Ezopo pasakos „Varnas ir lapė“ santrauka. Ezopas. Varnas ir Lapė.

balsai)

Literatūrinio skaitymo pamoka. 3 klasė. Pamokos tema

. I. A. Krylovo pasakėčia „Varna ir lapė“ ir Ezopo „Varna ir lapė“.:

Tikslas Išmokite apibūdinti pasakėčią kaip literatūros žanrą būdingi bruožai

, rasti kūrinyje moralę;

, atsakingas požiūris į savo veiklos rezultatus, domėjimasis literatūra.

Universali mokymosi veikla: Asmeninis:

domėjimasis prieinamų meno kūrinių turiniu, meniniame tekste atsispindinčiu žmogaus jausmų pasauliu. Kognityvinis: apibendrinti ir klasifikuoti mokomoji medžiaga

; suformuluoti paprastas išvadas. Reguliavimo:

keisti klausytojo, skaitytojo, žiūrovo poziciją priklausomai nuo mokymosi užduoties. Komunikacinis:

dalyvauti raiškiajame skaityme pagal vaidmenį, dramatizacijose; stebėti kitų kolektyvinės ir porinės veiklos dalyvių veiksmus ir prireikus juos koreguoti.

Dalyko rezultatai: Žinios skiriamieji bruožai

pasakėčios

Gebėjimas rasti moralę ir alegoriją pasakėčioje;

Žinios apie I. A. Krylovo, Ezopo gyvenimą ir kūrybą;

Pamokos eiga

1.Org. akimirka

Varpas jau suskambo

Atėjo laikas mums pradėti savo pamoką

2. Žinių atnaujinimas

1) Kryžiažodis (pristatymas)

1 2) Dirbkite poromis . Pasirinkite skiriamieji bruožai

tikslus apibrėžimas

Trumpa istorija

Įspėjamasis pasakojimas

Trumpa pamokomo pobūdžio alegorinė istorija

2 (alegorinis – turintis posakį, turintį paslėptą reikšmę)

. Raskite pasakos ženklus

Parašyta eilėraščiu

Gyvūnų herojai

Didelis darbas

Parašyta prozoje

Herojai yra žmonės

Sudėtyje yra moralės

3. Mažas darbelis

Suskirstykite žodžius į dvi grupes

Persėjas, Prometėjas, Ezopas, Krylovas.

3. Pamokos tikslo nustatymas

- Susipažinkite su nauja pasakėčia ir nauju autoriumi.

4. Anksčiau studijuotos medžiagos kartojimas.

Skaitymas pagal vaidmenis.

Apibūdinkime pagrindinius šios pasakos veikėjus.

Kas yra moralė?

5. Naujo kūrinio pristatymas. Ezopo pasakėčia „Varnas ir lapė“

Ezopas – kas tai? Ezopas. -senovės graikų poetas-.

Labai senais laikais gyveno vienas žmogus. Jis buvo vergas. Jo vardas buvo Ezopas. Jie sako, kad Ezopas buvo labai bjaurus: pilvotas ir kuprotas, tačiau aplinkiniai žmonės to nepastebėjo, nes šis vergas buvo nepaprastai protingas. Ezopas išrado trumpus kūrinius. Dabar susipažinsime su vienu iš jų.

6. Pirminis suvokimas.

Perskaitykite Ezopo pasakėčią.

Ar tau patiko pasaka?

Į kokį kūrinio žanrą panaši ši pasaka? (pasaka apie gyvenimą.)

Kuo skiriasi? (moralė)

7. Darbo analizė

Kas yra moralė? (moralinė pamoka)

Kokia forma parašyta pasakėčia? (prozoje)

Ar pasakoje yra žodžių, kurių reikšmės neaiškios?

Ką galite pasakyti apie pasakos kalbą? (įjungta prieinama kalba)

Išvardinkite pasakos herojus.

Kaip varnas parodytas pasakoje? (kvailas, patiklus)

Lapė? (gudrus, protingas)

Pavadinkite pasakos siužetą (ji paėmė mėsą apgaule)

Raskite tekste Lapės žodžius, kuriais ji pamalonina varną.

Iš kokių dalių susideda pasaka? (įvadas, pagrindinė dalis, moralė)

Kur pasakoje slypi moralas? (lapės žodžiais)

Ko ši pasaka mus moko? ( Nereikia klausytis melagingų kalbų, nors jos malonios ausiai, reikia priimti išmintingus sprendimus. Jei varnas būtų paprasčiausiai plazdėjęs ir nuskridęs, jis būtų prisipildęs pilvą, bet dėl ​​savo naivumo ir tam tikro kvailumo liko tuščias pilvas)

Kodėl taip atsitiko, kad varnas lengvai išsiskyrė su grobiu? Koks testas jam nepavyko? (glostymo, pagyrimo testai)

Perskaitykite, ką reiškia žodžiai „glostantis“ ir „glostantis“.

Kas kam pataikauja? Ką pasaka labiau smerkia: kvailą varną ar gudriąją lapę? Įrodykite savo teiginį naudodami pasakėčios moralę.

Iš kokios žmogaus ydos tyčiojamasi? (kvailumas)

8.Dirbkite su iliustracijomis.

Daugelis menininkų bandė pavaizduoti šias pasakėčias teptuku ir pieštuku vaizduojamieji menaišiose pasakėčiose aprašytus įvykius suvokėme dar ryškiau. Tai tokie menininkai kaip D.K.Gavrilenko, S.Yarovoy, Valentin Serovas ir daugelis kitų. Ypatingas dėmesys Norėčiau atkreipti jūsų dėmesį į Valentino Serovo kūrybą, ji yra jūsų vadovėlyje ir ekrane.

Nors tai padaryta paprastu pieštuku ir blankiai, bet pažiūrėkite, kaip dailininkas perteikė herojų įvaizdžius. Palyginkite varnos ir lapės figūrų dydį. Ką tu gali pasakyti? Ar jų dydžiai atitinka tikrovę? (Varnos figūra daug didesnė nei lapės, atrodo, kad menininkas darbą atliko sėdėdamas aukštai ant eglės, šalia varnos. Sukuriamas vizualus kontrastas - didelė varna ir mažytė lapė)

Kaip manote, ar iš tokio atstumo buvo įmanoma pamatyti tokias išvaizdos detales kaip „kojinės“, „plunksnos“, „akys“?

Ko šios pasakos mus moko?? (Netikėkite glostančiais kitų žodžiais, ne visada tikėkite savo ausimis, šie žodžiai ne visada nuoširdūs, nebūk patiklus, kvailas)

Palyginkite Ezopo ir I. A. Krylovo pasakas naudodami lentelės duomenis.

Kokie yra pasakų panašumai?

Kuo skiriasi pasakos?

Darbas su stalu (poromis)

Ivanas Andrejevičius Krylovas

Rašymo forma

Sudėtis

Kurioje pasakėčioje lengviau įsivaizduoti veikėjų elgesį?

I.A. Krylovas vartojo taiklius, tikslius žodžius personažų charakteriui perteikti.Pažvelkime į pasakos herojus, kuriuos vaizduoja dailininkai: Valentinas Serovas ir G. Kuprijanovas.

Ar menininkams pavyko perteikti veikėjų asmenybes?

Kaip vaizduojama Crow? Lapė?

I.A. teisėtai laikomas geriausiu pasakoju. Krylovas. Ne veltui jis 1855 m Vasaros sodas Sankt Peterburge buvo pastatytas bronzinis paminklas, pastatytas už visoje Rusijoje surinktus pinigus. Tokia žmonių meilė!

I. A. Krylovo pasakų herojai buvo populiarūs ne tik tarp menininkų, bet ir tarp skulptorių. Įvairiuose miestuose daugelio I. A. Krylovo pasakų herojai skulptūrinės kompozicijos.

Prieš mus vaidinamas visas spektaklis, kuriame gyvūnai aktoriai kalba ir elgiasi kaip žmonės, bet kartu išlieka gyvūnais, išsaugodami savo įpročius.

Atsakykite į klausimus:

1. Kodėl Lapės pasakose giria Varną ir Varną?

2. Ezopo ir Krylovo pasakėčios šaiposi iš...

3. Pasirinkite Ezopo ir Krylovo pasakėčių moralės patarles:

-Geriau klausytis karčios tiesos nei saldaus glostymo.

-Kiekvienas bailys kalba apie drąsą.

-Už kvailumą visada reikia mokėti.

4. Raskite tai, kas jums patinka Krylovo pasakėčioje frazė ir paaiškinti jo prasmę.

Patikrinkite, ką turite.

Jei atlikote 1 užduotį, tai reiškia išmoko suprasti pasakėčios turinį ir veikėjų charakterį.

Teisingai atliko 2 užduotį – išmoko suprasti pasakėčios tema.

Atlikote 3 užduotį, vadinasi, išmokote suprasti pasakos moralę.

Teisingai atliko 4 užduotį, tai reiškia, kad jūs suprantate pasakėčios kalbą.

Kokią užduotį atlikti buvo sunku?

Kuri pasaka jums pasirodė įdomesnė, ryškesnė ir įtikinamesnė? Kodėl?

Ezopo pasakėčios skiriasi nuo Krylovo pasakėčių. Pas I.A. Krylova pastebime jo kūrybos meninį tobulumą, kuris išreiškiamas apibendrinimų platumu, moralės aiškumu ir tikslumu. Žvelgiant į jau gerai žinomą siužetą, autorė vaizdingiausiomis detalėmis mums atskleidžia gyvūnų elgesį, už kurio skaitytojas atranda ryškius tikrai tautinio charakterio paveikslus. Jam būdingas linksmas proto gudrumas ir pašaipa. Tačiau neturėtume pamiršti, kad idėja priklauso Ezopui ir be jo nebūtų buvę tokių nuostabių Krylovo pasakėčių.

9. Ryšys su gyvenimu.

Vaikinai, ar jūsų gyvenime buvo atvejų, kai kam nors pamaloninote savanaudiškus tikslus ir pasielgėte kaip lapė, arba, priešingai, buvote apgauti, pasidavę pataikaujamiems žodžiams ir nuo to kentėjote, taip elgdamiesi kaip kvaila varna. Prisiminkite ir papasakokite apie tai.

Nemirtinga Ezopo ir Krylovo kūryba

Kiekvienais metais mes tave mylime vis labiau!

Kodėl po šimtų, tūkstančių metų su malonumu skaitome Ezopo ir Krylovo pasakėčias? (Jie yra įdomūs, naudingi ir moko gyvenimo pamokas)

Kodėl pasakos nepasensta? (Žmonių ydos, tokios kaip meilikavimas, pavydas, tinginystė, kvailumas, gudrumas, egzistavo prieš 4000 metų ir egzistuoja šiandien.)

Kokios gyvenimiškos išminties pasisėmėte iš šios dienos pamokos, iš šios dienos pasakėčių?

(Nereikia būti patiklus, o glostymas yra negražu.)

10 . Atspindys.

Pasaka yra istorija mažas dydis, parašytas dažniausiai satyriniu stiliumi ir turintis tam tikrą semantinį krūvį. IN modernus pasaulis, kai dažnai giriamos ydos, o dorybės, atvirkščiai, negerbiamos, ši kūrybos rūšis įgauna ypatingą aktualumą ir yra pati vertingiausia. Ivanas Andrejevičius Krylovas yra vienas iškiliausių šio žanro autorių.

Pasaka „Varna ir lapė“

Krylovą iš kitų fabulistų visada palankiai skyrė tai, kad jis gali tiesiogine prasme atskleisti tikrai dramatišką siužetą tomis pačiomis 20–50 eilučių. Jo kūrinių herojai skaitytojui atrodo gyvi, jų veikėjai įsimenami ilgam.

Krylovo pasakėčia „Varna ir lapė“ pirmą kartą buvo paskelbta literatūros žurnale „Dramatic Messenger“ 1908 m. Tačiau jo pagrindu imtas siužetas žinomas nuo senų senovės. Kvaila varna ir glostanti lapė karts nuo karto pasirodo įvairių tautų literatūroje. Visuose panašių darbų galima atsekti tą patį moralą, parodantį meilikavimo niekšiškumą ir jį vertinančio žmogaus siaurą protą. Krylovo pasakėčia „Varna ir lapė“ skiriasi būtent tuo, kad smerkia ne patį glostytoją, o tą, kuris tiki jo žodžiais. Štai kodėl Varna praranda viską, o Lapė užsitarnavo „gabalėlį sūrio“.

Ezopo ir Lesingo pasakėčios

Kaip minėta aukščiau, pamokantis pasakojimas apie juodasparnį paukštį ir rausvauodegį plėšrūną nėra naujas. Iki Krylovo juo naudojosi daug autorių, tačiau žinomiausi iš jų yra du – Ezopas ir Lesingas.

Ezopas, gyvenęs VI–V amžiuje prieš Kristų, tikėjo, kad jo pasaka „Varnas ir lapė“ tinka „kvailančiam žmogui“. Netgi jo lapė, skirtingai nei Krylovo, ne iš karto pabėga, o pirmiausia pasišaipo iš maisto netekusio paukščio. Kitas nereikšmingas skirtumas tarp dviejų kūrinių – varnos gastronominiai pomėgiai. Krylovo pasakos „Varna ir lapė“ žodžiai: „Kažkur Dievas varnai atsiuntė sūrio gabalėlį“. Ezope dievas Varnui sūrio nesiuntė, o pats paukštis iš kažkieno pavogė mėsos gabalą.

Lessingas, kuris buvo Krylovo amžininkas, nuėjo šiek tiek toliau už Ezopą ir nunuodijo nuo paukščio pavogtą mėsą. Taip jis norėjo nubausti lapę, kuri galiausiai miršta baisi mirtis, už jos simpatiją ir meilikavimą.

I. A. Krylovo tautinė tapatybė

Daugelis Krylovo kūrybos tyrinėtojų, išanalizavę pasakėčią „Varna ir lapė“, pastebi, kaip sėkmingai jam pavyko atspindėti aprašytai erai būdingus personažus. Ši savybė, nepaisant visų jų pasakiškumo, būdinga ir kitiems jo darbams. Dėl šios priežasties Ivanas Andrejevičius vadinamas rusų realizmo tėvu.

Paprastas ir labai suprantamas pasakėčių siužetas neprarado savo aktualumo per daugelį kartų. Taip yra dėl to, kad Krylovas savo kūrybos pagrindu laikė pagrindines žmogaus ydas ir silpnybes, kurios išliko tokios pat kaip ir jo amžininkai.

Gyva rusų kalba, kuria parašytos visos Ivano Andrejevičiaus pasakėčios, neturi perdėto įmantrumo. Tai suprantama visiems be išimties. Kad skaitytojas geriau suprastų pasakoje esančią pamoką, kūrinio pabaigoje autorius visada pateikia savo moralę. Viena iš nedaugelio išimčių – pasakėčia „Varna ir lapė“. Krylovą labiau domina procesas, kaip Crow, glostymo įtakoje, pradeda jausti savo svarbą ir pranašumą.

Išvada

Turtingas palikimas, kurį paliko Ivanas Andrejevičius Krylovas, visada išliks nacionaliniu dvasinės Rusijos lobiu. Jo pasakos teisėtai įtrauktos į mūsų šalies aukso literatūros fondą ir studijuojamos mokyklos programoje. Kol yra tokių darbų, yra vilties, kad žmonės sugebės atsikratyti ydų ir pakilti virš materialaus gyvenimo komponento.

5 klasė

11 pamoka.

Tema. Ezopas. "Varnas ir lapė".

Tikslas:

  • suteikite mokiniams pasakos sampratą kaip literatūros žanras; supažindinti vaikus su Ezopo legendomis, nustatyti pasakėčios „Varnas ir lapė“ moralės prasmę; parodyti Ezopo pasakėčių vaidmenį visuomenės gyvenime;
  • lavinti raiškiojo skaitymo (dramatizavimo), leksinio darbo, darbo su iliustracijomis įgūdžius, gebėjimą išklausyti pagrindinį dalyką;
  • mokinių moralinių ir estetinių idėjų formavimas.

Įranga: multimedijos pristatymas.

PAMOKOS EIGA.

aš. Organizacinis momentas.

II. Naujos medžiagos mokymasis.

1.Pamokos temos informavimas, tikslų ir uždavinių nustatymas.

2. Fabula yra vienas iš mažųjų epinių žanrų.

Fable- trumpas moralizuojančio pobūdžio poetinis ar prozinis pasakojimas, turintis alegorinę prasmę. Pasakėją sudaro įžanga, įvykių aprašymas ir moralė.

Alegorija(graikų kalba) – alegorinis tikrovės sampratos ar reiškinio vaizdavimas naudojant konkretų vaizdą.

Alegorija dažnai naudojama pasakose, kur gudrumas alegoriškai vaizduojamas lapės pavidalu, godumas – vilko, apgaulė – gyvatės pavidalu ir kt.

Moralė(lot.) – logiška, pamokanti išvada iš kažko.

Ezopinė kalba- kalba, kurioje gausu alegorijų, nutylėjimų ir kitų technikų, siekiant paslėpti tiesioginę prasmę.

3. Išskirtiniai bruožai pasakėčios.

Noras mokyti " neigiamas pavyzdys“, dėl kurio kūrinyje visada yra herojus, kuris yra tam tikros moralinės ydos nešėjas.

4. Fabulos bruožai.

Pažįstamas kasdienis žodynas ir frazeologija (pasilenkia iš kelio).

Pasakų žodynas ir frazeologija (vargšas mažasis kumanekas).

Šauktiniai ir klausiamieji sakiniai (Dainuok, šviesele, nesigėdyk!)

Oralinės dalelės (beje).

Žodžiai su mažybinėmis, didinančiomis, menkinančiomis priesagomis, emocinės ir išraiškingos reikšmės priešdėliais (plunksnos, meistriškumas, sodas, valgė).

Dialogas – su trumpomis, dinamiškomis pastabomis.

Skambučių dažnumas (Tai, Lydeka, tau yra mokslas...).

5. Fabulos raidos etapai.

Pirmas etapas.– Ezopas (senovės graikų fabulistas) – VI a. pr. Skiriamieji bruožai: trumpumas, aiškumas, paprastumas.

Fedras (senovės Romos fabulistas) – I a. pr. Trumpos pasakėčios prozoje. Fabula buvo vadinama palyginimu.

Antrasis etapas(XVII a.). - Lafontaine (prancūzų fabulistas). Sukūrė poetinę pasakėčią. Pasiskolintos istorijos iš senolių.

Trečias etapas(XVIII-XIX a.). - I.A. Krylovas (rusų fabulistas). Jis sukūrė tikrai liaudišką realistinę pasakėčią. Jis parašė 204 pasakėčias (iš jų tik 67 verstos, likusios – originalios). Jis kūrė pasakėčias ir satyras. Pasakos pasakiškos, linksmos, trumpos, dinamiškos (mažai aprašymų ir daug veiksmo).

Kantemiras A.D.

Trediakovskis V.K.

Sumarokovas A.P.

Khemniceris I.I.

Dmitrijevas I.I.

taip pat rašė pasakėčias

Gribojedovas A.S.

Žukovskis V.A.

Gogolis N.V.

Saltykovas-Ščedrinas M.E.

Ostrovskis A.N.

Tolstojus A.K.

Tolstojus L.N.

savo darbe tęsė satyriko Krylovo tradicijas

Ketvirtasis etapas(XX a.) - S. V. Mihalkovas, V. Krivinas savo darbe tęsė satyriko Krylovo tradicijas.

6. Pokalbis klausimais straipsniui vadovėlyje „Ezopas“ (straipsnis skaitytas namuose).

Kada Ezopas pirmą kartą paminėtas?

Kas žinoma apie Ezopą?

Ką reiškia posakis „ezopinė kalba“? Apibrėžkite „alegorijos“ sąvoką.

7. Studento žinutė apie Ezopą.

Ezopas yra pusiau legendinis senovės graikų pasakų kūrėjas, pasak legendos, vergas, kuprotas ir bjaurus. „Ezopo kalba“ – tai puošnios formos pasakėčių kalba, turinti perkeltinę reikšmę, alegoriją. Jo temos „varna ir lapė“, „vilkas ir ėriukas“ ir kt. rado savo interpretatorius tarp vėlesnių kartų fabulistų: Fedro, La Fontaine, Krylovo ir kt. Ezopas, liaudies išminčius, pasak legendos, buvo išmestas iš vietos. jame pamatęs kunigų skardis buvo varžovas, paveikęs žmonių nuotaikas.

Apie Ezopą pasakojama daug istorijų, panašių į palyginimus ar anekdotus.

Pavyzdžiui, kai fabulistą kartą gatvėje pasitiko miesto gubernatorius ir paklausė, kur jis eina. Ezopas atsakė:

Valdovas pasipiktino, iškvietė sargybinius ir įsakė Ezopą vežti į kalėjimą.

Ką aš tau sakiau? - sušuko Ezopas, - ar galėjau žinoti, eidamas gatve, kad atsidursiu kalėjime?

Valdovas, nustebęs vergo sąmoju, paleido jį į laisvę.

Ezopo pasakėčios buvo parašytos proza, sąmojingai, aiškiai ir paprastai. Frygo vergo ar jam priskirti darbai buvo surinkti į kolekcijas, pavadintas „Ezopo pasakėčiomis“. Juos kopijuodavo, mokydavosi mokyklose ir išmokdavo mintinai. Ezopo pasakėčios tapo vienu populiariausių kūrinių senovės pasaulyje.

Tamsiausiais istorijos laikotarpiais, kai galėjai pamesti galvą dėl tiesos kalbėjimo, žmonija nenutilo tik todėl, kad savo arsenale turėjo ezopinę kalbą. Galėtumėte išreikšti savo mintis, pažiūras ir protestus gyvūnų, paukščių ir žuvų gyvenimo scenose. Pasakų pagalba Ezopas mokė savo palikuonis išminties pagrindų. Išsaugota visa knyga linksmų istorijų apie jo gyvenimą ir nuotykius. Nepaisant išorinio bjaurumo, Ezopas tapo tikru liaudies legendų herojumi, pasakojančiu apie savo drąsius veiksmus prieš turtinguosius ir bajorus, apie savo gėdą dėl klaidingos valdančiojo elito išminties.

8. Išraiškingas Ezopo pasakėčių „Varnas ir lapė“, „Du puodai“ skaitymas.

Du puodai.

Upė savo tėkmėje nešė du puodus – molio ir vario.

Tą akimirką, kai mane paliesi, suskaldysi į gabalus, bet aš pats nenoriu tavęs liesti.

Vargšas negali gyventi, jei šalia jo apsigyvena turtuolis.

III. To, kas išmokta, įtvirtinimas.

Pokalbis ir leksinis darbas.

Kaip supratote M. L. Gasparovo teiginį, kad Ezopo rankose esanti pasaka yra „ginklas engiamiesiems nuo bajorų apsaugoti“? Atsakykite, turėdami omenyje pasakėčios „Du puodai“ turinį.

Kodėl Lapei iš pasakos „Varnas ir lapė“ pavyko apgauti varną?

Kas slepiasi už Ezopo pasakėčios herojų atvaizdų?

Kokios ydos aptariamos pasakoje „Varnas ir lapė“?

Paaiškinkite žodžių reikšmę: tuštybė, patiklumas, lengvabūdiškumas, apgaulė.

Tuštybė- tuščia arogancija, arogancija, noras būti šlovės ir pagarbos objektu.

Patikimas- per daug patiklus, lengvai viskuo tiki.

lengvabūdiškumas- neapgalvotumas, lengvabūdiškumas, neapgalvotumas žodžiuose ir veiksmuose.

Klastingumas- charakterio bruožas, žmogaus savybė, susidedanti iš polinkio į blogį, gudrių ketinimų, padengtų išoriniu geranoriškumu.

Raskite eilutes, atspindinčias pasakos „Varnas ir lapė“ moralą.

Kuriai pusei simpatizuojate?

IV. Apibendrinant pamoką.

Paaiškinkite La Fontaine teiginį: „Kūnas yra pasaka, siela yra moralė“.

(Tai moralė, kuri slepiasi už pasakos istorijos išorinio apvalkalo, už išgalvotų personažų ir aplinkybių. Jos labui kuriama pasakėčia, kuri tarnauja aukštas tikslas- padaryti pasaulį malonesnį, teisingesnį, geresnį ir švaresnį.)

Kodėl pamokanti pasakėčios išvada lyginama su „auksine piliule“?

(Posakis „paauksuoti piliulę“ reiškia „suminkštinti, paryškinti ką nors ne itin malonaus“. Pasakos moralas yra jos gydomasis vaistas nuo žmogiškųjų trūkumų. Tačiau jis visai nėra pateikiamas kaip tiesioginis „rodymas pirštu“ konkretus žmogus, mes kalbame apie išoriškai nutolusį skaitytoją, kai kuriuos gyvūnus, paukščius ir panašiai, iš tikrųjų skaitytojas dažnai atpažįsta juose save ir savo draugus, jų silpnybes ir klaidas – ir tai gana karti, nors ir svarbi, atradimas. kuris gali būti gydantis, kaip vaistas.)

Kodėl pasaka išliko daugelį amžių ir tebėra gyva šiandien?

(Pasaka yra gyva, nes joje vaizduojami veikėjai ir aplinkybės yra gyvi. Fabula aktuali, nes žmogaus prigimtis išlieka beveik nepakitusi, jai būdingos tos pačios silpnybės, trūkumai, ydos kaip ir prieš daugelį amžių.)

V. Namų darbai.

2. Individuali užduotis: parengti išraiškingą V. K. Trediakovskio pasakėčios „Varnas ir lapė“ skaitymą.

3. Individuali užduotis: parengti išraiškingą A. P. Sumarokovo pasakėčios „Varna ir lapė“ skaitymą.

4.Individuali užduotis: parengti pranešimą apie A.P.Sumarokovą.

Skambėjo...

Mes dirbame...

Paklausykime...

Pasiklausykime išraiškingo darbo, kurį dirbote namuose, skaitymo.

Koks kūrinio žanras?

Kas yra pasaka?

Ar šioje pasakėčioje yra moralas?

Pateikite pasakos moralę.

Pažiūrėk į ekraną. Raskite tarp rašytojų I. A. Krylovo portretą.

Ką tu žinai apie šį rašytoją?

Kas pavaizduotas šalia jo?

Ką galite pasakyti apie jį?

Išvardinkite Ezopo ir Krylovo pasakėčias, kurias žinote.

Krylovas ir Ezopas parašė daug pasakų.

Spėkite, kas yra pasakų, kurias skaitysime šiandien, herojai?

1) dėvi pilką liemenę,
Bet sparnai juodi.
Ar matote dvidešimt porų, besisukančių ratu?
Ir jie šaukia: - Carr, carr, carr.

2) uodega pūkuota,
Auksinis kailis,
Gyvena miške.
Jis vagia viščiukus iš kaimo.

Kokiam žanrui priklauso šie kūriniai?

Kas yra pasakos herojai?

Ar įsivaizduojate, kas jiems gali nutikti pasakoje?

Šiandien susipažinsite su Ezopo pasakėčia „Varnas ir lapė“ bei I. A. Krylovo pasaka „Varna ir lapė“ ir sužinosite apie šių kūrinių herojų įpročius.

(Ant lentos:

Ezopas „Varnas ir lapė“, I. A. Krylovas „Varna ir lapė“.

Nurodykite pamokos temą ir tikslus.

Palyginimui sukurkime veiksmų algoritmą.

Pagal kokius kriterijus palyginsite pasakėčias?

Įrašymas skaidrėje:

Perskaitykite Ezopo pasakėčią.

Ar tau patiko pasaka?

Į kokį kūrinio žanrą panaši ši pasaka?

Kuo skiriasi?

Kas yra moralė?

Ar pasakoje yra žodžių, kurių reikšmės neaiškios?

Ką galite pasakyti apie pasakos kalbą?

Išvardinkite pasakos herojus.

Kaip varnas parodytas pasakėčioje?

Pavadinkite pasakos siužetą.

Raskite tekste Lapės žodžius, kuriais ji pamalonina varną.

Įvardykite kompozicines pasakėčios dalis.

Kur pasakoje slypi moralas?

Ko ši pasaka mus moko?

Iš kokios žmogaus ydos tyčiojamasi?

Užpildykite 1 lentelės stulpelį.

Pažiūrėkime, ką turite.

Įsivaizduokime: įsivaizduokite situaciją, kad esate jauni menininkai, kuriems siūloma neįprasta užduotis – pavaizduoti save gyvūnų: lapės ir varnos pavidalu. Tai turi būti padaryta naudojant gestų kalbą.

Klausykite I. A. Krylovo pasakos.

(Mokytojas skaito pasakėčią).

Ar tau patiko pasaka? Kaip?

Kokia forma parašyta pasakėčia?

Ką galite pasakyti apie pasakos siužetą?

Kaip vadinasi ši istorija?

Kaip manote, kuris fabulistas pasiskolino siužetą?

Perskaitykite pasaką sau ir suraskite

žodžiai, kurių reikšmės nesuprantate.

Kaip jūs suprantate šių žodžių prasmę?

Kur galiu sužinoti leksinę žodžio reikšmę?

Dirbkite poromis, suraskite žodžių reikšmes:

  • „niekšiškas“ - šlykštus;
  • „pakerėtas“ - sužavėtas;
  • „pranašystė“ - naujienų atnešimas;
  • „sėdėjo“ - sunkiai lipo

Išvardykite pagrindinius pasakos veikėjus.

Kokią varną įsivaizduoji? Pagrįskite savo mintis žodžiais iš teksto.

Kokio tipo lapė pavaizduota pasakoje?

Pabrėžkite kompozicines pasakėčios dalis.

Perskaitykite pasakos moralą.

Kaip jūs suprantate žodžio meilikavimas reikšmę?

Kokiuose Lapės žodžiuose girdimas pagyrimas?

Ar pagyrimas visada malonus?

Kodėl lapė giria varną?

Kokia yra moralės prasmė?

Ką galite pasakyti apie pasakos kalbą?

Užrašykite populiarių fabulos posakių sinonimus RT 41 5 pratyboje.

Patikrinkim.

2 lentelės stulpelį užpildykite grupėmis.

Patikrinkime, kas atsitiko.

Kokie kriterijai sukėlė sunkumų?

Palyginkite Ezopo ir I. A. Krylovo pasakas naudodami lentelės duomenis.

Kokie yra pasakų panašumai?

Kuo skiriasi pasakos?

Kurioje pasakėčioje lengviau įsivaizduoti veikėjų elgesį?

I.A. Krylovas vartojo taiklius, tikslius žodžius personažų charakteriui perteikti. Pažvelkime į pasakos herojus, kuriuos vaizduoja dailininkai: Valentinas Serovas ir G. Kuprijanovas.

Ar menininkams pavyko perteikti veikėjų asmenybes?

Kaip vaizduojama Crow? Lapė?

I.A. teisėtai laikomas geriausiu pasakoju. Krylovas. Ne veltui 1855 metais Sankt Peterburgo Vasaros sode jam buvo pastatytas bronzos paminklas, pastatytas už visoje Rusijoje surinktus pinigus. Tokia žmonių meilė!

I. A. Krylovo pasakų herojai buvo populiarūs ne tik tarp menininkų, bet ir tarp skulptorių. Skirtinguose miestuose buvo įrengtos skulptūrinės kompozicijos daugelio I. A. Krylovo pasakų herojams.

Prieš mus vaidinamas visas spektaklis, kuriame gyvūnai aktoriai kalba ir elgiasi kaip žmonės, bet kartu išlieka gyvūnais, išsaugodami savo įpročius.

Perskaitykite Krylovo pasakėčią išraiškingai, žodžiais perteikdami veikėjų elgesį ir charakterį.

Atlikime testą.

Atsakykite į klausimus:

1. Kodėl Lapės pasakose giria Varną ir Varną?

2. Ezopo ir Krylovo pasakėčios šaiposi iš...

3. Pasirinkite Ezopo ir Krylovo pasakėčių moralės patarles:

Geriau klausytis karčios tiesos nei saldaus glostymo.

  • - Kiekvienas bailys kalba apie drąsą.

Už kvailumą visada reikia sumokėti.

4. Raskite mėgstamiausią Krylovo pasakėčios frazę ir paaiškinkite jos reikšmę.

Patikrinkite, ką turite.

Jei atlikote 1 užduotį, tada išmokote suprasti pasakėčios turinį ir veikėjų charakterį.

Teisingai atlikome 2 užduotį – išmokome suprasti pasakėčios temą.

Jei atlikote 3 užduotį, tada išmokote suprasti pasakėčios moralę.

Jei teisingai atlikote 4 užduotį, supratote pasakėčios kalbą.

Kokią užduotį atlikti buvo sunku?

Kuri pasaka jums pasirodė įdomesnė, ryškesnė ir įtikinamesnė? Kodėl?

Ezopo pasakėčios skiriasi nuo Krylovo pasakėčių. Pas I.A. Krylova pastebime jo kūrybos meninį tobulumą, kuris išreiškiamas apibendrinimų platumu, moralės aiškumu ir tikslumu. Žvelgiant į jau gerai žinomą siužetą, autorė vaizdingiausiomis detalėmis mums atskleidžia gyvūnų elgesį, už kurio skaitytojas atranda ryškius tikrai tautinio charakterio paveikslus. Jam būdingas linksmas proto gudrumas ir pašaipa. Tačiau neturėtume pamiršti, kad idėja priklauso Ezopui ir be jo nebūtų buvę tokių nuostabių Krylovo pasakėčių.

1. Kaip supratote pasakėčios moralę?

Ezopo pasakėčia įtikina mus glostymo galia ir jo pavojingumu.

2. Kaip buvo išreikštas Varnos neprotingumas?

Varno kvailumas pasireiškė tuo, kad jis pasidavė gudrios Lapės glostymui ir todėl prarado grobį.

3. Kaip jį paveikė Lapė?

Lapė ėmė šlovinti Varną, glostydama. Ji suprato, kad Varnas norės pasipuikuoti ir tuo pačiu atvers snapą bei numes grobį.

4. Kaip suprantate žodį glostymas? Įrodykite, kad tai svarbu vertinant tai, ką pasakė Lapė.

Glostymas yra apsimestinis pritarimas, pagyrimas savanaudiškais tikslais. Lapė, žinoma, gyrė Varnos dorybes savanaudiškais tikslais. Prisiminkime: ji sakė, kad jis buvo puikus ir gražus ir, jei turėtų balsą, galėtų tapti paukščių karaliumi. Mūsų tolimi protėviai taip pat galėjo nustatyti, kad šios kalbos buvo glostančios. Juk Ezopas savo pasakėčias sukūrė dar VI–V amžiuje prieš Kristų. Nereikia daug galvoti, norint nuspręsti, kad kalbėti apie Varno didybę ir grožį galima tik turint tikslą jį pamaloninti: Lapė įvardijo tas savybes, kurių Varnas neturėjo.

Žodynėlis:

  • Ezopo pasakos varnas ir lapė moralas
  • Pasakos „Varnas ir lapė Ezopas“ moralė
  • Ezopo varnos ir lapės moralė
  • moralinė fabula varna ir lapė ezopas
  • Ezopo varno ir lapės moralė

(Dar nėra įvertinimų)

Kiti darbai šia tema:

  1. 1. Perskaitykite visas pasakėčias apie Varną ir Lapę ir palyginkite jas. Galite palyginti du iš jų – tuos, kurie jums patiko labiausiai. Visos šios pasakos...
  2. V. K. Trediakovskis. Varnas ir Lapė. Kaip paaiškinti, kad šią pasakėčią sunku perskaityti? 1. Kaip paaiškintumėte, kad šią pasakėčią sunku perskaityti? Fabula V....
  3. J. de Lafontaine. Varnas ir lapė 1. Kuo Ezopo varnas skiriasi nuo La Fontaine varnos? Varnas La Fontaine pasakoje yra protingesnis už Ezopo pasakėčios varną. Jis...
  4. Varna ir lapė Šioje pasakėčioje moralas yra prieš istoriją: Kiek kartų jie pasauliui sakė, kad meilikavimas yra niekšiškas ir žalingas; bet viskas ne ateičiai, ir...

Skambėjo...

Mes…

Mes...

IR…

Mes dirbame...

Paklausykime...

Pasiklausykime išraiškingo darbo, kurį dirbote namuose, skaitymo.

Koks kūrinio žanras?

Kas yra pasaka?

Ar šioje pasakėčioje yra moralas?

Pateikite pasakos moralę.

Pažiūrėk į ekraną. Raskite tarp rašytojų I. A. Krylovo portretą.

Ką tu žinai apie šį rašytoją?

Kas pavaizduotas šalia jo?

Ką galite pasakyti apie jį?

Išvardinkite Ezopo ir Krylovo pasakėčias, kurias žinote.

Krylovas ir Ezopas parašė daug pasakų.

Spėkite, kas yra pasakų, kurias skaitysime šiandien, herojai?

1) dėvi pilką liemenę,
Bet sparnai juodi.
Ar matote dvidešimt porų, besisukančių ratu?
Ir jie šaukia: - Carr, carr, carr.

2) uodega pūkuota,
Auksinis kailis,
Gyvena miške.
Jis vagia viščiukus iš kaimo.

Kokiam žanrui priklauso šie kūriniai?

Kas yra pasakos herojai?

Ar įsivaizduojate, kas jiems gali nutikti pasakoje?

Šiandien susipažinsite su Ezopo pasakėčia „Varnas ir lapė“ bei I. A. Krylovo pasaka „Varna ir lapė“ ir sužinosite apie šių kūrinių herojų įpročius.

(Ant lentos:

Ezopas „Varnas ir lapė“, I. A. Krylovas „Varna ir lapė“.

Nurodykite pamokos temą ir tikslus.

Palyginimui sukurkime veiksmų algoritmą.

Pagal kokius kriterijus palyginsite pasakėčias?

Įrašymas skaidrėje:

Ezopas

Krylovas

Žanras

Rašymo forma

Herojai

Sklypas

Sudėtis

Kalba

Perskaitykite Ezopo pasakėčią.

Ar tau patiko pasaka?

Į kokį kūrinio žanrą panaši ši pasaka?

Kuo skiriasi?

Kas yra moralė?

Ar pasakoje yra žodžių, kurių reikšmės neaiškios?

Ką galite pasakyti apie pasakos kalbą?

Išvardinkite pasakos herojus.

Kaip varnas parodytas pasakoje?

Lapė?

Pavadinkite pasakos siužetą.

Raskite tekste Lapės žodžius, kuriais ji pamalonina varną.

Įvardykite kompozicines pasakėčios dalis.

Kur pasakoje slypi moralas?

Ko ši pasaka mus moko?

Iš kokios žmogaus ydos tyčiojamasi?

Užpildykite 1 lentelės stulpelį.

Pažiūrėkime, ką turite.

Įsivaizduokime: įsivaizduokite situaciją, kad esate jauni menininkai, kuriems siūloma neįprasta užduotis – pavaizduoti save gyvūnų: lapės ir varnos pavidalu. Tai turi būti padaryta naudojant gestų kalbą.

Klausykite I. A. Krylovo pasakos.

(Mokytojas skaito pasakėčią).

Ar tau patiko pasaka? Kaip?

Kokia forma parašyta pasakėčia?

Ką galite pasakyti apie pasakos siužetą?

Kaip vadinasi ši istorija?

Kaip manote, kuris fabulistas pasiskolino siužetą?

Perskaitykite pasaką sau ir suraskite

žodžiai, kurių reikšmės nesuprantate.

Kaip jūs suprantate šių žodžių prasmę?

Kur galiu sužinoti leksinę žodžio reikšmę?

Dirbkite poromis, suraskite žodžių reikšmes:

  • „niekšiškas“ - šlykštus;
  • „pakerėtas“ - sužavėtas;
  • „pranašystė“ - naujienų atnešimas;
  • „sėdėjo“ - sunkiai lipo

Išvardykite pagrindinius pasakos veikėjus.

Kokią varną įsivaizduoji? Pagrįskite savo mintis žodžiais iš teksto.

Kokio tipo lapė pavaizduota pasakoje?

Pabrėžkite kompozicines pasakėčios dalis.

Perskaitykite pasakos moralą.

Kaip jūs suprantate žodžio meilikavimas reikšmę?

Kokiuose Lapės žodžiuose girdimas pagyrimas?

Ar pagyrimas visada malonus?

Kodėl lapė giria varną?

Kokia yra moralės prasmė?

Ką galite pasakyti apie pasakos kalbą?

Užrašykite populiarių fabulos posakių sinonimus RT 41 5 pratyboje.

Patikrinkim.

2 lentelės stulpelį užpildykite grupėmis.

Patikrinkime, kas atsitiko.

Kokie kriterijai sukėlė sunkumų?

Palyginkite Ezopo ir I. A. Krylovo pasakas naudodami lentelės duomenis.

Kokie yra pasakų panašumai?

Kuo skiriasi pasakos?

Kurioje pasakėčioje lengviau įsivaizduoti veikėjų elgesį?

I.A. Krylovas vartojo taiklius, tikslius žodžius personažų charakteriui perteikti.Pažvelkime į pasakos herojus, kuriuos vaizduoja dailininkai: Valentinas Serovas ir G. Kuprijanovas.

Ar menininkams pavyko perteikti veikėjų asmenybes?

Kaip vaizduojama Crow? Lapė?

I.A. teisėtai laikomas geriausiu pasakoju. Krylovas. Ne veltui 1855 metais Sankt Peterburgo Vasaros sode jam buvo pastatytas bronzos paminklas, pastatytas už visoje Rusijoje surinktus pinigus. Tokia žmonių meilė!

I. A. Krylovo pasakų herojai buvo populiarūs ne tik tarp menininkų, bet ir tarp skulptorių. Skirtinguose miestuose buvo įrengtos skulptūrinės kompozicijos daugelio I. A. Krylovo pasakų herojams.

Prieš mus vaidinamas visas spektaklis, kuriame gyvūnai aktoriai kalba ir elgiasi kaip žmonės, bet kartu išlieka gyvūnais, išsaugodami savo įpročius.

Perskaitykite Krylovo pasakėčią išraiškingai, žodžiais perteikdami veikėjų elgesį ir charakterį.

Atlikime testą.

Atsakykite į klausimus:

1. Kodėl Lapės pasakose giria Varną ir Varną?

2. Ezopo ir Krylovo pasakėčios šaiposi iš...

3. Pasirinkite Ezopo ir Krylovo pasakėčių moralės patarles:

Geriau klausytis karčios tiesos nei saldaus glostymo.

  • - Kiekvienas bailys kalba apie drąsą.

Už kvailumą visada reikia sumokėti.

4. Raskite mėgstamiausią Krylovo pasakėčios frazę ir paaiškinkite jos reikšmę.

Patikrinkite, ką turite.

Jei atlikote 1 užduotį, tada išmokote suprasti pasakėčios turinį ir veikėjų charakterį.

Teisingai atlikome 2 užduotį – išmokome suprasti pasakėčios temą.

Jei atlikote 3 užduotį, tada išmokote suprasti pasakėčios moralę.

Jei teisingai atlikote 4 užduotį, supratote pasakėčios kalbą.

Kokią užduotį atlikti buvo sunku?

Kuri pasaka jums pasirodė įdomesnė, ryškesnė ir įtikinamesnė? Kodėl?

Ezopo pasakėčios skiriasi nuo Krylovo pasakėčių. Pas I.A. Krylovapastebime jo kūrybos meninį tobulumą, kuris išreiškiamas apibendrinimų platumu, moralės aiškumu ir tikslumu. Žvelgiant į jau gerai žinomą siužetą, autorė vaizdingiausiomis detalėmis mums atskleidžia gyvūnų elgesį, už kurio skaitytojas atranda ryškius tikrai tautinio charakterio paveikslus. Jam būdingas linksmas proto gudrumas ir pašaipa. Tačiau neturėtume pamiršti, kad idėja priklauso Ezopui ir be jo nebūtų buvę tokių nuostabių Krylovo pasakėčių.

Užsirašykime namų darbus: raiškiai perskaitykite I. A. Krylovo pasakėčią, galite nupiešti pasakėčios iliustraciją; dramatizuoti pasakėčią.

Fabula – tai nedidelė istorija, dažniausiai parašyta satyriniu stiliumi ir turinti tam tikrą semantinį krūvį. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai dažnai giriamos ydos, o dorybės, priešingai, negerbiamos, ši kūrybos rūšis įgauna ypatingą aktualumą ir yra pati vertingiausia. Ivanas Andrejevičius Krylovas yra vienas iškiliausių šio žanro autorių.

Pasaka „Varna ir lapė“

Krylovą iš kitų fabulistų visada palankiai skyrė tai, kad jis gali tiesiogine prasme atskleisti tikrai dramatišką siužetą tomis pačiomis 20–50 eilučių. Jo kūrinių herojai skaitytojui atrodo gyvi, jų veikėjai įsimenami ilgam.

Krylovo pasakėčia „Varna ir lapė“ pirmą kartą buvo paskelbta literatūros žurnale „Dramatic Messenger“ 1908 m. Tačiau jo pagrindu imtas siužetas žinomas nuo senų senovės. Kvaila varna ir glostanti lapė karts nuo karto pasirodo įvairių tautų literatūroje. Visuose tokiuose darbuose galima atsekti tą patį moralą, parodantį meilikavimo niekšiškumą ir jį vertinančio žmogaus siaurą protą. Krylovo pasakėčia „Varna ir lapė“ skiriasi būtent tuo, kad smerkia ne patį glostytoją, o tą, kuris tiki jo žodžiais. Štai kodėl Varna praranda viską, o Lapė užsitarnavo „gabalėlį sūrio“.

Ezopo ir Lesingo pasakėčios

Kaip minėta aukščiau, pamokantis pasakojimas apie juodasparnį paukštį ir rausvauodegį plėšrūną nėra naujas. Iki Krylovo juo naudojosi daug autorių, tačiau žinomiausi iš jų yra du – Ezopas ir Lesingas.

Ezopas, gyvenęs VI–V amžiuje prieš Kristų, tikėjo, kad jo pasaka „Varnas ir lapė“ tinka „kvailančiam žmogui“. Netgi jo lapė, skirtingai nei Krylovo, ne iš karto pabėga, o pirmiausia pasišaipo iš maisto netekusio paukščio. Kitas nereikšmingas skirtumas tarp dviejų kūrinių – varnos gastronominiai pomėgiai. Krylovo pasakos „Varna ir lapė“ žodžiai: „Kažkur Dievas varnai atsiuntė sūrio gabalėlį“. Ezope dievas Varnui sūrio nesiuntė, o pats paukštis iš kažkieno pavogė mėsos gabalą.

Lessingas, kuris buvo Krylovo amžininkas, nuėjo šiek tiek toliau už Ezopą ir nunuodijo nuo paukščio pavogtą mėsą. Taip jis norėjo nubausti lapę, kuri galiausiai miršta baisia ​​mirtimi, už jos užkalbėjimą ir meilikavimą.

I. A. Krylovo tautinė tapatybė

Daugelis Krylovo kūrybos tyrinėtojų, išanalizavę pasakėčią „Varna ir lapė“, pastebi, kaip sėkmingai jam pavyko atspindėti aprašytai erai būdingus personažus. Ši savybė, nepaisant visų jų pasakiškumo, būdinga ir kitiems jo darbams. Dėl šios priežasties Ivanas Andrejevičius vadinamas rusų realizmo tėvu.

Paprastas ir labai suprantamas pasakėčių siužetas neprarado savo aktualumo per daugelį kartų. Taip yra dėl to, kad Krylovas savo kūrybos pagrindu laikė pagrindines žmogaus ydas ir silpnybes, kurios išliko tokios pat kaip ir jo amžininkai.

Gyva rusų kalba, kuria parašytos visos Ivano Andrejevičiaus pasakėčios, neturi perdėto įmantrumo. Tai suprantama visiems be išimties. Kad skaitytojas geriau suprastų pasakoje esančią pamoką, kūrinio pabaigoje autorius visada pateikia savo moralę. Viena iš nedaugelio išimčių – pasakėčia „Varna ir lapė“. Krylovą labiau domina procesas, kaip Crow, glostymo įtakoje, pradeda jausti savo svarbą ir pranašumą.

Išvada

Turtingas palikimas, kurį paliko Ivanas Andrejevičius Krylovas, visada išliks nacionaliniu dvasinės Rusijos lobiu. Jo pasakos teisėtai įtrauktos į mūsų šalies aukso literatūros fondą ir studijuojamos mokyklos programoje. Kol yra tokių darbų, yra vilties, kad žmonės sugebės atsikratyti ydų ir pakilti virš materialaus gyvenimo komponento.