Rusų kalbos projektas 5. Rusų kalbos projektas „Slapyvardžių pasaulis“ (5 kl., rusų k.). Djakonovskajos vidurinė mokykla

PROJEKTINIS DARBAS RUSŲ KALBA.

Tema: Verti dėmesio skyrybos ženklai

Projekto vadovas: Tatarnikova L.N.

Akademinis dalykas: rusų kalba.

Dalyvio amžius: 11 metų amžiaus.

Projekto tipas: tyrimai

Trukmė: trumpalaikis (2 savaites).

Tikslas: skyrybos ženklų reikšmės ir funkcijų tyrimas, jų vaidmens sakiniuose ir rašytinėje kalboje nustatymas, analizuojant literatūros ir realaus gyvenimo pavyzdžius.

Užduotys:

Reikalinga įranga:

1.Babaytseva V.V., Chesnokova L.D. Leidykla „Drofa“, 2010 m

2. Zemskis A.M. ir kiti rusų kalba. Sintaksė. – M. Išsilavinimas, 1996 m.

3. Baranovas M.T. ir kiti rusų kalba: žinynas. medžiagos. – M.: Išsilavinimas, 1989 m.

Anotacija.

Projekto aktualumas:

Asmeninė reikšmė: Rusų kalbos pamokose daugumai vaikų sunkumų kelia būtent skyrybos ženklai. Rašant testą ar diktantą, tai yra neteisingai uždėtas skyrybos ženklas, kuris branginamą „5“ gali paversti „4“, todėl atkreipsime dėmesį į skyrybos ženklus.

Numatytas produktas mokinių projektinė veikla: pristatymas „Dėmesio verti skyrybos ženklai“.

Projekto santrauka.

Kodėl mums reikia skyrybos ženklų? Juk turime laiškus. Kodėl neužtenka abėcėlės raidžių, kad tai, kas parašyta, būtų suprantama skaitytojui? Iki XV amžiaus žmonės Rusijoje rašė ne tik be skyrybos ženklų, bet ir apskritai be tarpų tarp žodžių.

- Skyrybos ženklai pamažu įėjo į mūsų raštą: taškas ir dvitaškis XI amžiuje, kablelis XIV amžiuje, kabliataškis XV amžiuje, klaustukas XVI amžiuje, šauktukas ir brūkšnys XVII amžiuje, elipsė XVIII amžiuje. Žmonės vystosi, tobulėja skyrybos sistema.

Rusų kalbos skyrybos ženklų yra dešimt pagrindinių: taškas, kabliataškis, kablelis, dvitaškis, brūkšnys, klaustukas, šauktukas, elipsė, skliaustai, kabutės .

Ir apskritai skyrybos ženklai reikalingi ne tik dėl patogumo. Pavyzdžiui, rašydami kableliais atskiriame žodžius, žodžių grupes ir sakinius. Netinkamai padėtas arba praleistas kablelis gali pakeisti viso sakinio prasmę ir klaidingai suprasti, kas parašyta. Čia, pavyzdžiui. „Padėkite statulą, laikančią auksinę lydeką“.

1. Padėkite statulą su auksiniu iešmu.

2. Padėkite auksinę statulėlę laikančią lydeką.

Prisiminkite garsiąją frazę „Egzekucija negali būti atleista“ iš ne mažiau garsios pasakos „12 mėnesių“ apie išlepintą princesę, kuri tikėjo, kad skyrybos ženklai nėra ypač svarbūs.

Štai pavyzdžiai iš gyvenimo. Atidžiau pažvelkite į mūsų mieste iškabintus skelbimus, skaitykite juos laikraščiuose, šiuolaikinėje grožinėje literatūroje: pasitaiko ir skyrybos klaidų. Ir ne taip retai, kaip norėtume. Skelbimas: „Girtiems šunims ant riedučių įeiti griežtai draudžiama“. Kablelio vaidmuo šiame skelbime matomas plika akimi.

Taigi savo projekte išanalizavau skyrybos ženklų reikšmę ir funkcijas bei įvardijau jų vaidmenį sakiniuose ir rašytinėje kalboje:

1.Skyrybos ženklai padeda visapusiškiau ir tiksliau išreikšti rašytinės kalbos prasmę.

2. Skyrybos ženklai yra orientaciniai ženklai, padedantys suvokti turinį. Dėl skyrybos ženklų nebuvimo kai kuriais atvejais sunku suprasti tekstą, todėl ženklų išdėstymas raidėje yra būtinas.

3. Nemokant vartoti skyrybos ženklų neįmanoma įvaldyti rašytinės kalbos kaip visumos, todėl labai svarbu mokėti skyrybos ženklus.

Atsiliepimai iš vadovouž 5 klasės mokinės Viki Kozik tiriamąjį projektą

Darbas „Įsidėmėtini skyrybos ženklai“ ».

Projekto tikslai:

1. Skyrybos ženklų istorija.

2. Atlikti praktinius darbus:

a) skyrybos ženklų naudojimas kasdieniame gyvenime.

b) Naudodami pavyzdžius parodykite teksto prasmės pasikeitimą pertvarkius ar pakeitus skyrybos ženklus.

Projekto aktualumas: Skyrybos ženklai yra kaip muzikiniai užrašai. Jie tvirtai laiko tekstą ir neleidžia jam subyrėti. Ar jie reikalingi, skyrybos ženklai, dabar, mūsų dinamiškai besikeičiančiame, mobiliajame pasaulyje? Juk bendraudami per pokalbius, SMS ir „Skype“ jaunuoliai, kaip taisyklė, jomis nesinaudoja: tai nereikalinga! Už ką? Jie tiesiog sukelia problemų! Mokėjimas naudoti skyrybos ženklus yra neatsiejama rašytinės kalbos mokėjimo dalis, ji yra tokia pat svarbi, kaip ir gebėjimas reikšti mintis raštu.

Projektas yra įdomus darbas su daugybe išvadų. Autorius įrodo, kad skyrybos ženklai sudaro skyrybos sistemos centrą. Skyrybos ženklai yra raktas į žmogaus intelektualinį vystymąsi, žmogaus kaip individo raidą.

Medžiaga darbe pateikta nuosekliai ir aiškiai. Išvados ir išvados teisingos. Tikiu, kad Kozik Wiki tyrimo projektas gali būti pristatytas mokyklos projekto gynimo konferencijoje.

______________________________________ / Pilnas vardas/

„___“ ________________ 2016 m

Natalija Nikolajeva

Mini projektas rusų kalba« Žodis»

5 Klasė

Sukūrė mokytoja N. A. Nikolaeva

Prekybininkas: "Parduodu žodį! Žodis nėra lengvas, mielas žodis! Pirkti žodį, tai labai svarbu!

Senelis: „Kiek vertas tavo? žodį? Kodėl tai taip svarbu?"

Prekybininkas: "Mažasis senelis, visai ne!"

Senelis: Ei, prekeivi! Kaip jį nusipirkti?

Prekybininkas: Jokių problemų! Pasinaudokite savo protu ir pabandykite kartu įminti mano mįslę. Vaikinai, padėk man atspėti žodį seneliui ir gauk!

Aiškinamasis žodynas sako, kas tai yra -

1. Tam tikrame jos vystymosi etape atsiradusi speciali materijos egzistavimo forma, kurios pagrindinis požymis ir skirtumas nuo negyvų objektų yra medžiagų apykaita.

Ožegovo žodynas sako kad tai yra fiziologinė žmogaus, gyvūno, visų gyvų būtybių egzistencija.

Tam yra ir kitų reikšmių žodžius, A tiksliai:

1 Įvykiai, kurie atsitinka su kažkuo egzistuojančiu.

2. Visko, ką žmogus padarė ir patyrė, visuma.

3. Visuomenės ir žmogaus veikla visomis jos apraiškomis.

4. Pasenusi vertė. tas pats, : biografija.

Ar atspėjote, kas tai yra? (gyvenimą)

Puiku, vaikinai, padėjote mano seneliui nusipirkti žodį« Gyvenimas» . Leisk jam gyvenimą bus ilgas ir sveikas.

Rodo ir skaito pristatymo skaidrę.

gyvenimas [zhyz"n"]

IN žodį« gyvenimą» : skiemenys-1 ( gyvenimą, raidės-5, garsai- 4 :

zh [zh]: priebalsis, porinis balsingas, neporinis sunkus

ir [s]: balsė

z [z"]: priebalsis, porinis balsingas, porinis švelnus

n [n"]: priebalsis, neporinis balsingas, sonoruojantis, porinis švelnus

Tiesiogiai – analizė žodžiai pagal kompoziciją

Kalbos dalis: veiksmažodis.

šaknis - ZHI; pabaiga - ТТ;

Metmenys žodžius: ZHI

Žodis„Live“ yra šios morfemos arba dalys:

Priešdėlis (0) : -

Šaknis žodžius(1) : ZHI;

Priesaga (0) : -

Pabaiga (1) : Т;

Prekybininkas: IN rusų kalba vartojama daug frazeologinių vienetų vienu žodžiu gyvenimas.

Pavyzdžiui:

Sudeginti gyvenimą(Gyvenkite nerūpestingai, linksminkitės ir linksminkitės)

Nesu patenkintas gyvenimu(susidomėjimo praradimas, Apatija)

Gyvena <;jūsų> nesigailiu (Elkitės nesavanaudiškai, būkite labai darbštūs).

mano gyvenimas(kažkas ar kažkas svarbiausia žmogui)

Gyvenimas yra pusiausvyroje(Kažkas gresia)

Kova nevyksta gyvenimą ir iki mirties (Negailėdami jūsų gyvenimą) .

IN gyvenimas negali atspėti(kažkas labai sudėtingo, painu)

Kalbėk už gyvenimą(lėtai ir ramiai viską aptarkite)

Versle? sėkmės ir sėkmės!

Po dušu? šiluma ir gerumas!

Gyvenk įdomiai, su gera nuotaika,

Tikėkite sėkme ir svajonėmis!

Prekybininkas:

Padovanok meilę šeimai ir draugams,

Naują dieną sutikite su šypsena

Ir yra viskas, kas geriausia gyvenimą,

Mokėti pamatyti ir žinoti!

Publikacijos šia tema:

Intelektualus žaidimas rusų kalba 8 klasės mokiniams „Patys protingiausi“ 8 KLASĖS ŽAIDIMAS „PROTINGIAUSIAS“ RUSŲ KALBOS IR LITERATŪROS TIKSLAI: 1) pasitikrinti mokinių rusų kalbos ir literatūros žinias; 2) vystytis.

Mokomosios užduotys rusų kalba 1 klasės mokiniams, skirtos sukurti UUD pagal federalinio valstybinio išsilavinimo standarto reikalavimus Užduotis 1. Užduotis skirta ugdyti asmeninę mokymosi prasmę ir pradines refleksijos formas. Edukacinis kompleksas „Rusijos mokykla“. rusų kalba. 1.

Rusų kalbos darbo programos 4 klasei aiškinamasis raštas Aiškinamasis raštas Dalyko „Rusų kalba“ darbo programa sudaryta remiantis federaliniu pagrindiniu standartu.

IMG]/upload/blogs/detsad-368497-1460189924.jpg Šventė „Gyvenimas duotas už gerus darbus“. (skamba fanfaros) Tai tiesiog kažkas sugalvojo.

Projektas II klasės mokiniams „Šaltoji paprika“ Projekto pavadinimas: „Cool Pepper“. Projekto vadovas: Kovaleva A. G. Projekto asistentai: Petrova E. A. Akademinis dalykas, kurio metu.

Projekto aktualumas: Federalinis valstijos ikimokyklinio ugdymo standartas vadinamas vienu pagrindinių principų.

Savivaldybės švietimo biudžetinės įstaigos 1 vidurinė mokykla r.p. Čunskis

Projektas

„Kaip gimsta žodžiai rusų kalba“

Baigta : Rukosuev Sergejus, 5 „b“ klasės mokinys

Prekė : rusų kalba

Prižiūrėtojas: Tverdokhleb Galina Michailovna,

rusų kalbos ir literatūros mokytoja.

R.p. Čunskis

2017 m

Problemos pagrindimas:

Kiekvienas žmogus turi mokėti savo kalbą. Suprasti, kaip vyksta kalbos pokyčiai. Domėkitės, kaip kuriamos tam tikros taisyklės. Kiek aš žinau?

Problemos aktualumas:

Mūsų mokykloje yra daug gerų, vertų mokinių. Bet aukščiausio 100 balų rezultato egzaminuose dar niekas nėra surinkęs. Net viena tema iš visos rusų kalbos gali padėti tobulinti žinias. Svarbu išmokti rusų kalbą, tai padės jums būti sėkmingam gyvenime.

Hipotezė:

spėju, kad

atsiranda naujų žodžių

kartu su naujais daiktais,

ir žodžių daugėja

arba

yra modifikuojami

žodžių darybos morfemų dėka.

Tikslai:

1. Apsvarstykite naujų žodžių atsiradimo sąlygas.

2. Praplėskite savo žinias temoje „Žodžių daryba“.

3. Susipažinkite su žodžių darybos morfemomis.

4. Sužadinti bendraamžių susidomėjimą gimtąja kalba.

Planuoti.

1. Įvadas (Tas, kuris moka savo kalbą, myli savo kalbą).

2. Dėl žodžių kilmės kalbos istorijoje (originalo rusų kalba ir skolinė; pasenusi ir atsirandanti).

3. Žodžių darybos būdai.

4. Šaknis kaip pagrindinė semantinė dalis.

5. Žodžių darybos morfemos ir formuojamosios.

6. Ką mano klasės draugai žino apie žodžių darybą?

7. Išvada.

„Prieš tave yra didžiulė rusų kalbos masė. Tave šaukia gilus malonumas, malonumas pasinerti į visą jo neišmatuojamumą ir suvokti nuostabius jo dėsnius...“

N. Gogolis

Mes mokame ir mylime savo gimtąją kalbą. Ar mes žinome? Dažnai sakoma, kad mes gerai nemokame savo gimtosios kalbos. Jau dvejus ar trejus metus visa šalis rašo diktantus (totalinį diktantą, kuris vienu metu vyksta dešimtyse Rusijos ir net pasaulio miestų). Ir ne vertinimui, o tam, kad patys suprastume, kaip kiekvienas iš mūsų mokame kalbą. Kalba, kuria kalbėjo daug puikių žmonių: poetų ir rašytojų, mokslininkų, keliautojų, astronautų, herojų ir tiesiog mūsų protėvių. Jie kalbėjosi, vertino, mylėjo ir brangino!

Vykdydamas šį projektą norėjau sužinoti, kaip žodžiai atsiranda kalboje. Ar ką tik sugalvojote objekto pavadinimą? Arba yra kažkokie žodžių sandaros ypatumai.

Iš kur atsiranda naujų žodžių?

Ar mano klasės draugai tai žino?

Skaitydama susijusias knygas sužinojau, kad yra

originalūs rusiški žodžiai

ir žodžiai,pasiskolintas iš kitų tautų.

Iš istorijos žinome, kad valstybės prekiavo viena su kita ir bendravo. Taigi kartu su pavadinimu atsirado ir iš kitos tautos atkeliavę objektai. Taip pasirodė žodžiai rusų kalba:cundukas, varčia, iždas (iš tiurkų tautų);

pūga, koldūnai, rogės (iš šiaurės tautų), iš jų beveik visi su žvejyba susijusių žodžių pavadinimai;

Germaniškos kilmės yra žodžiai princas, katilas, kardas, kalva, kiaulė ir kt.

Daugiausia į rusų kalbą atkeliavo graikiški žodžiai: daugelio daržovių ir vaisių pavadinimai (vyšnia, agurkas, burokėliai), kiti namų apyvokos daiktai, drabužiai (pirtis, lėlė, suolas, žibintas, kaspinas).

Rusų žodynas buvo praturtintas lotyniškais žodžiais (studentas, egzaminas, autorius, dėstytojas), prancūzų (paltas, švarkas, baldai, sultinys) ir kitų tautų.

Žodžiai, pasirodo, kaip ir žmonės, gyvena ir miršta, t.y. nebenaudojami. Šis procesas vadinamasarchaizavimas. Atrodo, kad žodžiai patenka į archyvus ir vadinami pasenusiais.

Ir tas skambutis atsiranda naujų žodžiųneologizmai . Jie atsiranda dėl žmogaus pažangos.

5 klasėje susipažinome su žodžių darybos būdais:

    Prefikso metodas

    Priesagos metodas

    Priešdėlis – priesagos metodas

    Papildymas

Susidomėjau šia tema. Norėjau sužinoti daugiau. Juk jei tai žodžių darybos būdai, tai jie padeda gimdyti naujus žodžius.

Aš uždaviau sau klausimus :

1. Kokį vaidmenį žodžių daryboje atlieka priešdėliai ir priesagos?

2. Ar galima sudaryti naujus žodžius iš skirtingų žodžių dalių?

Žodžių daryba – viena įdomiausių kalbos mokslo sekcijų. Kaip formuojami žodžiai, kaip jie struktūruojami, į kokias semantines dalis skirstomi – visus šiuos klausimus sprendžia žodžių daryba. Jūs, žinoma, mokykloje mokėtės žodžių darybos rusų kalbos pamokose ir turite idėją apie reikšmingas žodžio dalis (morfemas), žinote, kaip atskirti galūnę nuo priešdėlio ir šaknį nuo galūnės.

Stebėkime žodį eilėraštyje „Pasaka“

Pasaka

Atvirame lauke, įbaltas lauke
Tai buvo viskas
balta-balta ,
Nes tai laukas
Padengtas baltu sniegu.

Ir stovėjo tame baltame lauke
Sniego baltumo - Baltasis namas,
Su baltu stogu, su baltomis durimis,
SU
balto marmuro veranda.

Lubos buvo baltos, baltos
Baltumas grindys spindėjo
Buvo daug baltų laiptų
Balti kambariai, baltos salės.

Ir įbaltiausias pasaulio salėje
Miegojau be sielvarto ir rūpesčių,
Miegojo ant baltos antklodės
Visiškai juoda katė.

(B. Zakhoder)

Šeši žodžiai: balta, balta-balta, sniego balta, baltas marmuras, baltumas, baltumas formuojasi skirtingai ir kiekvienas žodis turi savo reikšmę. Tuo pačiu metu visur išsaugoma šaknis, taip pat išsaugoma baltos spalvos leksinė reikšmė.

Balta yra tik spalva

Balta-balta – ne kas kita, kaip balta

Sniego balta – akinantis baltumas ir grynumas

Baltas marmuras – baltas, bet matinis

Baltiausias – aukščiausias baltos spalvos taškas

Jei kalbame apie žodžio šaknį, ji kiekviename žodyje turi pagrindinę reikšmę. Kas keičia žodžių reikšmę?

Ir keičiasi žodžių reikšmėžodžių darybos morfemos . Dabar žinau, kad yra morfemų

žodžių daryba ir formų daryba

Formo formuojantis nekurkite naujų žodžių, o tik keiskiteforma žodžius. Dažniausiai tai būna pabaiga

Katės-katės-katės-katės-katės-katės

Galūnė tik nurodo objektų skaičių arba keičia jį pagal atvejus. Pats žodis nekeičia savo leksinės reikšmės.

Veiksmažodžių priesaga –L – taip pat yra formatyvinė. Tai tik nurodo to paties veiksmažodžio būtąjį laiką: stovėti – stovėjo. Ši priesaga žodžio reikšmės nekeičia.

Bet yražodį formuojantis morfemos (priešdėliai ir priesagos).

Priešdėliai sudaro naujas žodžių reikšmes:

skristi, persikelti, mesti , depozitas

tu-

rodo judėjimą iš vidaus:išbėgti, išmesti, iškasti

į-

nurodo veiksmo užbaigimą, jo pabaigą:baigti skaityti, plaukti, ten patekti

už-

būdamas kitoje pusėje, už nugaros:kiemai, rajonas,

nurodo veiksmo pradžią:dainuoti, verkti, juoktis

į-

padėtis objekto paviršiuje:antgalis, antrankis, ausinė
veiksmų kryptis kažko link: priklijuoti, prisiūti, užmesti

per-

reiškia sth. ant kažko:antakiai, antstatas

iš naujo

kažkas, kas gali būti jungiamoji nuoroda:koplyčia, tiltas, nosies mostas, korespondencija,

pagal-

vieta paviršiuje ir kažko viduje:pakrantė,

arba veiksmo pradžia:nešė, bėgo, padavė

po -

ko nors po objektu arba šalia jo vieta:smakras, pėda, palangė

išankstinis

padėtis prieš arba prieš ką nors:persirengimo kambarys, papėdė, placdarmas

išankstinis

Perdėta arba lygi pervertinei vertei:gražus,

sustabdyti, pertraukti

prie-

Veiksmo neužbaigtumas, priartėjimas, kažko papildymas:atėjo, siuva, vinis

Priesagos taip pat sukuria naujas žodžių reikšmes:

DAIKTAVARDŽIAIS

Ir kitos daiktavardžių priesagos.

PRIE BŪDVARDŽIŲ

-iv-

būdvardžiai, turintys reikšmę: pastovi savybė, kokybė, polinkis į kažką, turintis tam tikrą kokybę (tingus, klastingas, gražus, žaismingas)

Ayy

medžioklė

In-

žąsis, dėde

Rytai

sidabrinis, aksominis

Ir kitos būdvardžių priesagos.

Veiksmažodžiais

Ir kai kurios kitos veiksmažodžių priesagos.

Aptariau tik kai kurias kalbos dalis. Vis tiek išmoksime naujų kalbos dalių ir sužinosime jų priesagų reikšmę.

Ką mano klasės draugai žino apie žodžių darybą?

Nusprendžiau atlikti nedidelę apklausą:

1. Kokius žinote rusų kalbos žodžių darybos būdus?

* visus 4 metodus (priešdėlis, priesagas, priešdėlis ir priesagas) įvardijo 8 iš 12 (66,6 %)

*priešdėlius ir priesagas atsimena 9 iš 12 (75%)

2. Kokia yra pagrindinė žodžių morfema?

* žodžio šaknį įvardijo 12 iš 12 respondentų (100%)

3. Kas jungia žodžius į susijusias grupes?

* šaknis yra dažna giminingų žodžių dalis – 7 iš 12 (58,3%)

4. Ar galite atskirti susijusius žodžius nuo to paties žodžio, kuris buvo pakeistas?

* gali rasti giminingų, nes turi bent kiek kitokią reikšmę – 7 iš 12 (58,3%)

*sunku, nes pakeistą žodį taip pat galima laikyti giminingu – 5 iš 12 (41,6%)

5. Kodėl žodžių darybos būdas vadinamas priesaginiu arba priešdėliu?

*Visi 12 atsakė teisingai – (100%)

6. Kokias morfemas galima vadinti žodžių darybinėmis?

* Sudarantys žodžius – 8 žmonės iš 12 (66,6%)

* Nauji žodžiai sudaro priešdėlius arba priesagas – 4 iš 12 žmonių (33,3%)

7. Ar tau patinka rusų kalba?

*Meilė, atsakė 5 žmonės iš 12 (41,6%)

O ką suaugusieji prisimena iš žodžių darybos rusų kalboje ir iš dalyko apskritai?

Nusprendžiau atlikti nedidelę apklausą tarp savo draugų.

Štai klausimus, kuriuos uždaviau suaugusiems:

1. Ar jums patiko rusų kalbos pamokos mokykloje?

* Taip, 6 žmonės iš 6 respondentų atsakė – 100 proc.

2. Kur pravertė rusų kalbos žinios?

* Gyvenime rašant įvairius dalykinius darbus – 3 žmonės

* Padedu vaikams ruošti namų darbus – 2 žm

* Nebijau pildyti jokių dokumentų – 5 žmonės

* Sėkmingai įstojo į institutą – 1 asmuo

3. Ar prisimeni, kokios yra žodžių dalys?

* priešdėlis, šaknis, galūnė, galūnė – 6 žmonės iš 6 respondentų

4. Kaip manote, kokį vaidmenį atlieka priesagos ir priešdėliai?

* Keisti žodžius – 2 iš 6 žmonių

*Pakeiskite žodžių reikšmes – 4 iš 6 žmonių

5. Ko palinkėtumėte 5 klasės mokiniams sėkmingo dalyko studijų atžvilgiu?

„Stenkitės gerai mokytis, kad jūsų gyvenimas būtų geresnis“

„Mokymas yra lengvas! Mums reikia mokytis. Pabandyk. Būdami vaikai, mes ne visada to klausome, o paskui gailimės.

„Nešvaistykite laiko – mokykitės, stenkitės, siekite geresnio gyvenimo“

„Visada atlikite namų darbus, kad neatsiliktumėte ir sėkmingai mokytumėtės“

Vykdydamas šį projektą priėjau prie išvados, kad rusų kalba man dar daug kas nežinoma. Mano klasės draugai dar turi daug ko išmokti.

Tačiau man pavyko kai ką patikrinti: žodžiai tikrai gimsta atsiradus naujiems objektams ir mokslo bei technologijų pažangai, taip pat žodžių formavimo morfemų dėka.

Tai reiškia, kad mano iškelta hipotezė yra teisinga. O tyrinėdamas temą pasiekiau šiuos tikslus:

1. Svarstytos naujų žodžių atsiradimo sąlygos.

2. Praplėstos žinios temoje „Žodžių daryba“.

3. Susipažino su žodžių darybos morfemomis.

4. Stengėsi sužadinti bendraamžių susidomėjimą gimtosios kalbos mokymusi.

Naudota literatūra:

1. D.E. Rosenthal "Šiuolaikinė rusų kalba"

2. D.E. Rosenthal „Rašybos ir literatūros redagavimo vadovas“

3. D.E. Rosenthal „Praktinė rusų kalba“

4. T.V. Shklyarova „Rusų kalba praktiniuose užsiėmimuose“

5. V.M. Burmakas „Rusų kalba piešiniuose“

6.A.N. Shtol „Žodžių daryba“

7. Interneto ištekliai

Kūrybinis mini projektas 5 klasėje rusų kalba tema: „Ar aš mieliausias pasaulyje ...“ (Federalinės valstijos švietimo standartai LLC)

Būdvardžio portreto kūrimas įvairiais būdais dirbant su tekstu

Rachmatullina Vera Evgenievna

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas (emocinė nuotaika)
Varpas davė mums ženklą
Atėjo laikas dirbti
Taigi negaiškime laiko
Ir pradedame dirbti
Sveiki vaikai, sėskite.
Taigi pradėkime pamoką
(Skairė Nr. 2)
2. Motyvacija (10 min.)
- Vaikinai, šiandien mes jums duosime neįprastą rusų kalbos pamoką. Tai kūrybinis mini projektas „Ar aš mieliausias pasaulyje...“ Sukursime vienos kalbos dalies portretą, o kurią – bandysime nustatyti patys. Norėdami tai padaryti, turime pažvelgti į ekraną ir atlikti užduotį.
„Lingvistinis kryžiažodis (Skaidra Nr. 3)
- Taigi, vaikinai, turime raktinį žodį.../būdvardis/
- O būdvardžio portretą sukursime per...
– O per ką – iššifruok šį įrašą ir sužinok.
motsket su tobar imadiv imynzar
/skirtingi darbo su tekstu tipai/ (Skaidra Nr. 4)
- Norėdami nustatyti mūsų pamokos tikslus, tęskite sakinius:
Pakartokite žinias ir įgūdžius šia tema…būdvardis
Tobulėti...kūrybinė veikla
Ugdykite atsakingą požiūrį į...ugdymo procesas ir...pasirengimas...OGE
- Taigi, mūsų mini projekto tema yra „Būdvardžio portreto kūrimas atliekant įvairius darbo su tekstu tipus“ (skaidr. Nr. 5)

Ir šios eilutės bus mūsų epigrafas šiandien. (6 skaidrės numeris)
Aš esu įdomi kalbos dalis,
Plačiai žinomas pasaulyje:
Aš aprašysiu bet kurį objektą -
Nėra geresnio už mane, mano brangioji.
Kalba su manimi yra išraiškinga,
Ir tikslūs, ir nuostabūs.
Gražiai kalbėti
Aš turiu būti branginamas.
O. Golovko
-Kas gali paaiškinti, kodėl mūsų pamokai pasirinkau būtent šį epigrafą?
(visi pamokos tekstai bus skirti būdvardžiui)

3. Kalbos apšilimas „Aš tyrinėju“
Užduotis: Vaikinai, aš siūlau jūsų grupėms klasterius, tai yra jūsų raginimai, pagal kuriuos bandysite pasakyti apie save būdvardžio vardu. Kiekvienas turi savo kryptį. Rekomenduoju dirbti su žodynais, prisiminti pradinėje mokykloje studijuotą medžiagą ir sukurti tekstą „Vieno žodžio studija
A). „Kilmė“ /Leksikoetimologinė kryptis/
Sveiki visi! Leiskite prisistatyti – mano vardas Būdvardis. Pagal mano vardą galite daryti išvadą, kad aš esu kažkuo susijęs.
Mano, kaip būdvardžio, šaknys siekia senovės laikus. Pažodinis mano vardo „būdvardis“ vertimas iš graikų kalbos yra „epitetas“ – vaizdinis palyginimas. Vertimas iš lotynų kalbos - „kažkas pridėta“, „pridėta“.
Dahlo žodyne šis žodis reiškia:
1. žodis, ženklas;
2. kalbos dalis, ženklą išreiškiančių žodžių kategorija, kokybė, spalva, savybė.
Žodis yra išskirtinis žmogaus gebėjimas aiškiai išreikšti savo mintis ir jausmus.
b) „Prasmė“ /Morfologinė kryptis/
Esu savarankiška kalbos dalis, atsakinėju į klausimus: kokia? kuri? kuri? kuri? kieno? kieno? kieno? kieno? Aš žymiu objekto atributą.
Turiu morfologines savybes – lytį, skaičių ir didžiąją raidę (gražus, gražus, gražus). Visam tam turiu tris linksnius: kietas - kai kamienas baigiasi kietu priebalsiu (linksmas), minkštas - su kamienu minkštu priebalsiu (vakar) ir mišrus - jei kamienas baigiasi g, k, x (siauras) . Aš draugauju su daiktavardžiu ir sutinku su juo lytimi, skaičiumi ir didžiosiomis raidėmis
c) „Naudoti“. /Sintaksinė kryptis/
Su savo draugu Daiktavardis esame kaip vanduo, todėl sakinyje galiu būti apibrėžimas ir vardinė predikato dalis. Štai pavyzdys: „Būdvardis yra labai ryški kalbos dalis“. O 2 sakinyje epitetas buvo šviesus“ – aš jau vardinė predikato dalis.
Aš, būdvardis, užima trečią vietą pagal vartojimo dažnumą po veiksmažodžių ir antrą po daiktavardžių. Tarp 9000 dažniausiai vartojamų žodžių yra apie 2300 mūsų būdvardžių.
O kokius eilėraščius rašo poetai su mano pagalba! Prisiminkime bent Puškiną:
Šaltis ir saulė: nuostabi diena!
Tu vis dar snūduriuoji, mielas drauge...
patinka? Aš taip pat. Nė vienas rašytojas neapsieina be manęs, ypač aprašydamas peizažą. Kaip jūs, jaunuoliai, mane matote? „Cool“, „cool“ ir pan. Apskritai tu be manęs esi toks pat, kaip aš be tavęs. Taigi elkis su manimi dėmesingai ir aš visada būsiu su tavimi. Laiminga!

4. Kūrybinių tekstų kaleidoskopas /kalbinis, meninis, poetinis/
a) Kalbinė pasaka „Rašau apie pasakos būdvardį“
b) Meno atidarymo diena „Piešiu būdvardį“
c) Poetinis debiutas „Dainuoju būdvardį eilėraštyje“

5. Kūno kultūros minutė.

6. Bandomasis žaidimas „Aš moku parašyti būdvardį“
Užduotis: laikykite testą ir nustatykite kalbos dalies „Būdvardžio vardas.

7. Kūrybinis eskizas „Aptariu būdvardžio vaidmenį kalboje“ /mini esė-diskusija tema „Būdvardžio vaidmuo kalboje“/
Silpniesiems – tekstas „lopais“/kortelė-„padėjėjas“/

Būdvardis vaidina svarbų vaidmenį kalboje.
Pirma, mūsų kalba be šios kalbos dalies taptų, ir,,
Antra, be būdvardžių rašytojų ir poetų eilės nepasiektų mūsų širdies.
Todėl būdvardis yra kalbos dalis, su juo reikia draugauti.
/Žodžiai nuorodai: svarbus, nuobodus, didžiulis, prastas, gražus/
Stiprus – savarankiškai

8. Žodžio „būdvardis“ sinkvinas
Būdvardis
Svarbu, būtina
Sutinka, linksta, keičiasi
Nurodo objekto atributą
Kalbos dalis

Pristatymas tema: Ar aš mieliausias pasaulyje...