Z kruhů. Kolik kol jste použili? Dva kruhy.
Nyní položte malou židli.

Didaktická hra „Umísti hnízdící panenky do židlí“

Umístěte jednu hnízdící panenku na malou židli a tři hnízdící panenky na velkou židli.

Didaktická hra „Uspořádejte polštáře na pohovce“

Tyto nové pohovky potřebují polštáře. Ke každé pohovce vyberte dva polštáře vhodného tvaru.

Didaktické cvičení „Najdi předmět navíc“

Podívejte se na obrázek. Zobrazuje nábytek, ale jedna věc není nábytek. Co na obrázku není nábytek? Medvěd. Tohle je hračka.

Dynamická pauza „Musíme si odpočinout“

Děti se pohybují na hudbu podle textu.

Aplikace "Stůl a stoličky"

Koupeno do kuchyně nový stůl a stolicemi.
Jakou barvu má stůl? Žluť. Ukaž mi modrou stoličku, zelenou, červenou.
Sedáky přilepte na taburety a desku na stůl. Stačí je správně vybrat: na modrém stoličce - modrý sedák, na červeném stoličce - červený sedák, na zeleném stoličce - zelený sedák a na žlutém stole - žlutá stolní deska.

Hra s kolíčky na prádlo "Opět židle"

Pomocí kolíčků na prádlo vytvořte opěradlo židle.

Didaktické cvičení „Párové obrázky“

Děti dostanou obrázky zobrazující různé kusy nábytku a jsou požádány, aby tento předmět pojmenovaly. A pak najděte spárovaný obrázek s přesně stejným objektem.

Didaktická hra "komoda"

Před vámi jsou komody. Počítejte je. Kolik komod? Tři komody. Dá se to říct? Že jsou stejní? Ne, jsou jiné. Ukažte mi nejmenší komodu. Kolik má zásuvek? Jedna zásuvka. Ukažte mi střední komodu. Kolik má zásuvek? Dvě zásuvky. Ukažte mi největší komodu. Kolik zásuvek má? Tři šuplíky. Jakou barvu má velká, malá, střední komoda? Podívejte se do horní zásuvky prostřední komody. co je v něm? Tlačítko. Umístěte tlačítko spodní zásuvka. A do horní zásuvky prostřední komody dejte tři knoflíky.

Konstrukce ze stavebních materiálů „Židle, stůl, postel“

Židle: postavte cihlu svisle na kostku. Umístěte matrjošku na židli.
Stůl: Položte cihlu na kostku. Položte na stůl malé nádobí.
Postel: Připevněte cihly položené na hraně k trámu podél hran. Uspat hnízdící panenku.

Didaktická hra „Udělej postele“

Umístěte postele před sebe. Spočítejte, kolik jich je? Tři postele. Stejné postele? Ne jinak. Ukaž mi to velká postel, střední, malý.
Teď si vezměte přehozy, je jich tolik jako postelí – tři. Vyberte si správnou velikost přehozu pro každou postel.

Děti malují prsty obrázek pohovky.

Didaktická hra „Dejte věci na své místo“

Máte skříň a polici. Tady jsou rozházené věci. Oblečení by se mělo dát do skříně a hračky by měly být umístěny na polici.

Nábytek je vyroben ze dřeva. Podívejte se na tyto kusy dřeva.
Chcete-li vyrobit stůl, musíte pokácet strom.

Dynamická pauza „Spojovatelé“

Děti provádějí imitační pohyby podle textu, jak je ukazuje učitel.

Nasekali jsme, nasekali,
Abychom měli logy.
Řezali jsme, řezali jsme -
Vyráběli jsme prkna z klád.
Plánovali jsme, plánovali jsme -
Desky se staly hladkými.
Dali jsme je do řady
Přibili to kladivem.
Vše namalujeme později.
Výsledkem je nová tabulka.

Ale pokud jen pokácíte stromy, nezůstanou žádné stromy. Proto je nutné vysadit nové stromy místo těch, které byly vykáceny.

Basreliéfní socha „Strom“

Děti odtrhávají kousky zelené plastelíny a lepí je na obrázek stromu bez listí.

Prstová gymnastika "Nehty"

Bom, bom, bom, bom,
Kladivem narážíme hřebíky.
Hřebíky se nezatloukají
Jen se ohýbají.

Jedna ruka je „kladivo“ (zaťatá pěst). Druhá ruka je „nehty“ (otevřená dlaň s roztaženými prsty). Kladivo-pěst klepe na každý hřebík-prst, který se po dopadu ohne.

Takže musíte vzít kleště,
Zatlučeme hřebíky.
Tahal jsem, táhl, táhl,
Narovnal jsem všechny nehty.

Nehtové prsty jsou všechny ohnuté. Prsty druhé ruky jsou kleště (palec a ukazováček se zavírají a otevírají Pomocí kleští střídavě stahujeme a rovnáme všechny nehtové prsty).

Najděte místo každého tlačítka v kuchyňská skříňka. Dávejte pozor, abyste umístili velká tlačítka na velká kolečka a malá tlačítka na malá kolečka.

Didaktická hra "Co chybí?"

Předměty jsou vystaveny před dětmi nábytek pro panenky. Potom je jeden objekt odstraněn a děti musí pojmenovat, který objekt chybí.

Dynamická pauza „Spousta nábytku v bytě“

Jeden, dva, tři, čtyři,
V bytě je spousta nábytku.
(Chůze v kruhu, držení za ruce)

Pověsíme košili do skříně,
(Roztáhněte ruce do stran - otevřete dveře)

A dáme šálek do bufetu
(Natáhněte ruku dopředu)

Aby si nohy odpočinuly,
Posaďme se na chvíli na židli.
(dřepnout si)

A když jsme tvrdě spali,
Leželi jsme na posteli.
(Lehni si na koberec, ruce pod tvými tvářemi)

A pak já a kočka
Sedli jsme si ke stolu.
Pili spolu čaj a džem.
(Sedni si ke stolu)

Spousta nábytku v bytě!

Kreslení razítky a stříhání nůžkami „Nová deka na pohovku“

Děti zanechávají otisky nanášením razítek podél celé roviny přehozu, poté ostříhnou okraje třásní nůžkami.

Didaktická hra „Dej mi slovo“

Učitel udělá hádanku a ukáže obrázek odpovědi a děti musí odpovědět nahlas.

Pokud chce Fedya spát,
Lehne si na... POSTELI

Míša vešla do pokoje
A dejte šťávu na... STŮL

Dáša vlétla do pokoje,
Vzal jsem tašku a deštník z... ŽIDLE

Ivanova nová kniha
Vyndal jsem to zpod... POHOVKY